За първи път от 18 години български министър-председател стъпи в Обетованата земя и със стъпването си тутакси прие съвета на друг министър-председател. Срещна се Бойко Борисов с Бенямин Нетаняху и произведе новината, че много му харесал съвета да почне да смъква ДДС с 0.5% на всеки 6 месеца още от тази година. ГЕРБ иначе обеща да намали ставката с 2%, но от 2011-а. На обяд с АмЧам (Американската камара) на 23 декември пък самият Борисов обеща намаляване с 3% на ДДС същата тази 2011-а.
Днес вече говори за смъкване с половин процент още тази. „Надявам се Дянков да разреши. Ако не разреши, ще го убедим да разреши“, каза Борисов от Тел Авив. Защо ли имаме финансов министър, след като премиерът може да го убеди в каквото си поиска? Симеон Дянков се възпротиви на предложенията за намаляване на ставката по ДДС миналата есен от страна на Синята коалиция и на икономисти, някои от които между другото предложиха същото – намаляване на всеки 6 месеца с малко.
Сега, след като е дал дума, че регенезисът на икономиката идва в средата на годината, финансовият министър вероятно ще трябва да преглътне актуализация на бюджета и промяна на ставката. Това ще е прецедент в новата история на България - данъчна ставка да се променя в средата на годината, тъй като бюджетът се прави на база приети размери на данъците от предходната година. Затова по закон данъчните промени се гласуват от парламента преди закона за бюджета.
Освен добрия съвет за ДДС, Нетаняху приятелски завидял на Борисов, че ГЕРБ управляват сами и не са влезли в коалиция с никой, въпреки натиска.
„Сигурността е тема, по която не се говори. Службите работят“. Така конспиративно се изрази пък Борисов на въпрос какво правят заедно с него в делегацията вицепремиерът и силов министър Цветан Цветанов и шефовете на ДАНС и на Националната разузнавателна служба Цветлин Йовчев и Кирчо Киров. Да не би да обсъждат новите бази на радикалния ислям на Балканите? За тях обяви министърът на вътрешните работи на Израел Авигдор Либерман по време на срещата си с македонския премиер Никола Груевски, чиято визита в Обетованата земя приключи точно преди тази на българската делегация. Според Либерман те се правели в райони, населени с албанци и бошняци, под прикритието на мюсюлмански благотворителни организации. Информация за срещата на Либерман с Борисов обаче не протече отникъде.
Единственото, което дойде официално по силова линия, е за подписаното военно споразумение между България и Израел. Според него израелски рейнджъри и самолети ще могат да използват военни бази у нас за тренировки.
Темата за сигурността не беше подмината и от президента на Израел Шимон Перес, който се знае с Борисов от времето, когато последният беше кмет на София. Той се надява визитата на българския премиер да даде стимул в развитието на отношенията между България и Израел във всички сфери: наука, технологии, селско стопанство и особено в противодействието на съвременните опасности. „Живеем във време, когато има опасности и врагове, които крият своята самоличност. Опасности като тероризма, но и като глобалното затопляне“, каза израелският президент
Друга порция израелски новини е за съвместния туристически форум, към чиято подготовка е съпричастен министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Краткият си престой в странство премиерът ни е разделил между Израел и Палестинската власт в Рамалла. Днес, 13 януари, той ще поднесе цветя на гроба на Ясер Арафат и след това ще се срещне с президента на палестинската власт Махмуд Абас и с премиера Салям Фаяд. На 20 декември 2007-а с правителствено решение в Рамала беше открито българско дипломатическо представителство.