Бутилирана или чешмяна?

От известно време ми се налага да се занимавам професионално с води. Затова, като съвестен човек, се зарових в текстовете, за да се ограмотя и, както се казва, да не се излагам пред чужденците. Иимам този дефект: при мен всичко минава през четене; дори и най-големите щуротии, които съм написал, са били съпроводени поне от по няколко библиотечни справки.

Друг е въпросът какви изводи пораждат тези справки в моя ум и има ли някаква полза от тях. Каква полза за едно първобитно племе да живее върху златна жила, ако не познава минното дело и металургията!

Но сега говорим за водата. Научих доста неща за нея и това ми подейства ободряващо, но се натъкнах и на някои смущаващи открития.

Например, твърди се, че водата е на свършване и още през 2025 година ни чака водна криза, стига разбира се да преживеем 2012, когато всичко ще свърши така или иначе. Тази песимистична прогноза за една планета, повече от 2/3 от чиято повърхност е вода, ме изпълва с тъга. Още повече, когато научавам, че широко се прилагат индустриални процеси за обезсоляване на морската вода и довеждането й до годност дори за бутилиране и пиене.

Пък и ако е вярно това, че вследствие на глобалното затопляне до края на този век полярните шапки ще се стопят и водата ще се покачи с още 30 см по целия свят, то съм по-склонен да се притеснявам от потоп, а не от недостиг на вода. Но, както вече казах, аз съм като първобитно племе, което не познава металургията, и моите притеснения не бива да ангажират никого.

И други неща научих за водите. Оказва се например, че се води истинска медийна война между привържениците на бутилираната и феновете на чешмяната вода. Докато привържениците на бутилираната вода са просто привърженици на бутилираната вода, то феновете на чешмяната вода не са толкова фенове на чешмяната вода, колкото яростни и фанатични врагове на бутилирана вода, в т.ч. на минералната и изворната, които представляват над 90% от бутилираната вода в Европа. Именно от тези фенове научаваме, че минералната вода всъщност е вредна.

Веднага се сетих за онзи виц, в който някакъв човек отишъл на лекар и се оказало, че е сериозно болен. Докторът му написал рецептата, връчил му я и с най-строгия си глас казал: „И от утре - никакви цигари!". „Но аз не пуша" - виновно се заусуквал болният. „Тогава - почесал се по главата лекарят, - от утре никакъв алкохол, дори бира и вино!". „Но, докторе - не знаел къде да се дене от неудобство пациентът, - аз не лизвам нито капчица, дори бира и вино!". Докторът изпаднал в сериозно професионално затруднение, но преди това затруднение да се превърне в безизходица, се сетил да попита: „Добре тогава, а какво обичате?". „Много обичам - грейнал болният - пържени картофи!". „Тогава - отсякъл докторът, - от утре никакви пържени картофи!".

Та така и с полезните и вредните храни и напитки. Приятното е вредно, а полезното е неприятно. А уж удоволствието било начинът на организма да покаже кое е добро за него! Голям идиот бил този организъм!

Преди години вредна беше захарта, после солта, кафето беше едва ли не отровно, а децата не биваше да гледат телевизия, защото се облъчвали. Макар че телевизията не е нито храна, нито напитка, съгласен съм с последното. Наистина има телевизии с изключително вредно излъчване, но това не са всички телевизии. Какво му е на Евроспорт, например? Абсолютно нищо си му няма.

А като става дума за вредност, щом обявиха и минералната вода за вредна, очаквам да я последват също планинският въздух, морският бряг и сушените на слънце и мариновани в зехтин домати сорт Рома. За слънцето вече се знае, че е вредно, така че всичко си идва на мястото.

Въпросът с бутилираната вода обаче е много по-сложен и надхвърля простата опасност да се преминерализираш като я пиеш. Тя е вредна не само за организма, но също така за обществото и за планетата.

Вредата за обществото е ясна. Гадните капиталисти от бутилиращите компании създават принадена стойност, а къде се е чуло и видяло принадена стойност без експлоатация на човек от човека! Homo homini lupus est! Нищо че големите научни открития, включително и тези, които правят възможно сравнително сносното съществуване на огромната човешка популация на планетата, са финансирани изцяло от принадена стойност и от нищо друго.

