Русия печели войната с плодовете от ЕС

Крушите от сорта Rocha изглеждат като нетипично оръжие, но тези сочни жълти сладки плодове сега са полезно ново попълнение в арсенала на Владимир Путин, докато той прави всичко по силите си да подкопае решимостта на Запада по въпроса с инвазията в Украйна.

Износът на ябълки и круши е от решаващо значение за местната икономика в района около западното португалско градче Бомбарал. Русия от години е от най-важните пазари за производителите там. Или поне беше - докато Путин не забрани европейските земеделски продукти в отговор на санкциите от Запада.

Сега цените са се сринали до рекордни нива и оцеляването на фермерите е изложено на риск.

"Повечето от фермерите не могат да плащат дълговете си към банките и не могат да купуват торове или горива. Ситуацията е отчайваща, хората са изгубили надежда", казва Антонио Мария Мартинс, който е мениджър на земеделската кооперация в Бомбарал.

"Хората тук се питат как това може да се случва заради проблем, който става толкова далеч, чак в Русия?"

Много фермери из цяла Европа си задават същия въпрос.

Брюксел прогнозира, че забраната на внос на хранителни продукти от Европейския съюз, наложена от Путин в началото на август, би причинала на европейските фермери загуба от около 5 млрд. евро.

Бойкотът също така засегна селскостопански продукти от САЩ, Канада, Норвегия и Австралия, но санкциите "око за око, зъб за зъб" нанасят най-тежък удар по фермерите в ЕС - почти три четвърти от забранените продукти се изнасят от 28-те страни-членки на Евросъюза.

"Ситуацията засяга пряко милиони фермери в ЕС", заяви еврокомисарят по селското стопанство Дачиан Чиолос по време на спешен дебат в Европейския парламент миналата седмица.

"Изправени сме пред европейска криза".

Забраната провокира озлобление в ЕС, като страните спорят помежду си за дяла от компенсациите.

Някои политици се оплакват, че фермерите плащат цената за неразумното провокиране на Путин от правителствата им чрез санкциите на ЕС, наложени на руския финансов, енергиен и отбранителен сектор - в отговор на военната интервенция на Москва в Източна Украйна.

"Външната политика на ЕС не може да залага на карта интересите на европейските фермери, които заслужават мирни и отговорни отношения с Русия", заяви в Европарламента Пабло Иглесиас, лидер на бързо трупащата популярност крайнолява испанска партия "Подемос".

В занимаващия се с отглеждане на плодове регион около Бомбарал около половината от добивите на круши са за износ.

Сортът Rocha, специфичен за региона, е високо ценен и в Бразилия, Великобритания и Франция, които са сред основните външни пазари. Миналата година около 10% от крушите са се доставяли за Русия, казва Мартинс от земеделската кооперация на Бомбарал.

"Проблемът не е само, че сме отрязани от Русия",

обяснява той по време на обедна почивка в огромния склад за опаковане на плодове на кооперацията. "Всички други също са отрязани оттам, така че имаме круши от Белгия и Холандия, които нормално отиват в Русия, но сега заливат нашите пазари в Европа. Това сваля цените на всички. Същото се случва с ябълките от Полша".

По негови думи, португалските фермери в момента получават под 14 евроцента за килограм от техните круши - спад от 25 евроцента на килограм миналата година. Допълнително проблемът се усложнява от факта, че руският бойкот на европейските фермери идва след години на слаби добиви и дълга икономическа рецесия в Португалия.

"Хората са гневни - те са поставени по средата на двете противопоставящи се страни", казва Давиде Кордейро от земеделската кооперация Frutalvor в близкото градче Калдас да Раиня, което е изнасяло доста продукция за Русия преди забраната.

"Не е лесно да отглеждаш нещо и изведнъж да установиш, че не няма какво да правиш с вече събраните добиви", казва той. "Това е много сложна ситуация и тя болезнено засяга целия селскостопански сектор."

