Под наблюдателния поглед на руската държавна телевизия, няколкостотин проруски демонстранти в Донецк, източна Украйна, обявиха в понеделник, че създават независима република, и поискаха от руския президент Владимир Путин да изпрати войски в региона като мироопазващи сили, въпреки че засега няма видима заплаха за мира.
Бунтовете в Донецк и други два големи града в източна Украйна, които поискаха референдум за присъединяване към Русия, изглеждат като опит да се имитират част от събитията, предшествали руската инвазия и анексирането на Крим.
Кремъл засега си трае
Въпреки че масово са считани за политически театър, подкрепян, дори режисиран от Кремъл, протестите наливат вода в мелницата на Русия. Те дестабилизират крехкото правителство в Киев и спират изместването му по-нататък в орбитата на Запада, давайки на Москва лостове за контрол на бъдещето на страната преди президентските избори през май.
Вълненията в източна Украйна затрудняват икономическите и финансови реформи, изисквани от МВФ като условие за дълга от $18 млрд., от който страната отчаяно се нуждае, за да избегне фалит.
Протестиращите на свой ред се опитват да провокират твърда реакция от Киев и така да предизвикат Москва, която да се почувства длъжна да защити територия, считана за неотделима част от историята ѝ.
Украинските власти засега са предпазливи
През изминалата нощ те направиха няколко опита за налагане на ред. В Харков прогониха демонстрантите от сградата на местната администрация. Протестиращите обаче продължиха да хвърлят коктейли Молотов и успяха да я подпалят. Пожарът бе угасен, двама души пострадаха в сблъсъци с полицията.
В Донецк властите успяха да си върнат контрола върху базата на силите за сигурност, но останаха в сблъсък с демонстрантите, които окупираха сградата на местната администрация.
В ранните часове във вторник няколко хиляди души останаха на улиците, а напрежението в целия регион не спадаше.
Рискът от насилие все още е голям
Администрацията на президента Обама е предупредила Русия, че е готова да наложи допълнителни санкции, ако Русия се намеси - военно или другояче и продължи да подкопава работата на новото украинско правителство. В следващите дни предстоят срещи на представители на САЩ, Русия, Украйна и ЕС, за да се обсъди ситуацията.
Главнокомандващият на силите на НАТО в Европа - ген. Филип Брийдлъв, обяви миналата седмица, че около 40 000 руски войски край украинската граница са в състояние да се намесят в източна Украйна в 12-часов период и биха могли да достигнат военните си цели за 3-5 дни.
В понеделник сутринта в Киев временният премиер Арсений Яценюк заяви: "В Русия се действа по сценарий, имащ само една цел: разпадането и унищожението на Украйна и превръщането на Украйна в робска територия под диктата на Русия."
Русия упорства за федерализация на Украйна
Руски представители обявиха, че нямат намерение да предприемат военни действия в източна Украйна и в изявление в понеделник следобед руското външно министерство повтори призивите си за федерализиране на Украйна - ход, който сериозно би отслабил позициите на правителството в Киев, правейки го уязвимо за манипулации от Москва.
"Както Русия многократно е заявявала, трудно е да се разчита на дългосрочно стабилизиране в Украйна без реална конституционна реформа, в рамките на която, чрез федерализация, да бъдат гарантирани интересите на всички региони, да се поддържа неангажираният им статут и да се затвърди специалната роля на руския език," гласи изявлението на руското външно министерство.
Русия отрича да има роля в бунтовете, въпреки че демонстрациите в неделя вечер в Донецк, Харков и Луганск изглеждат координирани и имат видими сходства с протести от миналия месец, организирани с подкрепата на Москва.
"Спрете да сочите с пръст към Русия, обвинявайки я за всички проблеми в Украйна в момента," заявиха от руското външно министерство. "Украинският народ иска да чуе от Киев ясен отговор на всички въпроси. И е време да бъдат чути тези законни искания."
Вълненията в източна Украйна засилват страховете в Киев за потенциална руска военна намеса малко повече от месец след като руските сили окупираха Крим. Кремъл анексира Крим след проведен там миналия месец референдум.
Кремъл отрича да има роля в случващото се, но държавните телевизии в Русия предаваха на живо от Донецк в понеделник, включително изчитането на своеобразна декларация за независимост на "суверенната държава на Донецката народна република" от проруски демонстрант в сградата на регионалната администрация.
Подкрепата за отделяне на Донецкот Украйна е доста по-слаба
Въпреки че демонстрантите в Донецк обявиха, че ще бъде проведен референдум за отделяне от Украйна не по-късно от 11 май, подкрепа за това не изглежда да е всеобща, както беше в случая с Крим.
Регионалният прокурор Микола Франтовски разпространи изявление, в което обяви действията на демонстрантите за незаконни и заяви, че властите са идентифицирали престъпните "сепаратисти" и "ще бъдат взети всички необходими мерки за задържането на нарушителите на реда."
Събитията в източната част на страната се развиха само часове след като украински офицер бе застрелян в Крим след конфронтация с руски войски. Говорител на украинското министерство на отбраната обяви, че офицерът - майор Станислав Карчевски, е бил убит във военно общежитие, където е живял със съпругата си и двете си деца, до военновъздушната база "Новофьодоривка" в западен Крим.