Кремъл плаща образованието на руски студенти в Харвард

Всеки руснак ще може да получи образование за строител, инженер, политически лидер в най-добрите университети в света - и за това ще плати руската държава. Достатъчно е да си издържи изпитите, а правителството ще плати кредита, взет за обучение.

Стратегически план

За целта Русия се кани да харчи 15 млрд рубли годишно. Програмата е одобрена в Кремъл, а в разработването й ще се включи създадената от руския премиер Владимир Путин Агенция за стратегически инициативи (АСИ). Програмата може да стартира още през 2012 г., стига чиновниците да разработят схемата, по която тя ще действа на практика.

Програмата за подготовка на руски специалисти в чужбина е съвместен проект на Клуба на випускниците на Харвардския университет в Русия (Харвардски клуб), администрацията на президента на Русия, Министерството на икономическото развитие и Министерството на образованието и науката.

Сега вече се включва и Агенцията за стратегически инициативи (АСИ), създадена през май от премиера Путин, казва шефът на направление "Млади професионалисти" в АСИ Дмитрий Песков.

Задачата им е да разработят проект, който ще позволи на руски младежи да получат образование в 50-те най-добри университета в света. Тя беше поставена от президента Дмитрий Медведев още миналата година, а идеята беше "подсказана" именно от Харвардския клуб.

По-късно към проекта се присъединява и екипът на помощника на президента - Аркадий Дворкович. На 1 август, по инициатива на Дворкович, е създадена работна група, която ще подготви програмата за обучение на руски студенти в международно признати университети.

Групата е сформирана под патронажа на президентската комисия за развитие на търсенето и поддържането на талантливи деца и младежи (начело на комисията е главата на Кремълската администрация Сергей Наришкин). През септември всички участници в проекта се събират, за да набележат как ще действат.

Според президента на Харвардския клуб Мурад Софизаде, към момента проектът е вече детайлно разработен. Планира се в Русия да бъде създадена специална агенция, която ще изготви списък на специалностите, които са стратегически необходими за развитието на страната. По информация на Софизаде, става въпрос за специалисти в областа на държавното управление, компютърните технологии, строители и инженери.

Оценката на кадровите потребности по отделни отрасли ще се изготвя от АСИ, обяснява Песков. По международните рейтинги Times Higher Education Top-200 и рейтинга на Шанхайския университет Цзяо Тун ще се подберат от 5 до 10 университета по всяка специалност.

Софизаде смята, че това ще бъдат основно американски университети, но в списъка попадат също така и европейски и азиатски, в това число и китайски вузове. Идеята е да се получат в крайна сметка набор от 50 водещи университета в света.

Как ще става подборът

На всеки, който успешно е положил изпити и е приет в някое от тези учебни заведения по одобрения от правителството списък със стратегически специалности, ще бъде гарантиран кредит от голяма международна банка, с която руското правителство ще сключи договор. В момента се преговаря с няколко големи банки, обяснява Софизаде.

Трезорите ще отпускат заемите при държавни гаранции. Но целта на преговорите е да се отпускат заеми без гаранции от страна на руската държава, за да се предпази тя от "невъзвращенци".

Моделът, разработен от Харвардския клуб, е такъв, че на първия етап държавата, при изпращането на студента зад граница, не харчи и стотинка. Всички разходи, включително и таксите за обучение, разходите за живот, виза, пътуване, покупка на учебни пособия, а също така и разходите за направени изследвания, се покриват от кредита.

След завършването на университета, младият специалист може да избира един от три варианта. Може да се върне на работа в Русия (като държавен служител или в държавно предприятие), и тогава правителството ще изплати на сто процента кредита му за 3 години.

Може да отиде да работи в частна руска компания, но в този случай държавата ще погаси кредита му на 50% - в течение на 5 години. А ако реши да остане в чужбина, то тогава целият кредит си е за негова сметка.

Прогнозата е, че когато програмата заработи на пълни обороти, в чужбина ще заминават на обучение от 10 000 до 30 000 студенти на година, разказва Мурад Софизаде. Годишните разходи за 10 хиляди стипендианти, по разчетите на специалисти, ще струват на руските данъкоплатци около 15 млрд. рубли - това е около 1% от годишните разходи за образование, които държавният бюджет харчи.

Русия праща елита си на Запад

"Не трябва да си закриваме очите за слабостите на нашето висше образование. Затова едновременно с модернизацията на руските висши учебни заведения, създаване на група елитни университети (федерални и национално-изследователски) държавата планира да финансира и професионалното обучение на интелектуалния елит на Запад.