Не само износителите страдат.

Еризете Гамейро е дребен производител, който продава отглежданите от самата нея круши, ягоди и мускатово грозде на пазара в Торес Ведрас, на няколко километра южно от Бомбарал.

"Вижте, продавам за 40 евроцента килограма", казва тя. "Миналата година продавах за двойно повече. Качеството им е невероятно добро, но дори и на тази цена не успявам да ги продам."

В отговор на ембаргото на Путин, ЕС реагира бързо, като създаде фонд на стойност 125 млн. евро, който да помогне на най-засегнатите производители на плодове и зеленчуци. Чиолос бе принуден обаче да прекрати плащанията след пик от оплаквания на полски фермери, които според Брюксел са надвишавали многократно нивата на загубите им.

Португалските фермери казват, че още не са получили нищо от тези компенсации.

Износът от страната на забранените хранителни продукти за Русия е бил на стойност 12.5 млн. евро. Въпреки че ефектът от тези загуби е много сериозен на местно ниво, те са направо незначителни в сравнение с 1 млрд. евро, които губи Литва, или 850 млн. евро, които забраната от Путин причинява на полските фермери.

Чиолос също така е заделил 23 млн. евро от еврофондовете с цел подпомагане на европейските износители, за да диверсифицират износа си на плодове и да се пренасочат от Русия към други международни пазари, но с толкова голям излишък от плодове на пазарите, износителите не са големи оптимисти.

"Трябва да търсим нови пазари, но не е лесно", казва Кордейро. "Всички се опитват да направят същото и има твърде много предлагане в момента. Разглеждаме САЩ като вариант, но наистина е трудно".

Междувременно други страни бързат да се възползват от изключването на Европа, за да доставят продукцията си на руския пазар.

Разнообразни страни - от Бразилия през Мароко до Пакистан, се опитват да лансират стоките си като алтернатива за руските потребители.

Турция, кандидат за член на ЕС и съюзник от НАТО, вбеси мнозина в Брюксел, след като висши представители на страната заявиха, че тя може да удвои миналогодишните си доходи от продажби на хранителни продукти, равняващи се 1.3 млрд. евро, като замести блокирания износ от Европа.

Този опортюнизъм засилва страховете сред европейските фермери, че бойкотът на Кремъл надали би имал дългосрочен ефект и ще ги затрудни да си върнат изгубените пазари.

Чиолос казва, че ще търси подкрепа от европейските правителства, за да увеличи кризисното финансиране за най-засегнатите фермери. "Готови сме да похарчим за тази цел 2-3 милиарда евро, ако страните-членки отпуснат парите", заяви той пред Европарламента в Страсбург.

Само че закъсалите за средства финансови министри от Европейския съюз далеч не изгарят от желание да платят повече. Проблемът им е, че ако не овладеят нарастващото недоволство сред селскостопанските производители, правителствата из Европа може да изгубят и без това оскъдната обществена подкрепа за санкциите срещу Русия.

#1 янаки 24.09.2014 в 09:22:27

„САЩ играят опасна игра с тази стратегия на санкции срещу Русия, която може да им помогне да преодолеят финансовата криза, но може да стане самоубйствена за Европа, която най глупашки се движи във фарватера на САЩ.” Jacques Attali – Slate.fr. "Докато има телета, ще има и касапи" - тази сентенция на покойния проф. Брадистилов, която, той изрече, по тясно академичен повод, е универсална.

#2 vanko 24.09.2014 в 09:35:48

Екстра! Дори няма нужда от коментари. "Всеки ден ще е така - до победата!"

