Мизерията като битие

На специално организиран празник по повод Международния ден на възрастните хора, социалният министър Тотю Младенов пожела на българските пенсионери да бъдат "здрави, активни и търпеливи". И като своеобразен "десерт" им сервира обещанието на своето правителство да увеличи всички пенсии средно с малко над 9% от 1 април догодина.

Средната пенсия в страната сега е около 130 евро, което означава, че през изборната 2013-та средностатистическият пенсионер ще получава по 11евро отгоре.

Дори повече - по случай провъзгласената от ЕК "Европейска година на активния живот на възрастните хора и солидарността между поколенията", до края на идния април, сиреч до навечерието на предизборната кампания, в цялата страна ще функционират 134 обществени трапезарии, където повече от десет хиляди възрастни европейски граждани от България и над 1200 деца всеки ден ще получават безвъзмездно топъл обяд през зимния период.

Месото стана лукс

Само месец по-рано финансовият министър Дянков констатира по телевизията, че на пенсионерите им се иска да имат средните за Европа пенсии, което обаче нямало как да стане в един мандат, а само в два...Многозначително и ясно!

През юни, в тримесечен доклад на ЕК за заетостта и социалната политика беше отчетено, че повече от половината българи търпят материални лишения, и че страната е водеща в класацията на ЕС по този показател. Според европейските критерии, човек живее в лишения, ако не може да си позволи поне три от девет основни стоки и услуги.

Оказа се, че повече от половината българи имат проблем да си плащат битовите сметки, да купуват месо или риба, да притежават нови дрехи, както и поне един резервен чифт удобни обувки.

Европейската статистика отчете също, че страната е на първо място по ниска производителност на труда и по дял на младите хора, които нито работят, нито учат. Констатациите бяха потвърдени и от българската официална статистика. Наскоро тя огласи данните от изследване за индикаторите на бедността. Те сочат, че само за година българите, живеещи в материални лишения, са се увеличили с нови 620 000 души като относителният дял на бедните сред пенсионерите и безработните е най-висок.

Скритата безработица доближава България до най-затъналите в ЕС

Твърде показателни са и данните за безработицата в България. В еврозоната тя е на ниво 11,4 на сто, докато в България през летните месеци юли и август без работа са били 12,5% от населението.

В същото време Българската стопанска камара излезе със свои данни, които сочат, че ако се отчетат и обезнадеждените и нерегистрирани в трудовите бюра българи, реалното ниво на безработицата е 20,2 на сто. А този стряскащ процент доближава финансово стабилната България до разтърсваните от дълговата криза страни като Испания, с безработица от 21 на сто, и Гърция - с 25 на сто!

Статистически данни на Евростат доказват, че през двете десетилетия на икономически преход в България, бедността и оскъдицата са придобили трагични измерения.

Мизерията се е превърнала в битие, в начин на мислене, в перспектива. Отдавна средният българин е лишен от възможността да планира бъдещето си, тъй като основната му цел е да оцелее в поредната криза, при поредното правителство, през поредната зима, в условията на поредната ескалираща скъпотия и повсеместни ограничения. Което обяснява защо броят на българите, които остават да работят и живеят в чужбина, набъбва постоянно.

DW.de

#1 mima 04.10.2012 в 12:17:38

Вярно е! Мизерия е, но за да може те да са богати все някой трябва да е беден. На нас ни се е паднал този жребий. Да не се перчат много, за да не вземе да им се разпадне еврозоната, че и евросъюзът.

#3 lele male 04.10.2012 в 12:47:01

- Татко, каква е разликата между човека и петела? - Човека го скубят жив.

#4 Дара 04.10.2012 в 14:32:01

Това е една много интересна и обширна тема. Вярно , че е унизително да разчиташ на децата си за доходи. Но нашенските родители преди да се пенсионират "инвестират" изключително в децата си. Затова не мисля , че е унизително да чакат "дивиденти" от инвестицията си. Например западнят родител изхвърля дтето на 18 години и го оставя да се справя само. Дори ако детето трябва да работи на 2-3 места за да се изучи и учението по тази причина вземе 10 -12 години. През това време родителят или трупа за себе си , или се мести на по-евтино и малко място , за да си спести, или купува нов имот , за да го дава под наем за доход на стари години и т.н. Нашенските родители в голямата си част гледат 'детето" до 25 че и до 30 години. Отглеждат и внуците. Купуват на децата си апартаменти и коли. Плащат им наемите. Това си е сериозна инвестиця. Би трябвало да очакват вузвръщаемост. Но това , че отношението кум възрастните хора в Българя е отвратително , за това спор няма.

#5 Borracho 04.10.2012 в 14:52:03

Дара +1

#6 Оня Дето Го Трият 04.10.2012 в 16:04:28

А вместо да оплакваме съдбата, даваме ли си сметка, че каквато държава изградим днес, такава ще е държавата, която ще ни гледа на старини и ще ни плаща пенсиите? По същата логика и нашите баби цял живот строяха социализъм - те ти сега социализъм в действие - 100 лева пенсия! Западните им набори са строели по същото време друго и сега водят по-сносен живот, с по-сносни пенсии.... Още веднъж - не е злорадство - това което строим ние днес, ще е това което ще получим след години. Как беше - каквото посееш, това ще жънеш.....