Същността на идеята е от особена важност - държавните средства ще имат лично-целеви характер, както пише "Московския новости". Това ще е много прецизирана подготовка на кадрите.

"Докато не се реши как ще изглежда програмата, в мен има съмнения относно потребностите на руската икономика и държавен сектор от специалисти с харвардски дипломи и харвардски манталитет. Но авторите на проекта уверяват, че проблеми няма да има", казва пред изданието Ефим Рачевский.

Макар идеята да е била обявена от президента още през август 2010 г., чиновниците до момента не са постигнали съгласие как програмата ще работи на практика, а проектодокументът, за който отговаря руското просветно министерство, още не е готов, пише "Московские новости", като се позовава на информиран източник от правителството.

В края на м.г. работна група от образователното министерство е подготвила 10-годишна програма, по която през 2014 г. 1500 руснаци трябва да получат кредити за магистратура в чуждестранни университети.

Имахме предложения за доработване на проекта, но като цяло вариантът беше добър, казва съветникът на министъра на икономическото развитие Игор Федюкин. За съжаление, после нещо се обърка, добавя той. От просветното министерство са отказали коментар с обяснението, че двигател на проекта е Министерството на икономическото развитие.

На Петербургския форум през юни т.г. президентът Медведев отново постави въпроса за подготовката на млади специалисти в чужбина. Министърът на образованието Андрей Фурсенко заяви тогава, что програмата е "във висока степен на готовност".

Но според източник на "Московские новости", никаква програма няма. Вместо нея се подготвя правителствено постановление, което ще позволи на научно-изследователските университети (НИУ) да изразходват част от държавните субсидии, които получават, за обучение на свои студенти и сътрудници зад граница.

Но колко точно ще бъдат обучени, колко пари ще се похарчат, как ще се организира обучението и най-накрая - как ще бъде гарантирано, че тези хора ще се върнат, постановлението не казва. 

Правителственият източник е убеден: за ускоряване на проекта е необходима политическа воля. Той е убеден обаче, че и в Кремъл, и в правителството в навечерието на изборите ще отделят на проекта особено внимание. По думите му в администрацията на президента и Кремъл смятат, че програмата ще заработи догодина.

#1 durex 14.08.2011 в 17:38:30

Путин и неговата банда си решиха проблема с висококвалифицираните кадри в партията. Държавата плаща за елитното образование на техните дечица. Дали някой Степан от село Прохоровка има шанс да се пребори за субсидията с някое от "нашите" момчета.Особено ако е кадър на Путинската младежка организация "Наши".

#2 My Majesty 14.08.2011 в 17:53:06

До durex: И си прав, и не съвсем. че техните деца ще учат с тези пари е факт, но техните деца ще бъдат 50% от ползващите субсидия. Просто хората решиха да си отгледат нов елит и нова аристрокрация, щото видяха, че със залпове на Аврора се кара до време. Освен това руснаците са наясно, че в някои отношения изостанаха и сега просто ще си пратят умните хора да научат наготово новите технологии. И после лека полека ще си налагат интересите. товае държава с имперско мислене, при нея никога нещата не опират само до елементарното , "дай да пратим детето да учи безплатно". В империите винаги трябва да има и достатъчно кадърни хора, които да помагат на децата на елита да управляват наследеното. Руснаците ще изградят стабилна средна класа вследващите 20-30 години. Имат проблем с демокрацията, но те и сега не искат западен тип демокрация. Ще делегират философските търсения на интелигенцията си, ще й позволят да "се бунтува" срещу системата и така клапанът, през който ще се изпуска парата е осигурен.

#3 Одисей 14.08.2011 в 19:03:42

Живял съм и съм учил достатъчно дълго в Русия и мога да кажа на 100 %, че Русия винаги е била империя. Тя е била и ще бъде империя. Независимо дали текущия строй ще е социализъм, руска демокрация или какъв то и да е било друг обществен строй. Изключително глупаво е да се подценяват дългосрочните намерения на тази държава. По отношение на програмата мисля, че грешите. Подобна има в Турция и тя работи много добре. Резултатите се видни в годишните темпове на ръст на турската икономика. А за руските олигарсите.Те отдавна вече не разчитат на държавата за да богатеят или изучават децата си Те имат достатъчно средства, които да работят за тях. Не мислете. че олигарха е Русия е божи наместник. Няма такова нещо случката в Пикалеово беше прекрасно показно и все още върши работа когато е нужно да се каже "кой какъв е в цялата схема". Не забравяйте,че роденият в деревня Мишанинская (Архангельская область) - Михайло Ломоносов е бил най обикновено диво селянче