#3 explorer 24.09.2014 в 09:51:51

Който не е разбрал, че това е война от ново поколение, най-вероятно в недалечно бъдеще, ще стане пушечно месо, камикадзе или жертва на ОМП. Така че изборът е ясен: парите или живота

#4 Rowan 24.09.2014 в 10:33:03

Тъпото е, че винаги се включваме в съюзите, когато те са пред колапс. Тук има по-добре познаващи историята от мен, те ще се сетят за какво говоря. В момента ЕС ни държи в девета глуха, а Полша, Чехия и Унгария намазаха в началото на разширяването сериозни инвестиции, маса пари за инфраструктура и солиден дял от субсидирането, и квотите за селското стопанство. На нас ни отредиха „почетната“ роля на пазар и „вечната черна овца“… А Франция и Великобритания се чудят, дали да не напуснат ЕС… Сега си погледнах Нокиа-та, деа сглобявана е в Унгария, при условие, че Унгарците нямаха грам специалисти в тази област. И телевизора, към който съм подкачил лаптопа е сглобяван в Чехия… За Щатите изобщо не ми се подхваща, харчим грешни пари и дори човешки жертви в конфликти, от които нямаме никаква файда, докато те се облажват с петрол, нарко трафик (Афганистан) и поръчки за възстановяване на разрушената от тях инфраструктура. Дори петте милиарда долара, с които финансираха преврата в Украйна, на нас щяха да са ни повече от достатъчно да си направим магистралите, да си ремонтираме всички селски пътища, че дори щяха да останат за модернизиране на училищата и болниците. Не‘ам думи просто…

#5 maleficent 24.09.2014 в 10:36:04

А попаричката от загубата си е за обикновения трудещ се човек, за нас. Тази цена е приемлива и дори нищожна за управляващите. Нищо не се е промемило от векове

#6 Оня Дето Го Трият 24.09.2014 в 10:47:11

Напълно разбирам, че позицията как сме вечно преебани е много благодатна и не може да победиш в спор някой, който я поддържа. Също както не можеш да победиш някой, ойто казва, че всички са маскари, а ти искаш да му посочиш пример с обратното. Не става Ако сме получили по-малко пари и инвестиции от Чехия и не знам си кой, то не виждам да е по друга причина, освен по собствената ни некадърност. А тук ключовата дума е ПОЛУЧИЛИ. Получили еврофондове и получили инвестиции. В края на краищата не стига че някой се е излъгал да дойде в кенефа който сме сътворили, но ние сме недоволни, че и малко сме получили. Па виж в Чехия и Унгария... ОБаче на нас гледали като на пазар, а това било лошо. Нищо че цялата статия по-горе е за това как Европа гледа на Русия като на пазар, но тогава пък било хубаво. Не се тръшка някой да каже, че са второ качество хора руснаците щом гледат на тях като на пазар. При нас е друга работа, ние сме горканчовци онеправдани САЩ па ни е преебал да участваме във войни, които не са наши.... Бе то верно, че всичко което се случва извън вратата на моя апартамент не ме интересува изобщо, па камо ли някакви дето се бият на 30 часа с кола оттук. Ми да се бият я! Само дето 30 часа им трябват на ония резеняците да се натоварят на пикапите и да дойдат да почукат на вратата тук и тогава пак да се питаме дали тия войни не са наши. А под всяка статия има безкраен рев как исляма настъпвал. Чия е тая война тогава? САЩ ли да ни пази? Па ние нали сме против САЩ до мозъка на костите си, що трябва САЩ да ни пази. Русия е заета да изтребва православни, така че и тя не ще да ни пази. Така че да идват резеняците...тая война не е наша. И другото което не ми е ясно е на какво точно се радва Ванко Ама кой да ти обясни

