Един милиард долара загуби ще отчете авиобизнесът, ако небето над Европа, закрито от облаци вулканичен прах, не се изчисти и полетите не тръгнат до събота.
Прашният облак от изригналия в сряда в Исландия вулкан Ейафялайокул се носят из цяла Европа в посока на изток, към Русия, с 40 км/час и заплашват да ударят по авиацията по-лошо, отколкото атентатите на кулите в Ню Йорк от 9/11.
Оценката на загубите е на Центъра за Азиатско-тихоокеанска авиация, който прогнозира, че 6 милиона пътници ще бъдат засегнати в някаква степен от преустановяването на работата на летищата в десет европейски страни.
Авиоексперти прогнозират, че и в събота полетите над голямата част от Европа ще бъдат възпрепятствани, предаде BBC. Представители на службите на въздушен контрол съобщиха, че днес 17 000 полета ще бъдат отменени, но пък около 11 000 ще бъдат осъществени. Стотици хиляди пътници в Европа и по света са засегнати. Учени заявяват, че изригването на вулкана продължава, но се отделя по-малко пепел. Страховитите прогнози са, че активността на вулкана може да продължи 6 месеца.
От около 300 трансатлантически полета, които обичайно пристигат в Европа сутринта, са осъществени не повече от 120 днес.
Облакът от вулканична пепел продължава да се придвижва на изток и югоизток и влиянието му ще продължи със сигурност и през следващите 24 часа, се казва в съобщението на Евроконтрол.
Освен Европа обаче, Австралия и Япония също отмениха полети до европейски летища.
Вулканичната пепел може да провали насроченото за неделя погребение на полския президент Лех Качински в полския град Краков, за което ще пристигнат лидери и държавни глави от много страни. В петък привечер цялото въздушно пространство на Полша, включително и летището в Краков, продължаваше да е затворено.
През по-голямата част от петъчния ден беше блокирано и въздушното пространство над Германия. Забранени са полети и във Франция, Ирландия, Великобритания, Белгия, Холандия, Дания, част от Швеция, Норвегия, Финландия, балтийските държави.
В Чехия са спрени полетите от и в северозападна посока. Очаква се да спрат и тези от и до летище Прага. Не се съобщава кога чешкото въздушно пространство отново ще бъде отворено.
Разведряване на небето - в понеделник сутринта, евентуално
Метеоролозите се въздържат да правят по-дългосрочни прогнози, обяснявайки, че положението се променя с всеки изминал час. Според директора на летище София Пламен Станчев ситуацията на летищата в повечето градове в Западна Европа ще се подобри чак в понеделник сутринта.
Ако този вулкан продължава да бъде действащ 6 месеца, има реална възможност самолетите да не летят също толкова време. Това е сериозен проблем за цялата икономика на всички страни, засегнати от това явление, каза Станчев.
Полети бяха отменени и на Летище София, главно за Лондон, Париж, Амстердам, Франкфурт, Дюселдорф, Кьолн, както и полетите за Прага и Варшава.
Прашният облак от изригналия вулкан Ейафялайокул може да достигне до България в неделя, но вероятността е малка, заявиха от НИМХ пред агенция "Фокус". Дори да дойде над страната ни обаче, той няма да е с такава плътност, каквато е в Западна Европа. Анастасия Стойчева от НИМХ каза, че в северните райони на Полша, Германия и Франция, откъдето идва прашният облак, вятърът е доста силен. Идвайки към Средна Европа той обаче отслабва.
В България се очаква вятърът през следващите дни да бъде от изток-североизток. Когато идва от Германия и Полша, облакът ще се включи в циркулацията на циклон, който сега е над Северна Румъния и ще измества на изток, към Украйна.
За неделя се очаква да има разкъсана облачност, почти без валежи. Ако има валежи и прашният облак ни посети, ще наблюдаваме оцветен дъжд.