Голи полета, празни пътища, разрушени къщи и затворени училища. Добре дошли в Северозападна България - официално най-бедният регион на Европейския съюз.
"Почти няма социално-икономически индикатор, по който този регион да не е последен, както в България, така и в ЕС", заяви в неотдавнашно интервю за Франс прес заместник-регионалният министър Николай Нанков.
През 70-те и 80-те години на миналия век регионът се сблъска с масирана индустриализация, произвеждайки стоки, които имаха пазар единствено в комунистическия пазар - СИВ. Но когато Желязната завеса падна преди 20 години, заводите бяха затворени. Оттогава хората са станали рядкост, обезлюдяването и застаряването на населението удря безжалостно малките градове и особено села, оставяйки в руини кипящите някога от живот училища, величествени църкви и ТКЗС-та.
"Това беше едно голямо село с 9000 души население, но сега всичко си е заминало", споделя 77-годишният Никола Георгиев, жител на село Якимово. То е разположено в сърцето на Северозападна България на около 100 км северно от столицата София. Сега в селото живеят само 2000 души.
"Болно ми е, болно ми е за България, за любимата ми внучка, която емигрира в Италия, за да търси работа. Надявам се, че децата ни ще се върнат някой ден у дома", каза Георгиев.
Почти не може да се намери работа в близките градове Монтана и Враца, нито във Видин, намиращ се по на север. Димящи комини на къщи и миризма на изгорели въглища са навсякъде, защото това е най-евтиният начин за отопление.
Безработицата в трите града се движи в диапазона между 17.6 и 19.9% през първата половина на 2011 г., или почти два пъти над средното ниво за страната - 10.3% (в България по последни данни е близо 12 на сто - бел.р.).
Днес земеделието е основният икономически поминък в тази част на плодородната Дунавска равнина, но заради старите технологии за отглеждане добивите са ниски. В резултат на това, северозападният край е формирал едва 7.4% от БВП на страната през 2009 г. спрямо 48.3% за най-богатия Югозападен регион.
Северозападът е привлякъл само 2.4% от всички чуждестранни инвестиции. Големият демографски срив и застаряването също са виновни, разказа Нанков, имайки предвид "ужасяващия" спад на населението в региона с 18.3% за периода между преброяванията от 2001 и 2011 г.
"Какви деца? Няма деца тук", каза 61-годишният безработен Детелин Андреев пред местното училище в село Войница, недалеч от Видин. "Тук са само пенсионери и безработни, купуващи храна на кредит през цялото време", сподели местният бакалин, който отказа да назове името си. Магазинът му предлага оскъден асортимент.
Картината е още по-мрачна по западната дъга на региона по границата със Сърбия. "Тук нямаме магазин за хранителни стоки. Децата ни идват отвреме навреме, за да ни носят храна и да проверят дали сме живи. Има автобус вторник и четвъртък и понякога го използваме, за да отидем на лекар", заяви 70-годишната Надежда Пешева от село Чичил.
Какво се случва, ако се разболеете в някой от другите дни? "Отиваш там, където всички ние ще отидем - при Бог", добавя тя, сочейки към селското гробище.
"Елате при мен всички, които сте уморени, и аз ще ви успокоя", гласи надпис над входа на местната църква в Якимово. Но портите й са отдавна заключени, а дуварите - покрити с некролози.
"Всичко се разпада", каза 82-годишният пенсиониран тракторист Димитър в покрайнините на село Ошане. "Те съсипаха нашите стопанства и изгониха младите хора в чужбина, но всичко е по наша вина, защото сме гласували за тях. Тази страна никога не е имала нормални лидери", заяви той, пасейки своите четири-пет овце.
За заместник-министъра изходът е в повечето еврофондове за помощ и държавните пари в инфраструктура, като паневропейският транспортен коридор номер IV и втория мост на река Дунав за Румъния край Видин, готов вече на 70%.
Интензивното земеделие и туризъм, както и насърчаване на проекти за регионално развитие и инициативи за трансгранично сътрудничество с Румъния и Сърбия са други пътища за връщане на хората и изтеглянето на региона от ръба на пропастта, казва Нанков.