#7 янаки 24.09.2014 в 10:59:50

Не съм много сигурен, Rowan, че ако ни бяха дали не 5, а 10 милиарда долара, те нямаше да потънат някъде, както предполагаемите приходи от приватизацията. Да не говорим, че самия ЕС е толкова корумпиран, че по-голямата част от парите щяха да потънат още там. И не е проблемът в това, че има русофили, които са пета колона на Русия, нито съществуванието на самата Русия, за това, че затъваме в една пропаст, която няма дъно. Дори всички да бяхме 100% за евроатлантическата идея, пак щяхме да сме там, където сме. И не да сме част от ЕС, ами и да ни приемат в някакъв МГС (Междугалактически съюз), пак щяхме да сме си същите и на същото място. Защото не сме народ, защото ни липсва елементарно чувство за солидарност. Всеки гледа да си е „башка”, сам да се оправя и дори при надвиснала катастрофа, си живее с надеждата, че на него лично ще му се размине. Най-много ни е страх от това, да не би да се минем. Да направим някаква „жертва” повече от другите и някой друг да получи повече от общото благо, отколкото ние. Затова имаме лозунг „Съединението прави силата”, но и поговорка „Общата работа, кучета я яли.......”

#8 Conspirator 24.09.2014 в 11:08:26

Ончо,как беше в Новия завет....ако ти ударят едната буза,обърни другата.Ако ти наложат санкции за нещо си,ти си наложи САМ за друго. Да,ама НЕ.В случая изобщо не става въпрос за Русия.Тази държава е поредната от десетки такива,които са шантажирани и притискани до стената в името на ''световното обществено мнение''. Виждам,че пак си подкарал българските селтаци,простаци и аборигени.Аз пък се сещам какво е казал един прочут писател-евреин.Казва се Чарлз Буковски. "Проблемът на нашия свят е,че възпитаните хора са пълни със съмнения,а идиотите са пълни с увереност.’’

#9 delight 24.09.2014 в 11:13:08

Как беше онзи лозунг – Всяка круша – бомба, всеки буркан компот - юмрук в лицето на ЕС Лек ден!

#12 Rowan 24.09.2014 в 12:01:33

Янаки, за потъването на парите – и аз го знам. Акцентирах върху глупостта, да те прецакват и да им лижеш задниците. Да си беден и да спонсорираш богатите. Да виждаш, как се пръскат пари за съмнителни каузи и да си щастлив от това. Виж за народа – не съм съгласен. Ако всеки гледаше себе си, пак щяхме да сме по-добре. Има нации от индивидуалисти, които са в топ 10 по БВП. Проблемна е завистта – всеки гледа в канчето на другия, не мисли, как той да се оправи, а как другия да е по-зле. Най-пресният пример е статията за бюрокрацията от вчера: тъпите лелки на гишетата гледат как да ти усложнят живота, вместо да се научат да правят нещо с което те да живеят по-добре. Хиляди блогъри псуват „петата колона“ и киснат из нета с години, вместо да научат някой език. За Ончо е по-важно да печели форумните спорове, вместо да си потърси по-добре платена работа, та да се изнесе от майка си… И това не е от вчера, сети се за „Папай Филчо“…

#13 Rowan 24.09.2014 в 12:45:51

Пък за ЕС още много може да се каже. Например за лобизма. ЕС няма национални интереси, щото не е държава. Има управляващи кръгове и техни сателити, и съответните национални вече интереси. Най-лесно се хваща връзката по крупните инвестиции. Който го вълнува, да провери кой от големите кое автомобилно предприятие си купи от по-новите държави членки. После да не се чудим, що Франция винаги лобира за Румъния. Ние не се вписахме в ничии национални интереси на някоя от Г-3 на ЕС и затова сме в девета глуха. Ако зависеше от мен, щях да пусна японците в пристанищата и корабостроителницата, да им го начукам на „европейските“ национални интереси. А веднъж стъпили тук, жълтите и други неща можеха да правят, дето се харчат добре в богатите страни членки. Или за глупостта на ЕС по отношение на Русия. ЕС е стадо, Русия е вълк единак. А силата на стадото се определя от най-слабия индивид. Изпадне ли той и стадото го зареже, следващите по реда започват да се страхуват, щото вече не се чувстват сигурни и защитени. България е най-слабото звено на ЕС по отношение на руските газови доставки и ЕС, от газовата криза през 2008-ма до сега, нищо не направи по въпроса. Изписваха ни рецепти и препоръки само. За чий х*й ти е рецептата от най-добрия лекар, като нямаш пари да си купиш хаповете? Останат ли тази зима софиянци на студено, бедна ми е фантазията, какви анти - ЕС протести могат да се спретнат. Да не говорим, че и без хляб може да останем, но не щото няма брашно, а щото няма да има с какво да се изпече. А тръгне ли България, ЕС го пиши бегал. Унгарците са следващите, насетне – Бог знае. Те затова не трябваше да се заяждат и да уйдисват на американските глупости, като си знаят, какви са им членовете на стадото.