#4 Люба6а 14.08.2011 в 20:20:58

аз пък се радвам ,че руснаците тръгват в такава насока.Между впрочем не е далеч времето,когато людете по земята ще вторачат очи отново към Русия.Това е една необятна и неразработена земя-много хляб има там за всеки и за всичко

#5 durex 15.08.2011 в 00:19:46

С това за империята съм напълно съгласен.На 100%.Именно по тази причина ми е смешен наивитета за "славянското братство" с което залъгват простолюдието у нас.Панславизмът е нужен на Империята просто защото като най-мощната славянска държава те неминуемо биха доминирали останалите.Като култура, религия, икономика и политика. Защо не изпитват към Русия топли славянски чувства поляци, чехи, литовци, латвийци, украинци, молдовани и т.н. Българите поколения наред са зомбирани да припадат от умиление пред руската култура и авторитет. Насилствено,целенасочено и на цената на потъпкването на националното ни самочувствие.Откъсването ни от европейската цивилизация за сметка на превръщането ни в придатък към руската. Аз разбирам прекрасно,че в случая обикновените руснаци не хранят лоши чувства към българите,нито ни мислят злото.Но тяхната държава,Руската империя си преследва своите интереси и те не включват една независима България с прозападна ориентация и културна идентичност.На тях им е нужна васална държава със слаба икономика и контролируема политическа класа и ръководство. Справка: Украйна, Белорус, Армения, Казахстан, Молдова, Азербайджан, Монголия, Грузия и т.н. Няма държава,която да е в близката сфера на влияние и интереси на Москва и да не е бедна, корумпирана, слаборазвита и да не е зависима икономически и политичаски от Големия брат. Факт!!

#6 durex 15.08.2011 в 00:32:19

А относно идентифицирането на Руската империя с руснаците се сещам за една класация на стоте най велики личности в историята на Русия,направена преди десетина години.Направили си хората всенародното допитване, публикували го а един полски професор по руска история взе,че преброи колко от тези велики личности са етнически руснаци.Мисля,че бяха 5 или 6, като единият от тях беше Ломоносов.Веднага тази анкета бе смотана и потулена и повече не се появи......

#8 lele male 15.08.2011 в 10:03:27

мдаааа.... Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного …

#9 Одисей 15.08.2011 в 12:52:13

@Иван, пак повтарям добре познавам руската история и мисля,че си прав но до някъде. Още по времето на Екатерина Велика се създава доктрина за укрепване на Руската империя за присъединяване и асимилиране на неруски народности в пределите на Руската империя. Като бича за това е била Османската империя. Това ще рече, че руските управници съвсем целенасочено са търсили конфликт на тези народности и Османската империя с цел по-късно да бъдат освободени и асимилиране от руснаците. Прекрасен пример за това е Кримският хаганат. Много интересен е факта, че през 17-21 май 1774 г. Суворов превзема Тутракан - турците са били така ошашавени, че пътя към Русчук (Русе) е бил открит дори и за пехотата. Тоест той е осигурил необходимия плацдарм за авангарда на руската армия. Но Екатерина Велика връща Суворов с думите, че е рано за българите !!! Като цялата операция на Суворов е била не съгласувана с генералния щаб. Като за това е бил осъден на смърт!! В същото време разпределението на великите сили е била такова, че освобождението на България е щяло да стане за има няма 3-4 месеца без каквито и да е било усложнения.

