Наум Шопов: Хвани го, ако можеш

Преди време ви представихме Наум Шопов - небезизвестният д-р Борис Тасев от сериала „Откраднат живот".

Знаете, че освен лекар в сериала, Наум Шопов е лекар и в живота. Преди броени дни той защити поредния от общо 5 държавни изпита, този път по специалност „Вътрешни болести".

Със сигурност знаете още, че медицината е най-голямата страст на Наум, а актьорското майсторство - временно занимание, след приключването на което той възнамерява да се отдаде изцяло на хирургията.

Срещаме ви за втори път с Наум, но този път не за да разкажем за лекарското му призвание или за актьорския му талант.

Тези, които го следват в социалните мрежи, са забелязали, че наред с медицината и актьорското майсторство, другата голяма страст на Наум е спортът.

Самият той описва, че спортът установява баланс в ежедневието му - най-добрата почивка за Наум е бягането в края на натоварения ден и времето, прекарано във фитнеса.

Поводът за срещата ни с Наум са най-новото от NIKE - NIKE Epic React.

NIKE Epic React са истинска революция, защото зад дизайна на обувката стои иновацията. Това не е просто маратонка, а маратонка за бягане - с чисто нова подметка, по-мека, по-пружинираща и с много повече мекота за крака. С други думи - обувка за истински ценители.

Наум Шопов определено е от ценителите на качественото бягане и качествената екипировка. Затова той е първият, който ще пробва новите NIKE React, като загрее в Южния парк за тяхната премиера на 22 февруари в Paradise Center. Тогава всеки посетител на магазин NIKE ще има възможност да пробва и закупи маратонките.

Наум и NIKE React се харесват още в първата минута - и няма как да е иначе, когато удобството и иновацията намират един запален фен на бягането и на спорта като цяло.

Наум спортува от малък - започва с баскетбол, после преминава към американски футбол, който практикува само година и половина заради силното натоварване върху ръцете.

„Отказах се от американския футбол, защото е много травмиращ ръцете спорт. Тогава вече бях наясно, че искам да се занимавам с медицина и по-конкретно с хирургия. Затова трябваше да си пазя ръцете".

Така Наум стига до два вида спорт, които перфектно редува в своето ежедневие - бягането и фитнеса.

Най-често ще видите Наум да бяга в Панчарево, на една от алеите там, която му е любима. Предпочитано време за бягане през деня той няма - описва подобен избор като лукс, предвид натоварената си програма. Затова тренировката му е или рано сутрин, или вечер, след като всички останали ангажименти са отметнати. И почти сигурно ще го видите да бяга сам.

„Бягането е доста егоистично мероприятие. Всеки си има свое темпо, свой любим маршрут и начин на бягане. Затова и повечето хора, които ще видите в парка, бягат сами. Аз не съм изключение."

Освен че бяга сам, Наум е фен и на по-продължителния, но лек крос. За тези негови предпочитания роля играе и медицината, която му помага да разбере процесите, протичащи в човешкия организъм при различните стилове бягане.

„Не харесвам спринтовото бягане, защото то нанася прекалено голям стрес върху ставите и сухожилията, което според мен е излишно за хора, които не се занимават професионално с бягане. Разликата между спринта и кроса от чисто медицинска гледна точка е в начина, по който гликогенът се разгражда. В единия случай - при кроса, това става с кислород, а при спринта - без. Но най-важното, което трябва да знаете, е, че при спринтирането възможността за травми е по-голяма точно заради по-голямото напрежение върху ставите."

„В бягането има единствено две неща, които са от значение - дишането и екипировката. Ако не дишаш правилно, не можеш да тичаш дълго и да постигаш резултатите, които искаш. Ако нямаш правилните обувки, е същото."

Наум признава, че е от хората, които не обичат зимата и ниските температури, затова когато навън е много студено, времето му за спорт минава във фитнеса, който Наум посещава минимум 5 пъти в седмицата. При човек с толкова динамрично и натоварено ежедневие, първото нещо, което се питаш, е как успява да вмести всичко в програмата си.

„Има ли желание, има и начин. Нещата, които правя през деня, са психически натоварващи, затова е важно да изравня психическата и физическата умора. Иначе ставам сприхав. Всеки ден съм в залата, но тренировката ми е около 40 минути. Това време е достатъчно, стига да знаеш какво правиш."

И във фитнеса, и в бягането, Наум е абсолютно самоук. Което има своите плюсове и минуси.

„Когато започнах да се занимавам с фитнес, загубих много време да се ориентирам в спорта, защото бях категоричен, че не искам да използвам треньор - на мнение съм, че човек не може да развие пълния си капацитет, ако използва услугите на треньор. В първата година се ориентирах как точно да тренирам, опознавах тялото си, но и внимавах повече, защото началото е най-рисковият период, когато се получават най-много контузии. За щастие не съм имал сериозни такива досега."

Част от фитнес навиците на Наум, разбира се, включват и правилно хранене. Което в неговия случай е по-подходящо да наречем „контролирано" хранене. Наум не е от хората, които се ограничават на всяка цена от определени храни, даже напротив - съветва човек да си позволява да хапва от всичко, което обича.

Самият той не изключва от менюто си любимите пица, паста и сладко, а единственото, което ограничава, е солта. Но когато времето се затопли и лятото наближи, започва да следи всеки грам от храната.

„Аз съм малко изкривен по отношение на храната и измервам всеки грам калории, мазнини и въглехидрати, които консумирам. А храната приготвяме основно аз и приятелката ми, защото само така знаем какво точно и колко сме сготвили."

Изкривен или не, Наум със сигурност е пример за това как един човек може да спортува - стига да го иска наистина. Започнете ли веднъж, после нищо чудно да казвате това, което Наум казва сега: „Да пропусна два поредни дни тренировка? Трябва да съм болен, за да се случи".

Новините

Най-четените