#14 Оня Дето Го Трият 24.09.2014 в 12:46:40

Роуън Това дето го налагаш как Ончо живее с майка си е жалък похват, щото първо сам знаеш че не е така, второ е и много жалък аргумент в драпането ти да изглеждаш мъдър. Само на фона на живеещи с майките си ли изглеждаш умен? И второ, а на бас, че Ончо взема доста повече от диновника в кой знае коя държавна регионалн службичка Роуън? Готов ли си да си извадиш фишчето със заплата пред всички тук, да видим колко взема един такъв мастит мъдрец?

#15 Rowan 24.09.2014 в 13:23:07

Изобщо, цялата работа с членството ни в ЕС и НАТО е, като да пуснат някой прошляк на тежка софра, от която са останали само огризките и после учтиво да му предложат да плати равен дял от сметката. И той трябва да се чувства горд, че стои на масата на богатите…

#16 Conspirator 24.09.2014 в 13:27:53

Rowan,адмирации за коментар 13. Когато едно общество не може да разбере и осмисли случващото се и евентуално да се предпази,следват глад и студ. Абсолютно съм убеден,че това,което ще последва в България/крахът на КТБ и неизбежното спиране на газовите доставки/е част от тактиката на ''изгорената земя'',която се прилага силово в Украйна. Съвсем малко хора си дават сметка,че дестабилизирането на Украйна и България започна по едно и също време.И в Украйна и в България управляваха правителства на Франкенщайн,но няма как да бъде в зони на геополитически разлом.Както и да разместваш и комбинираш частите на политическото чудовище резултатът винаги ще е плачевен за хората. Каквото и да се говори,винаги става въпрос за ''Солунската митница''.Ако Украйна загуби позицията на главна транзитна държава/7 млрд.евро чиста печалба от ТАКСИ за енергийните доставки към Европа/нейното място автоматично трябва да се заеме от малка България като вход на ''Южен поток''за южна Европа. Чудно ми е колко хора знаят,че Правителството на ГЕРБ и това на Орешарски паднаха поради една и съща причина-"Южен поток''.Борисов "разписа" потока за около милиард евро...и след около два месеца подаде оставка.Орешарски и компания "натовариха"каруцата с още два милиарда и...КТБ затвори кепенци,а правителството отлетя в небитието. Всичко друго е пропаганда и обработка на мозъците в идеологически план.Това,което констатирам с огромно разочарование е,че Европа се подлъга,че Украйна ще тупне като узряла круша/без усилия/ в скута на западните демокрации.Плановете на украинския олигархат са коренно различни от тези на Русия и Европа.Няма безплатен обяд.

#17 Оня Дето Го Трият 24.09.2014 в 13:30:32

Мисленето на провинциалиста обаче е друго. Не искам да съм на масата на богатите, щото се подтискам. Я по-добре ме сложете сред бедняци, та да изглеждам аз богат. Я да излезем тогава от ЕС и да се тропнем на маса в Евроазийски съюз с разни таджикистанци и тюркменистанци, да видиш батя ви Роуън как ще се почувства вече човек. На техния фон Варна ще изглежда като Лас Вегас и той ще крачи гордо из Морската. Даже 800-те лева държавна заплатка ще му стигат. Кво стана Роуън, какво реши - ще вадиш ли фишчето със заплатата или ще дърдориш как Оня живеел с майка му?

Новините

Най-четените