Украйна и ЕС се скрепиха с подпис

Украйна подписа политическата част от споразумението за асоцииране с Европейския съюз. Това е исторически акт и важна стъпка към заветното еврочленство на страната, обяви премиерът Арсений Яценюк.

Отказът на бившия държавен глава Виктор Янукович да подпише документа през ноември стана повод за серията кървави протести в страната. Яценюк благодари на жертвите, дадени по време на упоритата съпротива на Майдана.

Междувременно Русия ратифицира договора за приемането на Крим в състава на Руската федерация. Всички членове на горната камара на руския парламент са гласували за одобряването на документа, който беше подписан на 18 март от руския президент Владимир Путин и премиера на Крим Сергей Аксьонов.

Към Русия се присъединява и град Севастопол, който досега имаше специален статут и беше на подчинението на украинската власт.

Украйна се прегърна с ЕС

Споразумението за асоцииране на Украйна с ЕС цели да даде на новата власт в Киев икономическа и политическа подкрепа, както и стимул за провеждане на демократични реформи. Президентът на ЕС Херман Ван Ромпой написва в Туитър, че подписването символизира важността на тези взаимоотношения и желанието да се задълбочат.

В свое изявление Ромпой посочва, че чрез споразумението се признава стремежът на украинския народ да живее в страна, управлявана от ценности, демокрация и върховенство на закона.

Малко по-рано ЕС разшири санкциите, наложени на Русия, заради присъединяването на Крим към територията на Руската федерация. Въпреки първоначалната закана да наложи ответни санкции срещу САЩ и Украйна, такива към момента няма да има. Руският президент Владимир Путин заяви, че засега няма да се въвеждат санкции срещу САЩ и визов режим за Украйна, за да не пострадат милионите невинни украинци, които работят в Русия, за да помагат на семействата си.

Същевременно две от кредитните агенции понижиха рейтинга на Русия от „стабилен" на „отрицателен".

#1 Оня Дето Го Трият 21.03.2014 в 13:01:13

Политиците си преследват собствени цели и интереси, ние по форумите си драскаме и гледаме отстрании, а големия губещ в цялата игра кой се оказа? Жителите на Крим! Ако на някой му требе жокер - защо македонците се редят на километрични опашки за българско гражданство, само от любов към България ли?

#2 Nikkor 22.03.2014 в 00:09:33

"Договорът е знак за политическа и икономическа подкрепа към новата украинска власт" ??? Коя власт? Някой да ги е избирал тия Яценюк-Маценюк и Турчинов-Глупаков? Тия са толкова легитимни колкото и ланския сняг.Апропо, новата Кримска власт е ЛЕГИТИМНА - народът я е избрал с ОГРОМНО МНОЗИНСТВО.Можете да мразите Русия ( и да обичате Америка ), можете и да обичате Русия ( и да мразите Америка ), те тия болести вървят ръка за ръка обикновено.И в двата случая проблемът си е ваш.Питам кво правите с волеизявлението на хората от Кримския полуостров?Не го признавате?Е и?Отивате в Крим и ги избивате?Или казвате - Шиптърите в Косово може, но руснаците в Крим - нееее господа, не може.Въпросният договор не струва и хартията на която е написан.След моралното си падение западните плитически елити демонстрират и правния си крах.А пък Украйна ( да се чете "Покрайнина" ), като съвсем се сгромоляса икономически, щото е готова за ЕС колкото ние бяхме готови през 1989г, е тогава ще има сеир.11 милионната Гърция им приседна, 40 и кусур милионната Покрайнина ще ги задави.

#3 Оня Дето Го Трият 22.03.2014 в 11:00:24

Напълно признаваме правото на всеки да се е самопреебал по собствено желание. В тоя смисъл жителите на Крим точно това направиха със себе си - преебаха се, мислейки че хващат Господ за шлифера. А България в никой сличай не е толкова лошо място за живеене, въпреки хленченето на всички. Така че Украйна насочвайки се ккъм ЕС ако достигне нашето ниво там биха били хората безкрайно доволни. Украйна в момента е по-зле от нас подчертавам. Ако са в ЕС и станат поне като нас, за тях това е положително развитие Да му мислвт тия в Крим. Обаче каквото сам си направиш никой друг не може да ти го направи.

Новините

Най-четените