Руски съд току-що произнеде една от най-значимите присъди след встъпването във власт на Владимир Путин, осъждайки лидера на опозицията Алексейн Навални по обвинение в корупция.
На пръв поглед това е незначителен процес за незаконно обогатяване в малък град, провеждащ се в регион на Русия, най-известен с горите си и приказните си истории. Дело срещу бивш съветник на губернатора на Кировския регион, обвинен, че е искал неофициално комисиони за договори с държавна фирма за дърводобив. Съветникът не е бил на заплата.
И все пак процесът срещу Алексей Навални е нещо много повече
От няколко години Навални е трън в очите на руския политически елит, като води ожесточени кампании срещу всеобхватната корупция и е лансирал израз, описващ управляващата партия "Единна Русия", който се е наложил в съзнанието на всички - "партията на измамниците и крадците".
В годините на избори (2011/12) влиянието му се увеличи дори още повече, тъй като той се превърна в неофициален лидер на протестното движение, извело десетки хиляди хора на улиците.
Тогава се проведоха най-големите антиправителствени демонстрации за целия мандат на Путин.
И точно тогава старо, изоставено разследване срещу краткия престой на Навални като съветник в Киров изведнъж бе претоплено от московската централа на руския еквивалент на ФБР - руския Следствен комитет, наричан още "Следком".
Голяма мишена
"Следком" е сериозен играч в преследването на участниците в протестите - и Алексей Навални е сред най-големите му мишени до момента. Досега той е бил арестуван, освобождаван под гаранция, разпитван неколкократно, след което му бе заявено, че делото срещу него ще се води в Киров - на около 800 км разстояние от дома му в Москва.
За всеки етап от процеса той досега се е налагало да пътува в продължение на 12 часа с влак, за да присъства в съдебната зала.
И двете страни в процеса положиха много усилия да защитят позициите си, и в заключителното си обръщение към съдията Навални не демонстрираше разкаяние. "Ще разрушим това феодално общество, което ограбва всички нас," вилнееше той.
"Ако някой е смятал, че заплахата от шестгодишна присъда ще ме накара да избягам в чужбина или да се скрия, греши. Не мога да избягам от това кой съм. Нямам нищо друго освен името си - и не искам да правя нищо друго, освен да помагам на страната си. И да работя за сънаръдниците си."
"Това не може да продължава безкрайно," заяви той. "Ситуация, в която 140 милиона души в една от най-големите и богати държави в света са поробени от шепа безполезни чудовища. Това дори не са олигарси, които са натрупали богатството си чрез хитрост или мъдрост. Те са просто шепа бивши комсомолски активисти, самообявили се за демократи, самообявили се за патриоти, които се опитват да заграбят всичко, до което достигат ръцете им."
Само една стратегия
Лилия Шевцова, анализатор в "Карнеги център" в Москва, коментира, че без съмнение процесът е политически.
"Целият процес срещу Навални се приема от Кремъл като предупреждение към обществото. Владимир Путин иска обществото да приеме новите правила на играта, а новите правила са: 'Трябва да се подчинявате на нас и да демонстрирате пълна и абсолютна лоялност. Нямате право да имате амбиции, нямате право да се борите за власт. Лоялността е основният принцип на вашето поведение'."
Кандидат за кмет на Москва
Само преди седмица Алексей Навални подаде документи за първия си опит за навлизане в реалната руска политика. През септември той ще е кандидат за кмет на Москва. Въпреки че няма достъп до правителствените телевизионни канали, смята се, че има сериозни шансове да бъде втори - след подкрепяния от Кремъл титуляр Сергей Собянин.
В централния офис на организаторите на кампанията на Навални в Москва, интернет предприемачът Леонид Волков - човекът, който организира младите доброволци, казва, че кампанията ще продължи, независимо от присъдата на Кировския съд.
"Опитваме се да бъдем готови за всякакви сценарии," казва той. "Всъщност обаче сме готови да продължим кампанията до самия край, каквото и да решат в Киров. Нашият кандидат е единственият кандидат, който се радва на подкрепата на младите московчани, и вероятно това ще компенсира донякъде евентуалното отсъствие на кандидата от улиците на Москва.
"Трябва просто да изкараме повече доброволци на улицата. Това е единствената ни стратегия. Взехме категорично решение, че кампанията ни няма да приключи. Дори и той да се окаже в затвора, няма да бъде изключен от избирателната надпревара, тъй като е необходимо известно време апелативният съд също да се произнесе."
Без масова подкрепа
Анализаторът Лилия Шевцова предупреждава, че младите поддръжници на Алексей Навални вероятно ще са силно разгневени, ако той в крайна сметка лежи в затвора. "Навални се превръща в очите на руснаците в мъченик, в нов руски Нелсън Мандела," коментира тя. "Естествено, те ще са готови да се конфронтират с властите в бъдеще."
Същевременно обаче тя казва, че подкрепата за него е все още недостатъчно масова, за да се превърне настоящата присъда в решителен политически момент за него. "Няма опасност за момента това да премине в огромна протестна вълна. Като цяло настроенията сред народа са доста спокойни.
Има осезаемо обезсърчение, раздразнение и разочарование - и руснаците определено вече не харесват Путин. Но твърде малко хора виждат ясна алтернатива. Навални не изглежда герой за всички хора, които са разочаровани от статуквото."
"За да се превърне в реална политическа фигура, а не само в социален активист и бунтовна фигура в Интернет, Навални трябва да има зад себе си масово политичесо движение - и ясен дневен ред, който да е много по-сложен и всеобхватен от простата борба с корупцията."