Университетите предлагат 7000 места повече, отколкото е броят на абитуриентите. Това съобщи днес ректорът на УНСС проф. Борислав Борисов на дискусия за трудовата заетост, организирана от президента Георги Първанов.
Друг е въпросът дали такава образователна политика е правилна и дали на всеки, който завърши гимназия, трябва да се осигурява място в образователната система, заяви проф. Борисов.
"Този пазар няма да може да ни удовлетворява, докато българската икономика е такава - без приоритети, без стратегия. Как БАН ще може да направи реформа, като не се знае какви икономически дейности ще се развиват? Като я няма тази икономическа стратегия как университетите да определят колко кадри в какви специалности са необходими", посочи проф. Борисов.
Той даде пример с АЕЦ „Белене", като заяви, че ако строим АЕЦ "Белене" в следващите 4 години ще са ни необходими 4000 ядрени специалисти. „Ама ние сега имаме само шест места в Техническия университет", заяви проф. Борисов. „Имаме вискотехнологични производства, които обаче не се подкрепят", добави той.
България е имала перфектна система на следипломна квалификация и преквалификация на кадрите и тя трябва да бъде възстановена. Според него това трябва да стане съвместно между Министерство на образованието и Министерство на труда и социалната политика.
Първанов иска анализ на икономиката през прехода
Според държавния глава Георги Първанов състоянието на пазара на труда у нас е резултат и от дефицита на стратегическо мислене, който има в българската политика. "...И, да не ми се обидят хората от науката, защото и аз се чувствам човек от научните сфери, и там има недостатъчност на стратегическо мислене", каза още той.
"По време на прехода пазарът на труда се е променил. Цели професии залязоха и изчезнаха от пазара на труда", коментира президентът. Той назова инженерите сред изчезналите професии.
За сметка на това по думите му е нараснала заетостта в сферата на търговията, услугите и туризма, която е по-ниско квалифицирана.
България е не само страната на ниските данъци, както обичаме често да се хвалим, но и на ниско платената работна ръка, заяви президентът.
24.8% от населението между 15 и 34 години е с основно или по-ниско образование, съобщи председателят на НСИ Марияна Коцева, която също взе участие във форума. Над 84% от хората с ниско образование произхождат от семейства, в които единият или двамата родители са с същото образование.
450 000 от младите хора до 35 години са работили по време на своето обучение.
Обезпокоително висока остава безработицата сред младежите до 24 години.
От данните на НСИ става ясно още, че обезкуражените лица на възраст между 15-64 години са 226 500 - 13% от икономически неактивните лица в същата група.