Крим избра Русия

За присъединяване на автономната република Крим към Русия са гласували 95.5% от избирателите в Крим, съобщи руската държавна агенция РИА Новости, като се позовава на данните от exit poll, проведен от Кримския републикански институт за политически и социологически изследвания.

Резултатите от екзит пола показват, че 95.7% са дали глас за влизане в състава на Руската федерация, а 3.5 на сто - за възстановяване на Конституцията на република Крим от 1992 г. и статута на Крим като част от Украйна", се казва в съобщение на института.

Данните са от допитване на 59 111 души. Преброени са над 2/3 от бюлетините. Окончателните резултати ще станат ясни по-късно днес.

Право на глас на референдума имаха 1.5 милиона избиратели. Плебисцитът отбеляза рекордна избирателна активност - над 80% час и половина преди затварянето на секциите.

В Севастопол на улицата вече се раздават руски знамена. В Симферопол върху официална сграда беше прожектиран светещият надпис "Ние сме в Русия" и "Добре дошли у дома".

Според Сергей Аксьонов, поставен начело на кримското правителство след нахлуването на руски войски в Крим, хората са гласували съвсем свободно и върху тях не е оказан никакъв натиск.

BBC цитира Олга Козико, една от гласувалите, която казва, че е избрала присъединяването към Русия, тъй като не иска да бъде управлявана от "тези нацисти, които взеха властта в Киев." Русия ще ни пази и защитава, казва жената, която е учителка.

В телефонен разговор с германския канцлер Ангела Меркел, руският президент Владимир Путин е заявил, че референдумът е законен и Русия ще уважи резултатите от него, предаде BBC.

Украйна вече обяви, че според Конституцията допитването в Крим е незаконно. САЩ и ЕС, в това число и България, също изразиха позицията за нелегитимност на плебисцита. Украинският премиер Арсенийй Яценюк определи вота като „цирк" „директно режисиран" от Москва.

EС и САЩ не признават референдума, готвят санкции

В съвместно изявление президентът на Европейския съвет и председателят на ЕК - Херман ван Ромпой и Жозе Барозу, заявиха, че смятат допитването за незаконно и не приемат резултатите от него.

В изявлението си те припомнят общата позиция, изразена на 6 март от лидерите на 28-те страни членки на общността. Според тях кризата трябва да намери решение, основано на териториалната цялост, суверенитет и независимост на Украйна.

Според Ван Ромпой и Барозу, само работейки заедно, в рамките на дипломацията, включително и чрез преки преговори между Украйна и Русия, може да се намери решение на кризата.

Те напомнят, че на заседание на съвета на външните министри утре, 17 март, в Брюксел ще бъде обсъдена ситуацията в Украйна и ще бъде взето решение за допълнителни мерки в съответствие с декларацията от 6 март.

По-рано днес Белият дом обяви, че ако руският президент Владимир Путин не отстъпи за Крим, ще понесе санкции от Запада, които ще навредят на руската икономика и ще намалят влиянието на Москва в света.

Старши президентският съветник Дан Пфайфър заяви, че приоритет на администрацията на президента Барак Обама е да подкрепи новото правителство в Украйна по всякакъв възможен начин. Той подчерта също, че САЩ няма да признаят резултатите от референдума в Крим за присъединяването му към Русия.

Членове на американския Конгрес изразиха готовност да наложат строги санкции срещу руските лидери. „Президентът Путин е започнал опасна игра на руска рулетка и аз смятам, че САЩ и Западът трябва да бъдат много ясни в отговора си, за да може той да прецени колко далече да стигне", коментира сенаторът демократ Робърт Менендес, председател на сенатската комисия по външните работи.

Сенаторът републиканец от същата комисия Боб Коркър заяви, че САЩ и Европа навлизат в решителен момент в историята на отношенията си с Русия. "Путин ще продължи да върши това. Той го направи в Грузия преди няколко години. Посегна на Крим и ще продължи да посяга и на други места, ако ние нe покажем решимостта си".

