Руснаци не искат плакати на Сталин в Москва

65 години след края на Великата отечествена война в бившия Съветски съюз назрява истинска гражданска война по темата с плакати.

По повод годишнината общинските власти възнамеряват да украсят Москва с 2000 огромни плакати, сред които и на Сталин, което предизвика остра реакция на правозащитни организации.

Кметът Юрий Лужков заяви, че не е почитател на Сталин, но въпреки това смята, че името на главнокомандващия трябва да е част от историята на победата над фашизма.  „Не можем да променяме историята, така като не можем да разрушаваме и паметници",изтъкна той.

Кметът се опита да успокои правозащитниците и като съобщи, че Сталин ще присъства само на 10 от 2000-те плаката, които че окичат руската столица след 1 април.

Руските правозащитници от своя страна заявиха, че ще разлепят в Москва свои плакати, разказващи за престъпленията на съветския диктатор. Това е политическа провокация и пълзяща реабилитация на сталинизма, се казва в декларация на организацията „Мемориал". Според тях, появата на плакати с образа на Сталин в Деня на победата - 9 май, ще бъде оскърбление към паметта на загиналите, които са дали живота си, защитавайки своята родина, а не репресивния режим на комунистическия лидер.

„Народът спечели войната въпреки всичките престъпления на Сталин. Постигнахме победата на чудовищна цена, която и досега не е напълно пресметната. Основният смисъл да празнуваме Деня на победата е да изкажем признателност към тези, които в действителност постигнаха тази победа. Те, уви, вече останаха съвсем малко. Те и само те трябва да бъдат в центъра на вниманието в този ден", пише в официално обръщение на „Мемориал".

Ръководителят на организацията Арсений Рогински подчерта, че милионните загуби на СССР във Втората световна война лежат на съвестта на Сталин. През 1937-38 г. той репресира много от командирите на Червената армия, а през 1939 г. сключва пакт за ненападение с хитлеристка Германия.

В края на декември по време на своето традиционно телевизионно обръщение към гражданите премиерът Владимир Путин заяви, че не смята за правилна еднозначната оценка на Сталин. "Ние спечелихме Великата отечествена. Който и каквото да приказва, ние победихме. Дори да се връщаме към загубите, вие знаете, че никой сега не може да замеря с камъни тези, които организираха и ръководиха тази победа, защото, ако не бяхме спечелили войната, последиците за нашата страна щяха да бъдат много по-катастрофални", каза Путин. Той обаче направи крайно важното допълнение, на което малцина обърнаха внимание, че "страната се е сблъскала не само с култа към личността, но и с масовите престъпления срещу собствения народ", както и че "резултатите от такъв начин на управление на държавата са неприемливи".

Годишнината от победата над хитлеристка Германия предизвика политически сблъск и в Молдова. Поводът е решение на правителството да се разработят юбилейни медали, които да бъдат връчвани както на воювалите в редовете на Червената армия, така и в армията на Румъния.

Депутатът Владимир Воронин, бивш президент и лидер на Комунистическата партия на Молдова обаче възрази остро на намеренията на правителството. Според него във войната има един победител - съветският народ и само тези, които са служили в армията на Съветския съюз, имат право на подобни отличия.

Временният президент и председател на парламента Михай Гимпу от своя страна смята, че „по време на комунистическото управление тези, които през Втората световна война са служили в състава на румънската армия, са се смятали за врагове. Тъй като обикновените войници не носят вина за политически решения, нормално би било всички да бъдат наградени с един и същи медал."

Новините

Най-четените