#11 durex 15.08.2011 в 17:21:39

Ех Иване,Иване Уж изглеждаш умен човек пък какви изводи редиш. Нали си говорим за Империята и нейната политика? Какво общо има това с нашето освобождение и задължителна според теб благодарност.Дали е задължителна, към кого трябва да бъде и докъде е почтено да бъде експлоатирана са отделни теми. Но не разбирам защо моите забележки за безкрупулната имперска политика на Руската империя веднага се преобразуват в омраза към руснаците и руската култура,като задължително се изравят и костите на загиналите в руско-турската война. Аз руснаците не мразя.И мисля,че познавам техният език и култура доста повече от средното ниво на русофилите в България.И нямам проблеми с руската култура. Но има проблем, когато в продължение на повече от половин век тя се налага насилствено, доминиращо и за сметка на другите европейски култури. Разбирам,че за много българи руската култура и изкуство са им по-мили от родните и нужни за собствената им идентичност както слънцето и въздуха за всяко живо същество. Налагането на руската култура и влияние беше основна държавна политика.И цели поколения израстнаха с дълбоко вградено преклонение и почти кучешко умиление към Матушка Русия. Но защо трябва да се слага този шаблон за идентичност между управлението на дадена държава и отделните нейни граждани! Има ли по-близък до българите народ от сърбите? Има ли по-последователна и целенасочена антибългарска политика на някоя държава от сръбската? И трябва ли това да е основание да мразим всеки сърбин? За Македония да не отваряме дума,защото там нещата стават страшни! Защо аз трябва да изпитвам чувство на срам и да бъда обвиняван в неблагодарност към костите на загиналите в руско-турската война, защото констатирам очевидният факт на безкрупулната имперска политика на Русия. И от кого да се срамувам? От император Александър II от династията Романов-Холщайн-Готорп, който решава и обявява войната или неговият наследник Александър III който нареди на Сърбия да влезе във война в отговор на Съединението. И който провеждаше яростна и целенасочена антибългарска политика включително с опити за преврати,политически убийства и международни машинации.Или да се срамувам от руските болшевики,които избиха като кучета техните наследници.И още няколко десетки милиона от собствените си граждани. И които завзеха половин Европа и я вкараха в концлагер.С огради от бодлива тел и граничари с калашници. И наредиха да се създаде държавата Македония. Ако някой трябва да се срамува за отношенията си с Русия,това са тези „българи”,които се умиляваха от идеята да станем 16 република на СССР и за които интересите на Москва винаги са били по-важни от родните.

#12 durex 15.08.2011 в 17:45:04

И още нещо относно благодарността и преклонението пред загиналите в руско-турската война руси,белоруси,украинци,татари,черкези,румънци,финландци,грузинци,арменци и т.н.,които незнайно защо се наричат всички руснаци! Американците през Първата световна война на практика решиха изхода от войната със своята намеса,точно когато комунистическа Русия сключи сепаративен мир с Германия и предостави половината си икономика и ресурси на разположение на кайзер Вилхелм II. През Втората световна война САЩ буквално освободиха Западна Европа от нацизма и я спасиха от идващите армии на комунизма. Гробовете на американци,загинали на хиляди километри от родината си са стотици хиляди.Какви имперски цели е преследвало тяхното правителство е отделна тема.Но аз питам друго нашите мили русофили. Как биха реагирали французи, белгийци, холандци, датчани, норвежци и всички други освободени народи,ако им се каже,че трябва да изпадат в овче умиление само като чуят американска реч или стане дума за американска култура.Че са длъжни вовеки веков да коленичат доземи и да целуват краката на братята освободители.И при всеки опит да защитят националните си интереси и достойнство да се вадят костите на загиналите американски момчета по фронтовете.

#14 durex 15.08.2011 в 20:23:31

Казваш "Но не бива, според мене, да демонизираме една империя, която следва адекватна на статуса си политика." Ами,че по тази логика добрата стара османска империя си е много по-последователна и адекватна в своята политика и не я мени при смяната на всеки султан. И какво тогава чегъртаме американците,че си защитавали жизнените интереси по целия свят.Това е адекватна на техният статус и обхват политика! Аз никого не демонизирам.Но се опитвам да не смесвам чувствата с фактите.Израснал съм с руски песнички, приказки, книги, филми и историята, написана от руски историци. Даже и бъдещето ни го бяха написали по руски. И ми бяха нужни години за да видя и други гледни точки.И нещата се оказаха доста по-различни от тези в руските читанки. Нито за руско-турската война.Нито за безкористната братска християхска помощ.Нито за мита за създаването на Велика Санстефанска България,която по-късно гадните западняци разкъсват хищно под безпомощния поглед на добрата Русия. Всичко това са пропагандни клишета,набивани с поколения в главите на българите.От детската градина,до гроб. И експлоатирани по най-долен и безкрупулен начин вече поколения наред с цел коленопреклонното и раболепно подчинение на руските интереси. Няма държава,съсед на Руската империя,която да не и е сърбала "братската попара".Защото същноста на една империя се състои точно в това, да смуче от поробените народи сила, за да укрепва и да се разраства. И ако аз изглеждам краен,какво ще кажеш за думите на този българин: “ Баьо Либене, дочувам, че ти и оная лудетина Ботьова сте решили да докарате миризливият казашки бутуш в Болгарско? Ако туй е тъй то аз с моите кунки ще ви отрежа чепките.“ В. Лъвский

#15 durex 15.08.2011 в 20:30:00

Последният цитат бе от писмо на Васил Иванов Кунчев-Левски до Любен Каравелов. Това писмо бе крито половин век в архивите на БАН и много малко историци са имали достъп до него.Както и до много други документи,чийто грях е в това,че се хвърля сянка върху свещения образ на руското божествено излъчване.