Призиви за политическо решение

В телефонен разговор с руския външен министър Сергей Лавров, държавният секретар на САЩ Джон Кери е заявил, че САЩ няма да приемат резултатите от кримския референдум и продължават да призовават Москва за политическо решение, съобщи високопоставен служител на Държавния департамент, цитиран от Ройтерс.

Служителят заяви, че Кери е призовал Русия да подкрепи конституционна реформа в Украйна, която би защитила правата на малцинствата като рускоезичното население в Крим. Кери също така е казал, че Русия трябва да изтегли силите си в техните бази.

Изразил е силни притеснения относно вчерашните руски военни действия в украинската Херсонска област, както и от продължаващите провокации в Източна Украйна, заяви служителят.

#1 янаки 16.03.2014 в 21:47:08

Ако, според мен, политическите фигури, които бяха толкова активни месеци наред на Мейдана в Киев, бяха показали, че не правят разлика между гражданите на Украйна от западните и от източните региони. Ако, когато се заговори за излизане на Крим от Украйна, бяха отишли в Крим в същия състав, ако бяха говорили с хората там, ако ги убеждаваха и най-вече им гарантираха, че техните права като различни етноси ще са гарантирани от ЕС и САЩ, то можеше сега да се стигне не до отделяне, а до, примерно, белгийския вариант. Но сега, при толкова недвусмислено показана воля на хората, нещо, което го нямаше в Косово, примерно, насилственото закрепяване на статуквото от вчера няма нищо общо с демокрацията. Конституцията не е свещенна крава, тя е нещо, което от даден момент на развитието на обществото, не трябва да бъде пречка, нещо, което е записано в устава на ООН.

#2 янаки 17.03.2014 в 08:04:11

Когато, в предния си коментар, съм написал "политически фигури", надявам се, че е ясно, че визирам западните политически лидери, а не опозиционните политици от западните региони на Полша. Искам само да добавя, че омаловажаването и обявяването за нищожни на резултатите от референдума в Крим едва ли, ще направи рускоговорящите украински граждани привърженици на ЕС в бъдеще.

#3 Калми 17.03.2014 в 10:42:11

Референдумът в Крим е един ответен акт на справедливост след станалия в Киев държавен преврат... Повече от циничен и омерзителен е двийният "ремократичен" стандарт, който демонстрират ЕС и ОСОБЕНО САЩ и Англия (както винаги заедно). За да продължи да бъде уважавана световна сила, каквато е, Русия трябва да остане твърда и непреклонна в устояване на своите интереси. Всяко "омекване" би означавало обезличаване и политическо самоубийство за Путин, което никой истински руснак не би желал. Защо Чичо Сам не се възпротиви по същия начин след абсолютно безпрецедентния в международното право и опасен акт по самообявяването на Косово за самостоятелна "държава", откъсвайки жива част от територията на суверенна Сърбия!!!??? Същото това Косово, с президент - бивш терорист и военен престъпник, сега искат даже да го приемат в ЕС! Айде стига тенденциозност и лицемерие - не пасем трева!

#4 Оня Дето Го Трият 17.03.2014 в 10:46:28

Чичо Сам като "откъсна" Косово, в Америка ли си го занесе?

#5 янаки 17.03.2014 в 11:08:15

Оня, ти си знаещ твоята: „Ама вие защо бесите негрите, един вид?” Става дума за двойни стандарти и лицемерие. В случая с Косово НАТО бомбардираще градове и промишлени райони на Сърбия, включително пътя Ниш - София (за какъв бяс), в една необявена война с независима държава. Без да се съобразяват ни най-малко със Сръбската конституция, от Сърбия беше отнета исконно сръбска територия. Докато в Крим нямаше такова нещо. И, предполагам не знаеш, че през 1954 г. Крим беще „подарен" на Украйна по прищявката на един болшевишки тиран – Хрушчов.

