Германският посланик Матиас Хьопфнер отново отправи тежки думи към медийната свобода у нас. Цитирайки класацията на „Репортери без граници", отреждаща ни 87-ма позиция в света, Хьопфнер обясни, че сме на „абсолютното дъно в ЕС", което тревожи други дипломати в София и международни наблюдатели.
Тази година страната ни отстъпва с 35 места в нареждането, като преди нас са Косово, Того, Танзания, Кения, Бутан и други. Това е най-ниската позиция за страна-членка на Европейския съюз.
Подобен спад е обезпокояващ, коментира германският дипломат в интервю за излизащото на английски език списание "Vagabond". Той вижда три основни проблема в българските медии, за които отдавна се говори, но без особен напредък.
„Преди всичко концентрацията на медийната собственост трябва да бъде избягвана и е необходимо да се гарантира пълната прозрачност на структурите на собственост", заяви Хьопфнер.
Международните доклади вече изтъкнаха и проблема за автоцензурата на журналистите, както направи и Хьопфнер.
„Трето, изглежда има широко разпространена практика на прикрита реклама и платено медийно отразяване. Тези предизвикателства са вероятно също толкова опасни, колкото и пряката политическа цензура, защото са по-малко очевидни и по-коварни", коментира още дипломатът.
Той призова за повече солидарност с гилдията и повече подкрепа от страна на гражданското общество за независимите медии.
„България все още не е загърбила етапа на преход към демокрацията", коментира Хьопфнер. Според него има редица начини да се затегнат регулациите и саморегулацията на медиите, както и да се гарантира свободната и честна конкуренция в медийния бизнес.
На въпрос дали част от проблема или част от решението е правителството на Бойко Борисов Матиас Хьопфнер казва следното: "В днешните медийни демокрации всички кабинети - в това число германският и българският - имат задължението и законен интерес да обясняват техните политики на обществото посредством медиите. От друга страна те имат дълг да гарантират и защитават критичната и плуралистична журналистика. В техен интерес е да постигат честен баланс между двете дори и понякога независимите медии да се обръщат срещу тях".