#16 durex 15.08.2011 в 20:35:43

ХОТЯТ ЛИ РУССКИЕ ВОЙНЫ? Хотят ли русские войны? Не спрашивай у тишины, Не спрашивай у тех солдат, В мемориалах что лежат. Спроси у цинковых гробов, В которых молодых сынов С земель соседских привозили Старухам, чтоб те слезы лили. Спроси у бравых тех ребят, В Кремле которые сидят, К погонам звезды пришивая, Дубиной «мирною» махая. Спроси у Польши и Литвы- Им о России снятся сны. Спроси у пражской у весны, - Хотят ли русские войны? Спроси у венгров, как когда-то На танках русские солдаты, По Будапешту рассекали, Вугорцев к миру «приучали». Тебе ответит старый финн, Проживший много – до седин, Как «мирно» русские войска Рвались сквозь зиму и снега. Есть что сказать и белорусу , Тому, чьи предки из литвин, Какою жуткою ценою Им братство подарил москвин. Когда Суворова орда Палила села, города… Спроси, спроси у Куропат- Там непокорные лежат. Спроси – что Украине братской, Заверенной в любви славянской, Из цепких рук большого брата Зачем защит искать у НАТО? Спроси всех западных славян, - Как миру их учил Иван… Миролюбив солдат-Иван Бомбил Кабул, Афганистан. В их кишлаки и города Не мир пришел – пришла беда. Спроси у вдов, детей Чечни, - Хотят ли русские войны? Кто он, русский «миротворец», Тебе ответит гордый горец. Грузин, улыбчивый всегда, Сквозь слезы просто промолчит. От миролюбия соседа Сейчас его земля горит. ХОТЯТ ЛИ РУССКИЕ ВОЙНЫ? И от Китая до Литвы Найдется ль хоть один сосед, Который твердо скажет, - «НЕТ!»?

#19 durex 16.08.2011 в 00:03:59

Иване Има достатъчно фундаменталисти по форумите,та нямам намерение да ставам един от тях. Спорът тръгна от това дали трябва да гледа на имперските интереси на Русия от гледна точка на българските държавни интереси или от гледна точка на емоционалната нагласа на всеки един от нас. И нека бъдем коректни.Никъде не съм казвал че съм израсъл САМО с руската култура,нито че сме имали достъп ЕДИНСТВЕНО до нея.На няколко пъти подчертах,че тя ни бе налагана насилствено и последователно за сметка на неглижирането на другите. Спомни си колко съветски филма по телевизията се падаха на всеки американски или британски.И колко английски или американски автори присъстваха в учебниците по литература.И тези,които бяха там задължително бяха минали през няколко сита за идеологическа допустимост.Най-вече дали представят достатъчно проблемите в упадъчното западно общество.Това се отнасяше и за филмите.И нека бъдем наистина обективни за тези неща.Защото наистина имаше начини да се доберем и до по-забранени неща,но колко от българите излизаха в чужбина и имаха достъп до тях.И си отговори сам на въпроса защо в Полша и Унгария имаше неща,които тук не даваха и да се помиришат.Защото културната идентичност на нацията не се определя от шепа интелектуалци,които скришом четат книги на чужди езици и слушат музика,която е забранена за излъчване по радио и телевизия. Да, превеждаха се добри неща,но задължително беззъби за режима и цензурирани. И докато няколкостотин души нощем слушаха чужди радиостанции с надеждата да чуят нещо от Пинк Флойд, Дийп Пърпъл или Джанис Джоплин, целокупният български народ се радваше на Вокально-инструментальный ансамбль"Песняры", Муслим Магомаев, Йосиф Кобзон и ултрамодерната тогава Алла Пугачова.И на всяка книга от западен автор се издаваха стотици "братски". А за перверзиите в учебниците по които децата учеха изобщо не ми се говори. Както и сравнението за живота при разпадащия се социализъм през последните години на 80-те и това,какво е било през 50-те и 60-те.Едно от най-гадните неща е,че сега растат деца, които си нямат понятие за онези времена но са обречени да бъдат прислуга до гроб на децата на онези безродници, които управляваха България десетилетия като най-покорната колония на СССР. Знаеш ли как бе известна нашата мила родина на Запад тогава.Наричаха България "най-кроткото кутре в скута на Москва"......

#20 Одисей 16.08.2011 в 17:04:51

durex, докато живях в Русия (1979-198 по руските музикалните магазини се продаваха съвсем спокойно LP-та на Пърпъл, Дзепелин, Floyd, The Rollin Stones, The Beatles - те пък бяха култови за руснаците. Все още пазя тези венили някой са на "Мелодия" други на "Polygram" абе микс от издания ;-)

Новините

Най-четените