#7 lele male 04.10.2012 в 17:00:00

Дара, Така е, но аз съм против тази система, която се е наложила в България. Аз лично, никаква възвращаемост не очаквам от детето си. Това, че имам дете е защото съм искала да имам дете. Мога да инвестирам в неговото бъдеще, а не да инвестирам в старините си т.е. то да ми е длъжно да ме гледа. Могао да го отглеждам, да го възпитавам и да му дам необходимото образование до 18 г. възраст. След това се вижда дали съм си свършила работата. Ако си бие камшика и не се интересува от мен - аз съм си виновна. Никому не съм длъжна, както и никой не ми е длъжен.

#8 Bobby_gBG 04.10.2012 в 17:01:04

6 Оня Дето Го Трият | 04.10.201216:04 А вместо да оплакваме съдбата, даваме ли си сметка, че каквато държава изградим днес, такава ще е държавата, която ще ни гледа на старини и ще ни плаща пенсиите? --------------------------- И твоята незаинтересованост тип "всички са маскари, зат`ва няма да гласувам за най-малкото зло с надежда за тенденция нагоре, аз ще оставям цигани и пенсионери да определят БСП и ДПС да ни управляват, и да вървим твърдо надолу.

#9 lele male 04.10.2012 в 17:04:18

П.С. За това сме и на този хал. На 30 г., а чака тате да носи - мама да меси... че и джобни да му дават...

#10 deowin 04.10.2012 в 18:36:18

>Мизерия е, но за да може те да са богати все някой трябва да е беден Често срещана заблуда на търсещите външен виновник за собствената си мизерия. Не, всъщност можем всички да сме богати. Икономиката не е zero-sum game.

#11 Оня Дето Го Трият 04.10.2012 в 19:43:25

Бобка И къде я видя тая незаинтересованост и "всички са маскари"? А да, ако ми предлагаш да заменим БСП и ДПС с Атака прав си - всичките тия сте маскари..... и ако някога получаваме мизерна пенсия казвам, че сами ще сме си виновни, защото в момента ги (ви) търпим такива! Както баба ми 50 години е търпяла да гради социализъм, па сега се чуди кво стана.....ми това стана - социализъм

#12 Rowan 04.10.2012 в 20:02:55

ЛелеМале, то трябва да си бие камшика, щото това означава, че си му преподала най-важния урок в живота - да бъде самостоятелен/а. Без него е жизненепригодно и зависимо от теб. Ама по нашите ширини, хората отглеждат чаветата си докле побелеят, щото това им осмисля живота, не щото чакат възвращаемост, просто няма какво да правят с времето си. И изобщо не се сещат, че намирайки си занимавка, правят най-голямата грешка във възпитанието на потомството си. Щото така потомството не може да поеме отговорност за себе си, камо ли за свое такова. Отделно, тази жертва, дето я правят за децата, е много тънка но мощна форма на зависимост и налагане. Щото скиваш ли, ние се блъскаме и отделяме от залъка си за теб в тая немотия, ти как няма да ни слушкаш? Пълно е при мен на работата с 30+ годишни ергени и моми, дето не смеят да пръднат, без да питат мама или тате. И после се чудят, що никой не ги ще.

#13 mima 04.10.2012 в 20:59:24

"Икономиката не е zero-sum game." Всъщност е, но за да се избегне този ефект или дефект се набляга на така наречения "растеж", от който произтичат един куп проблеми, кризи и в крайна сметка пак бедност.

#14 deowin 04.10.2012 в 22:02:14

>Всъщност е, но за да се избегне този ефект или дефект се набляга на така наречения "растеж" Чувствам се все едно ти обяснявам, че 8+8=16, а ти ми твърдиш, че всъщност е 6, но за да се избегне този ефект или дефект, се набляга на така наречения "пренос" или "едно наум", намеквайки, че това е някаква измислена, неестествена конструкция, която се използва, за да се преиначи иначе съвсем нормалния (за теб) резултат 8+8=6. Предполагам, че според теб това "едно наум" са го измислили лошите евреи, за да могат да ти вземат повече кинти като ти продадат 2 тикви по 8 лева всяка.

#15 koya sam? 04.10.2012 в 23:13:57

Никъде го няма това да отглеждаш чавето доживотно. Че и децата на чавето. Това просто е противоестествено.

#16 koya sam? 04.10.2012 в 23:29:47

А още по-смешно е да си мисли някой, че детето е длъжно да го гледа на старини. Това на запад е решено по един или друг начин. Но там и доходите на пенсионерите са други. А при нас, с тези малки пенсии и лоша социална система старите хора нямат друг избор освен да висят на врата на децата си. Нито децата са самостоятелни, нито пък родителите.

Новините

Най-четените