Вредата за организма също е ясна. Ровичкайки из Интернет, попаднах и на един дамски блог, в който авторката заключаваше (цитирам по памет): „Във всеки офис има големи пластмасови бутилки с минерална вода и всички си мислят, че това е здравословно, но не си дават сметка, че тези бутилки са пластмасови! Дали има и пет минути, в които да се замислим, че бутилираната вода стои в ПЛАСТМАСА!!!". Надявам се тази блогърка да знае, че изразява едно широко застъпено мнение, споделяно дори и от онколога на Шерил Кроу. Това знание неминуемо ще й донесе удовлетворение и самочувствие.

Оказва се, че пластмасата изпуска във водата тайнствени зловещи вещества, които разяждат тялото ни и ще дойде ден, в който заради тях ще умрем, гърчейки се в нечовешки мъки. Затова бутилираната вода е много по-лоша от онази в язовира, където се изливат клозетите от незаконните вили на митничарите. Клозетите от незаконните вили изливат полезни био-вещества, деривати на качествените храни, които приемат митничарите и техните семействата. Изключение, разбира се, правят случаите, когато тези вещества се изливат от пластмасови цокала. Тогава и язовирната вода е вредна. Всичко идва от пластмасата.

Като прочетох това, аз, който хапвам от време на време кисело мляко, се ужасих като се сетих за пластмасовите кофички, в които „стои" то. А казват, че било полезно! Фарисеи! Още по-ужасна е мисълта за пластмасовите блистери, в които се съхраняват лекарствата, с които се лекуваме, когато се разболеем. Но какво да се прави, ние сме опитните свинчета на глобализиращата се цивилизация, нищо че откакто ги има тези лекарства в пластмасови опаковки, средната продължителност на живота се е увеличила почти двойно.

Бутилираната вода е пагубна не само за човека, но и за планетата - научаваме от нейните непримирими противници. Да я добиеш, да я затвориш в бутилки, да я транспортираш по градове и села, да я сложиш в магазини, да дойдат хората в тези магазини с колите си, да я купят и пак с колите си да я откарат вкъщи - до какво води това, деца? Браво, Иванчо! До ГЛОБАЛНО ЗАТОПЛЯНЕ!

Макар че до глобално затопляне води всичко. Ето и аз, пишейки тези лековати редове, охлаждайки мощния процесор на преобладаващо пластмасовия си лаптоп, излъчвам топлина в атмосферата и сигурно ще оставя поне един пингвин без лично негово си парченце полярен лед, на което да свие гнездо и да снесе яйце. Но такъв съм си аз - изрод.

Разбира се, това че всяко нещо причинява глобално затопляне, не извинява бутилираната вода, задето го причинява и тя. Не сме я линчували все още само защото глобалното затопляне не е най-големият й грях. Има нещо много по-страшно.

Знаете ли за колко години се разгражда една пластмасова бутилка от вода в природата? Точно за толкова, за колкото се разгражда и една пластмасова надуваема лодка на Грийнпийс - между 400 и 1000 години, макар че аз не знам откъде ни е известно това. Може би археолог е открил неразложена пластмасова бутилка от трапезата на Ричард Лъвското сърце?

Но да речем, че бутилката на водата се разгражда наистина за 1000 години. Между другото, пластмасовите бутилки от кока-кола и фанта по-бързо ли се разграждат? Пък и нещо, като не се разгражда, значи, че не цапа, не е ли така? Но, както и да е, това е между другото.

Та, ако речем, че бутилките от минерална вода се разграждат за 1000 години, според мен това нарежда пластмасата сред най-инертните вещества на света. Злато да е, ще се разложи по-бързо. Но едно вещество да е инертно не значи ли да не е активно? Как тогава пластмасата хем отделя вредни вещества във водата, хем не може да се разгради стотици години, изложена на природните стихии? Може би не се разграждат само полезните й вещества. Не знам...

Има и още няколко аргумента в подкрепа било на бутилираната, било на чешмяната вода, но няма да досаждам с тях.  Ще споделя само объркването, което ме връхлита, изправен пред глобалната дилема „бутилирана или чешмяна". Това е колизия, по-драматична от сблъсъка между бялата и червената роза, между Йорк и Ланкастър.