*Според жаргонния речник на Северозападна България, публикуван от smeshko, "пустиняк е първата и най-бързо научавана дума, служи за универсална обида, със силна емоционална натовареност (Пустиняк мръсен. Тоа е голем пустиняк!), като в произношението се влага злъч, лют червен пипер и змийска отрова".
въглищата трябв ада се забранят в градовете. който нема пари - да се връща на село. осмърдеха ни душите, деби!
мани я миризмата, прахта е 5 пъти над нормата. ако ще караме цела зима така, по-добре да си гепна една 3 месечна почивка и да си бия камшика. тва си е ебало майката направо. като се добавят олигофрените, които палят боклуци, мангалите, които се топлят с гуми, трафика и т.н. в софия си е един малък ад... нема дъжд, нема снег, нема слънце, както се пееше - и най-силният вятър успява да изчисти въздуха за нема и 2-3 часа. после пак същия шит...
Една магистрала, и една по-голяма индустриална инвестиция ще ги оправи за десетина години поне да се доближат до другите региони. Ама няма! Само мангал вирее там, а за него, както е известно думата "труд" е мръсна дума.
Да, тъжно е.
13 Bobby_gBG | 12.12.2011 07:54 Мануела, лично не знам, нито пък ти знаеш, но всички "знаем" какво е не само за тях, ами и за всички останали дето са принудени да минат през прекупвачите, как литър минерална вода струва повече от колкото плащат на производителя за литър мляко... И за зеленчуци и т.н. За всичко е така. Само че аз наистина не мога да си обясня защо много по-плодородната земя пустее, хората се разбягаха от родните си места, а онези седят горе из чукарите и не бягат... ================================ Кой не бяга бе, калъф патриотичен? Миграцията от Родопите е не по-малка, от където и да е било другаде в страната. Помаците ходят да бачкат по Испания, Португалия и Гърция, а турците по Германия, Белгия и Холандия, където има стари колонии гастарбайтери от Турция, и където нашите турци могат по-лесно да си намерят работа понеже се оправят с езика (турския). Връщат се защото патриархалността е по-силна, защото семейните връзки са по-живи, защото на други места в страната такива родолюби кат теб ги гледат накриво.
Мануела, ще ме извиняваш, ама в случая не си права и като че изобщо не си разбрала мисълта на Боби. Всъщност напълно съм съгласен с него. Не ми пука дали са мюсюлмани или не в случая, забележи, не предявявам расистки или религиозни предрасъдъци. Но е истина. В Кърджалийско няма работа, с тютюна е трудно /аз пък за разлика от теб имам представа как е, защото съм живял в Родопите, макар и в друг край/, земята е бедна, неплодородна... В същото време, в България, има буквално много райони с плодородна почва, на която селското стопанство би процъфтявало доста по- добре от единият тютюн край Кърджали. Е, проблемът с прекупвачите пак ще си остане, все пак, както пак Боби, отбеляза, те са навряни навсякъде. Да, не е лесно да изоставиш родният дом и да се забиеш на пут**на си лелина на майната си, но гладният човек няма избор, забележи. В гъза - да не споря с теб, но преди две години си бях в България и минах през Родопите /любима планина/ и доста от селата си бяха пълни с народ...и джамии, ама то друга тема на разговор. А между другото, за протокола, аз съм бая години в Испания, обиколил съм една немалка част от нея, но помаци почти няма. Ама нейсе, за португалия може и да си прав. А колкото за кривогледането на родолюбците- като те гледам и ти не правиш изключение... Калъф непатриотичен...
Единствения растеж в резерват северозапад е отглеждането,и финансирането от държавната номенклатура,цигански растеж!Да има кой да гласува по избори! По големи пустиняци,здраве му кажи!Ама така ще е докато резервата се е превърнал в скотобойна,и разни Божиновци,и Дамяновци доят овчата пасмина!Тия отдавна трябваше да са дали фира ама нема кой!
http://www.youtube.com/watch?v=R9OJUXOzNNE