Голямото харчене в 12 без пет

В 12 без пет - на предпоследното си заседание, правителството в оставка разпредели извънредно неколкостотин милиона лева. 350 милиона от тях са непланирани разходи по оперативна програма "Околна среда". За последно кабинетът на ГЕРБ в оставка ще се събере на 6 март.

Според лаконичното прессъобщение на МС министърът на околната среда ще има право да изплати по необходимост до 10% над одобрения финансов ресурс на оперативната програма с цел максимално усвояване на еврофондовете. Бюджетът на оперативната програма е 3.5 млрд. лв.

От съобщението става ясно, че парите ще могат да се отпускат до 31 декември 2016 г., тоест решението касае три бъдещи бюджета, пише журналистът Таня Петрова в "Сега".

"Не е ясно какво ще се случи с одобрените проекти, за които парите не стигат. Изумително е и решението парите да се харчат до 31 декември 2016 г. - крайният срок на усвояване на парите за този програмен период е 31 декември 2015 г.", казва депутатът от БСП Димчо михалевски пред в. "Сега".

Пред "Медиапул" ръководителят на управляващия орган по оперативната програма Малина Крумова казва, че част от проектите, по които няма проектна готовност, ще бъдат прехвърлени към следващия програмен период. Такива били 6 договора на обща стойност около 920 млн. лева.

В края на януари бюджетът е на червено с 536 млн. лева.

Какво се разпредели още:

231 млн. лева за водните проекти на Пловдив и Добрич

Правителството разреши на министъра на околната среда да сключи договорите с общините преди проектите да бъдат одобрени от Европейската комисия. Така ще може да започне тяхното изпълнение с пари от бюджета. След това тези средства ще бъдат възстановени от ЕК.

13.5 млн. лeва за метрото

Софийското метро получи 13.5 млн. лева от бюджета за продължението му до новия терминал на летище "София" и до бизнес парка. Целият проект е за 468 млн. лв., от които 215 млн. лева са безвъзмездна помощ от ЕС и вече са одобрени. Останалите трябваше да даде Столичната община.

9 милиона за ВМА, 1 милион за разузнаването

Девет милиона лева бяха одобрени за Военно-медицинска академия (ВМА) за погасяване на просрочени задължения към доставчици. Болницата, която е към Министерството на отбраната, е натрупала най-много задължения в здравния сектор - над 66 млн. лева, което близо половината от всички задължения на болниците у нас, които възлизат на 148 млн. лева.

Въпреки това за останалите средства не са отпуснати. Осигурените 6 милиона лева не са за сметка на Министерството на отбраната, а се осигуряват "от преструктуриране на разходите по централния бюджет".

Пак от там се дават допълнително 1 млн. лева на Националната разузнавателна служба - за текущи разходи за дейността й през 2013-а.

3 милиона лева за Дунав мост 2 и жп линията Пловдив-Свиленград

Близо 3 млн. лв. допълнително ще получат жп линията Пловдив - Свиленград и вторият мост над Дунав между Видин и Калафат. Средствата се осигуряват от заем от Европейската инвестиционна банка. Те ще се използват за довършителни дейности по двата обекта.

Основното финансиране за жп линията Пловдив - Свиленград и втория мост на Дунав е по предприсъединителната програма ИСПА на ЕС и проектите трябваше отдавна да са готови.

7 млн. лева за БАН

Българската академия на науките пък ще получи допълнително 7 млн. лева - за стимулиране на водещите иновативни и обществено-полезни научни изследвания в духа на "Стратегия 2020", е посочено в правителственото съобщение. Парите са предвидени в бюджета.

17.5 милиона лева за декодери за социално слабите

Правителството разреши и 17.5 млн. лв. за купуване на декодери на социално слабите - заради  преминаването от аналогов към цифров сигнал на телевизията, което трябва да стане до 1 септември.

Средствата са за сметка на резерва за непредвидени и неотложни разходи за структурни реформи и допълнителни фискални мерки, съгласно Закона за държавния бюджет, е посочено в съобщениет

Новините

Най-четените