Прокуратурата ще търси съдействие от международни експерти по взривове, за да установи причините за експлозията в завод "Миджур" край Горни Лом на 1 октомври, при която загинаха 15 души.
Главният прокурор Сотир Цацаров обоснова решението с обяснението, че повечето специалисти в България са се обучавали във Висшата школа по взривни работи към Минно-геоложкия университет, чийто ръководител е собственикът на завода Валери Митков.
Митков е и председател е на Сдружението на взривните инженери в България, член на Научно-техническия съюз по минно дело, геология и металургия. Ръководил е проекти изпълнение на специални взривни работи по обекти като Цанков камък, ВЕЦ "Студен кладенец", "Панагюрски мини" и др.
Запитан дали хората, работели по делата за предишни взривове в оръжейни складове, нямат достатъчно опит, Цацаров заяви: „Имаме опит от предишните взривове - от прекратени дела".
Според главния прокурор с вещите лица от чужбина ще работят експерти по взривовете от Българската армия.
Преди дни собственикът на завода лансира своя версия, според която причината за взрива в "Миджур" е саботаж, като не изключи поръчителят да е от чужда държава.
Главният прокурор отрече твърденията на Митков, като заяви, че няма никакви данни за умишлен палеж в завода, а унищожителната сила на взрива е била причинена от факта, че в деня на инцидента в складовете на завода са се намирали 800 000 мини.
Държавното обвинение работи по две посоки на разследването - неправилна манипулация при утилизиране на противопехотни мини или експлозия в машината за мелене на взривни вещества при опериране с експериментален взрив.
Директорът на Националната следствена служба Евгени Диков предупреди, че е възможно да не се стигне до съд, тъй като лицата, от които може да се търси отговорност за престъплението, са сред загиналите - изпълнителният директор Емил Митков (син на собственика Валери Митков) и шефът на завода Валери Цокин.