Украинските депутати отхвърлиха шест законопроекта, които щяха да позволят освобождаването на опозиционния лидер и бивш премиер Юлия Тимошенко. Така на практика Киев се отказа от подписване споразумението за асоцииране с ЕС, тъй като Брюксел даде срок до днес да бъде освободена Тимошенко.
Законопроектите трябваше да дадат възможност на Тимошенко да напусне Украйна за лечение в чужбина - условие, поставено от ЕС за сключването на търговско споразумение след седмица във Вилнюс.
То щеше да приближи страната до членство в ЕС и поне частично да я извади от орбитата на Русия. Очаквано, Киев е под сериозен натиск от страна на Москва да не подписва споразумението и вместо това да стане част от митнически съюз, в който влизат още Казахстан и Беларус.
Един специален затворник
52-годишната Юлия Тимошенко е едно от лицата на "Оранжевата революция" в Украйна. Тя излежава присъда за злоупотреба с власт при газова сделка с Русия. Според ЕС, преследването й е политически мотивирано - през 2010 г. Виктор Янукович я победи с малко на президентските избори. Смята се, че той се страхува от нейно завръщане преди изборите през 2015 г.
По време на решаващото гласуване в парламента, Партията на регионите на Виктор Янукович не подкрепи нито един от законопроектите. Самият той беше на посещение в Австрия, докато в пленарна зала опозиционните депутати скандираха „Срам!" след отхвърлянето на законопроектите.
Споразумението от Вилнюс е под въпрос и по друга причина - Янукович, до момента по-скоро прозападно настроен, заяви пред еврокомисаря Щефан Фюле, че в настоящата ситуация няма да подпише документа. Наблюдатели определиха действията на украинския президент като блъф в опит да договори по-добри финансови условия за страната си.
На украинците им се иска да седят на два стола, ама не се получава. Ако Украйна иска да стане част от Европейския съюз, трябва да тръгне по пътя на България - въпреки икономическите загуби, да прекрати връзките си Руската федерация и изцяло се да ориентира към ЕС. Това ще се отрази катастрофално на селското им стопанство и промишлеността, но поне ще бъдат част от Европа, като нас.
янаки, разбира се... ще бъдат точно като нас. И може би, като ни гледат, не им се иска да са като нас