Това, което има като публикации в пресата по темата за приемането ни в Шенген, не променя плана на работа до 2011 година. В писмата от Франция и Германия по някакъв начин се прави връзка между механизма за оценка и слабостите в годините назад.
Това каза пред журналисти вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов по повод новината, че Берлин и Париж не са съгласни България и Румъния да бъдат приети в Шенгенското пространство напролет. Той обаче заяви, че няма да се променя концепцията за прием в Шенген.
Според Цветанов, ЕК иска да види положителна продължаваща тенденция по работата с организираната престъпност.
"Важно е какви ще са резултатите от междинния доклад, ЕК иска да види поредица положителни доклади. Всяко едно писмо и такава оценка, като направената от Германия и Франция за влизането ни в Шенген, ние ги анализираме. Но през февруари в България ще бъде на посещение еврокомисарят Сесилия Малстрьом и тогава ще говорим", каза Цветанов и обясни, че правителството не знае какви са аргументите за писмото до ЕК, но не се променя концепцията на работа за покриване на критериите за Шенген.
Цветанов отказа да коментира темата за експертизата за бебето в Горна Оряховица, но каза, че в 18.00 часа ще отиде в Народното събрание и там ще я коментира.
Румънският президент Траян Бъсеску пък окачестви решението като дискриминация.
Погледът отвън
Германия и Франция във вторник блокираха разширяването на Шенгенската зона на ЕС с включването на Румъния и България, като се отнесоха високомерно към двете страни и към техните политически съюзници в бившия източен блок, коментира британският вестник „Файненшъл таймс".
Румъния и България работят за това да се присъединят към Шенген през пролетта на 2011 година. Дата, която мнозина смятат за нереалистична заради съмненията на някои страни-членки дали е разумно да се повери на тези държави отговорността за сигурността на външните граници на ЕС.
Вътрешните министри на двете най-големи страни в блока определено погребаха амбициите на Букурещ и София с писмо до Европейската комисия, в което се посочва, че началото на 2011 година за приемането им Шенген е твърде прибързано.
Нужно е единодушно решение сред страните от ЕС, за да може България и Румъния да се присъединят към Шенген, и френско-германската позиция ще наложи да бъде определена друга дата, посочват дипломати.
Решението на Франция и Германия да блокират влизането на България и Румъния в Шенгенското пространство вчера предизвика различни реакции в Букурещ и София, коментира френският вестник „Нувел обсерватьор", цитиран от "Фокус".
Румънският президент Траян Бъсеску окачестви решението като дискриминация. Той аргументира позицията си с довода, че първоначалните условия за влизането на Букурещ в Шенген са били обвързани единствено с техническите изисквания на страните от свободното пространство. Сега Франция и Германия искат отлагане на членството на двете страни заради неубедителния им прогрес в борбата с организираната престъпност и корупцията.
От своя страна България отбеляза, че „ще направи всичко възможно, за да разсее съмненията" относно присъединяването си в зоната. В София изразиха разбиране към усложнената политическа ситуация в някои страни от ЕС. В тази връзка България изрази решимостта си да положи всички усилия, за да разсее съществуващите съмнения относно членството си в зоната.
Германия и Франция блокират приемането на Румъния и България в Шенгенската зона. Като причини се посочват проблемите в съдебната система и недостатъчната борба с корупцията, пише германският вестник „Ди Цайт".
Вътрешните министри на Германия и Франция смятат, че планираното приемане на България и Румъния в Шенген през март 2011 година би било преждевременно. В писмо до еврокомисаря по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом се отбелязва, че София и Букурещ трябва да положат повече усилия в борбата с корупцията и организираната престъпност.
Говорител на вътрешното министерство в Берлин заяви, че Германия и Франция практически подкрепят приемането на България и Румъния в Шенген, но планираната дата е твърде ранна. Посочва се, че ако двете страни се присъединят към Шенгенската зона през март 2011 година, може да има тежки последствия за вътрешната сигурност на ЕС.
Реакцията у нас
Искането на Франция и Германия да блокират влизането на България и Румъния в Шенген е най-лошият вариант за България, защото то е безсрочно, заяви лидерът на ДСБ Иван Костов.
Костов посочи, че вече е имало предупреждение, че отказът ще бъде заради това, че не може да се противодейства на корупцията и организираната престъпност. Според него по време на разговорите с посланиците на страните от ЕС е било посочено, че страната ни има корумпирани служители по границата. По думите му тогава те са казали, че най-големите контрабандисти съдът ги оправдава и ги пуска и не може такива хора да пазят външните граници на ЕС.
В следващите седмици България трябва да постигне разделяне от Румъния, защото най-тежкият проблем на Шенгенската зона е границата с Молдова, каза още лидерът на ДСБ и бивш министър-председател.
"В тази връзка искам да напомня, че когато ние свалихме визите, ние успяхме, защото разделихме България и Румъния. Всички си спомняте, че България, която успя да промени позицията на Франция, а и Франция, която винаги е симпатизирала на Румъния, се съгласи да свали визите за България година преди да бъдат свалени визите за Румъния", каза той.
По думите му тежкият проблем наистина е в Румъния и по този начин поне отлагането за България да бъде с шест месеца, а не да бъде безсрочно, както е в момента.