„Бутилирана или чешмяна" е толкова тежък избор, че аз не се наемам да го направя за себе си. Или пък може би съм го направил някога отдавна, там в ембрионалните подсъзнателни дебри на личността. Може би съм го направил и затова по принцип не пия никаква вода - нито чешмяна, нито бутилирана, нито трапезна, нито изворна, нито каквато там още би могла да бъде.

Когато философът казал „жаден съм" и му донесли вода, пояснил: „Казах „жаден съм", а не „мръсен съм"." Една бабичка от Видинско беше споделила: „Чедо, вода в чепика ти да влезе, чоглаво е. А ти искаш да си я вкарам в корема". Преди години, когато е казала това, е била над 90-годишна. Сега едва ли си спомня, че го е казвала, но сигурно не е променила мнението си. Наздраве!

#1 OrchiiDea 09.02.2011 в 11:56:21

Както е казал Йовков: "Колко мъка има по тоя свят, Боже..." Стига вече с тази параноя, де!

#2 stg 09.02.2011 в 12:59:37

абе пийте си каквато вода искате какъв е проблема кой какво казал

#3 Kalina 09.02.2011 в 13:01:16

Един младеж от Ню Йорк забогатял като продавал бутилирана чешмяна вода

#4 stizi 09.02.2011 в 13:50:44

По принцип не паля толкова по форуми, но когато видя платена (а още по- зле ако е безплатна) статия за проблем достигнал такива размери за толкова кратко време побеснявам. След масираната реклама последните 10 - 15 години бутилиращите компании успяха да пробутат водата като нещо скъпо, елитарно и полезно. Тук говорим само за развитите общества, където никога последните 50 години не е имало проблем с водните запаси? Някой от въобще замисля ли се, че на отворени тестове за качество проведени от Дасани през 2003 в 16 щата резултатите са "покъртителни" над 70 % избират "чешмяната" вода пред различни бутилирани видове (натурални и минерални). Някой въобще замисля ли се за ежедневните тестове на водата във водопреносната мрежа и на контролираните от държавата месечни или тримесечни тестове на бутилиращите заводи? Някой замисля ли се за количеството петрол в тази индустрия (бутилки капачки, поточни линии, превоз) или за местните екосистеми където се добива водата? Не съм антигловалист, ляв или еко маниак, ни най- малко, но когато нещо зависи от мен отказвам да бъда облъчен от платени статии и скъпи рекламни кампании.

#5 solaar 09.02.2011 в 14:33:47

Разбирам че тази медия е тип блог, но все пак е нещо масово. Трябва ли да се допускат толкова повърхностни статии, които са изцяло емоционално обвързани, всичките доводи са лични примери, а обективност няма. Ми то е трудно да намериш вече толкова елементарни читатели, колкото елементарни драскачи явно.

#6 Катя 09.02.2011 в 15:26:55

Хората винаги са приемали и вредни вещества с храната и водата си. И в повечето случаи това не ги е отравяло. Наистина, стига с тая параноя. По-силни сме от няколко молекули пластмаса.

#7 Alice 09.02.2011 в 16:01:32

Следващия път, когато решите да пишете по тема, не слагайте разни несресани мисли, а се позовете на изследвания и някакъв емпиричен материал, та да има някаква полза от смилането на тези редове.

#8 cryptid 09.02.2011 в 16:13:21

"Оказва се, че пластмасата изпуска във водата тайнствени зловещи вещества, които разяждат тялото ни и ще дойде ден, в който заради тях ще умрем, гърчейки се в нечовешки мъки. " "Може би археолог е открил неразложена пластмасова бутилка от трапезата на Ричард Лъвското сърце?.... ....Но да речем, че бутилката на водата се разгражда наистина за 1000 години." А всичко започна с уверението че ни предстои да прочетем мисли от автор който по собствените му думи придружава и най-големите щуротии на обширни "библиотечни справки". По странен начин това ми напомня зората на българската "демокрация" и пазарна икономика. Когато в захлас гледахме и чакахме огромните лъскави западни хипермаркети, които след помпозна увертюрана рекламата ни накараха да мислим че всичко що се продава вътре е нечовешки по-добро от това което ние наричаме "храна". А после се оказа че благодарение на тая куха помпозност, дори забравихме вкуса на БЪЛГАРСКОТО кисело мляко. Ако не друго, то поне написаното ме върна в ранните 90-те години на миналият век. ... бях тръгнал да "отличавам" и други абзаци, които не се наемам да определя, наивни ли са, глуповати, инфантилни, що ли, но след вторият те така зачестиха че се отказвам. Никога не ми е било в природата да влизам в кожата на трол хейтър който само влиза за да кажа "YOU SUCK!" ... но този материал ще го окача на въображаемата стена на конфузията, като противовес на всичко качествено което с удоволствие съм чел тук. Трудно се коментира. Затова и аз като автора ще кажа за финал "аз не се наемам да го направя". Само споделям чуството от тоя бутилиран продукт. А, и да, да не забравя - чешмяна.

