Руска ваксина срещу смъртоносната ебола мина успешно през всички медицински тестове и може да се пусне в употреба. Чака се одобрение от Световната здравна организация. „Готови сме да използваме ваксината навсякъде, където нашата помощ е необходима", коментира здравният министър Вероника Скворцова.
Вече са готови два експериментални препарата - канадски и американски. Изпитанията им все още не са завършили и количествата са ограничени. Британски фармацевтичен гигант съобщи, че има готовност да пусне 10 хиляди дози от експериментален препарат за борба с вируса ебола.
Ваксината в САЩ първо беше изпитана успешно с маймуни. Тестовете с хора на възраст от 18 до 50 години ще продължат 48 седмици. Няма опасност участниците да се заразят с болестта-убиец.
Починалите от смъртоносния вируса в Африка са над 2000 души, има други 3500 потвърдени или вероятни случая в Гвинея, Сиера Леоне и Либерия. Наскоро Световната здравна организация съобщи, че епидемията е силно подценена, а най-вероятно броят на заразените може да достигне 20 000 души.
Вирусът на ебола може да се превърне в биологическо оръжие, коментира наскоро руският лекар Владимир Никифоров, шев на инфекциозно отделение, по време на форум в Москва. Колегата му д-р Питър Уолш от Кеймбридж по-рано също изрази опасения, че терористи могат да използват заразата-убиец срещу мирно население.
Вирусът се разпространява от близък контакт със заразен чрез телесни течности като пот, кръв и клетки. Около 90 на сто от заразените умират. Симптомите на ебола са близки то тези на грипа и включват треска, отпадналост, болки в мускулите, главоболие, възпалено гърло, повръщане, диария, обрив, а накрая - кървене и смърт.
Либерия надмина броя на смъртните случаи в Гвинея, където епидемията се появи за първи път през декември миналата година.