#6 Оня Дето Го Трият 17.03.2014 в 11:30:33

Преди да влезе НАТО местните имаха сериозни проблеми с Милошевич. А тук в Крим кой е бил заплашен, та да влизат да го защитават - 97-те % болшинство руснаци ли ?

#8 Оня Дето Го Трият 17.03.2014 в 11:43:52

Пузев ти коментирай в другата статия, не тука "The Telegraph: Бивш политик продава бг гражданство"

#9 янаки 17.03.2014 в 12:36:27

Оня, е имах някой подозрения, но те мислех за сравнително зрял човек, но ти явно си тинейджър и понеже ти е скучно да си учиш уроците, си дежурен под всички статии в кафето. Има една приказка от по стари времена, „да идеш с деца на баня, да ти изядат сапуна....”. Та и ти вървиш сучиш – Америка, та Америка. Но живота е пред тебе, ще разбереш, че не всичко, което се говори по медиите, е вярно.

#10 mima 17.03.2014 в 12:48:17

На мен лично този акт на присъединяване много ми прилича на присъединяването на Източна Румелия към Княжество България. Така че аз ги подкрепям.

#11 John Smith 17.03.2014 в 12:50:06

Бай Янаки , ше знаеш... не е толкова малък Оня, просто си е малко...ъъъъ тъпичък.

#12 Оня Дето Го Трият 17.03.2014 в 12:53:57

Янаки Това кой под колко статии е не е аргумент, пробвай с някакви други А глупостите, които плещиш не си заслужава една по една да се разискват. Или поне на мен е ми се занимава

#13 Калми 17.03.2014 в 13:17:43

Уважаеми Оня, наивен и предубеден си, но само едно ще ти кажа, дано този път се замислиш, преди да пишеш, а не обратното... Те САЩ не са си "взели" Косово у тях, а направиха нещо много по-лошо - съзнателно и планирано разсмърдяват обстановката на Балканите (и по целия свят) и после берат плодовете - я политическо влияние и хегемония, я петролче (където има) - квот дал Господ. Конкретно за прецедента с Косово, обаче, след време ще го духаме и ние, българите. Много малко им трябва вече на нашите резаци от Родопите, за да предприемат аналогични действия по откъсване от България и тогава ще претим теб с голо дупе да ни спасяваш! Само че те не прощават и за това трябва да се мисли от сега, преди да са те надупили!!!

#14 Оня Дето Го Трият 17.03.2014 в 13:26:48

Е как берат САЩ плодовете, като сега Русия откъсна големия плод и си го занесе право вкъщи ? Или сега ще извъртиш, че руснаците са много хитри и са ги изграли? И нашите резеняци от Родопите ще се учат от Крим как се прави, а не от Косово

#15 mima 17.03.2014 в 13:38:36

Оня, понеже все се сърдиш, че тук се споменава САЩ: Украйна цялата беше под руско влияние. Появиха се протести срещу корупцията във властта и изявяващи желание за европейски ценностти и членство. Изведнъж мирните протести ескалираха, отнякъде цъфнаха снайперисти и се направи държавен преврат. Оттам Украйна от про-руска стана про-европейска (разбирай американска). Ти сега ще кажеш, ама такава е волята на украинците, те искат в Европа, нямаме право да им забраняваме. А пък Крим искат в Русия... Според мен Путин повече загуби, а Крим е нещо като обещетение и фасада за пред руския избирател. Времето ще покаже кой е прав и кой крив, всичко останало са само "Радини" вълнения.

#17 Калми 17.03.2014 в 13:43:18

Приятелю, Оня, пак демонстрираш неинформираност! Как руснаците ще са си го занесли Крим в къщи, след като той не е бил никъде другаде, освен у тях!!! Все едно да кажеш за твоите американски приятели, че щата Тенеси не е бил и не е в САЩ? Просто си жертва на доста нискоразрядна политическа агитация! Чети малко повече и от различни източници... Светът съвсем не се изчерпва със Си Ен Ен и Би Би Си !

Новините

Най-четените