#10 RBT 09.02.2011 в 16:39:43

Ако на това се казва проучване? Като решите да научите нещо за водата, и по-точно питейната направете справка в ХЕИ, РИОКОЗ, РИОСВ най-малко. Статията блика от примери но няма данни освен за разграждане на пластмасовата бутилка. И на всичкото отгоре опита, знанията и развитието на технологията са поставени под въпрос. Но като един представител на техническите среди не се изненадвам от факта, че поредния драскач пише нещо и чака аплодисменти. Такава е журналистиката в България, отнася ли се за технология се допитват до всеки без нужното образование. Явно съм злобар, не се засягай.

#11 SpriXo 09.02.2011 в 17:01:56

Един друг аспект на ботилирана вс чешмяна: -1.40 лв. за кубик чешмяна вода в София -0.90 лв. за 0.5л минерална вода (Бутилката от 0.5 л държи 43.4% от пазара) Разлика между цените ботилитана/чешмяна = 1285 пъти. Я си представете сега един сандвич на пазара, чиито вложени продукти са 0.5 лв, го продават с надценка 1285 пъти.

#12 Чичо Манчо-2 09.02.2011 в 18:12:13

Статийката я одобрявам. Като за прохождащ в тази журналистическа проза се е справил младият автор. Обаче АЗ, като един ИСТИНСКИ българин ще му дам един съвет - да доразвие темата за водата, като включи есеистични размишления относно още два основни вида вода широко известни като: "ГОЛА ВОДА" и "ЧАША СТУДЕНА ВОДА". Кой, кога и къде представлява/косумира тези последните два вида вода? Кой е открил/изобретил тези води? Кой за първи път е установил "лечебните" свойства на "ЧАШАТА СТУДЕНА ВОДА"

#13 stg 09.02.2011 в 19:07:31

естествено че пия чешмяна вода и ми харесва, въпроса е че това няма как да породи някакво смислено обсъждане, има балами пият си вода от шишета , да се оправят, все пак икономиката иска жертви

#14 strawsPulledAtRandom 09.02.2011 в 20:05:39

"Пък и нещо, като не се разгражда, значи, че не цапа, не е ли така?" --------------- Брутално тъп си. Мислех да го напиша 5-6 пъти преди да стигна до този ред и все се сдържах, сега не успях. Обикновено се аргументирам, когато изказвам такова крайно и грубо мнение, но това твърдото неразградимо нецапащо, което си завъртял, просто няма как да бъде коментирано сериозно. Сега ще го дочета докрай, защото бисерите ти все пак крият някакво особено очарование - фундаментални глупости са, но са поднесени с такова силно убеждение и увереност, че чак ме стъписваш. Между другото, не видях библиография

#15 strawsPulledAtRandom 09.02.2011 в 20:14:19

Е, последните два абзаца не бяха лоши, все пак не биваше да бързам и да се изказвам, преди да съм прочел цялата статия. Бих желал да коригирам предишното си мнение - да заменя думата "брутално" с "много". Ако беше наблегнал на хумора, вместо на безуспешни опити да разсъждаваш, можеше изобщо да не разберем колко те затруднява.

#16 Haha 09.02.2011 в 21:05:36

Поне напишете откъде сте взели снимката - това е кадър от българския късометражен филм "Вода", който спечели ПЪРВА НАГРАДА на световния фестивал за млади кинаджии eDIT! Момченцето е синът на Ерол от "Уикеда".

Новините

Най-четените