Защо Крим не е Косово

Опорната точка на Русия: Ситуацията в Крим е като ситуацията в Косово. Защо тогава Запада ни напада?

Опорната точка на ЕС и САЩ: Няма нищо общо между Крим и Косово. И подобна асоциация не може да се прави.

Нека говорят фактите. Заключенията всеки може да си направи сам.

КРИМ

1921 г. - Автономна република в състава на СССР.

1944 г. - Депортация на етническите татари, гърци, арменци и българи.

19 февруари 1954 г. - Съветската власт под ръководството на Никита Хрушчов дават Крим на съветската република Украйна.

1992 г. - Приета е конституцията на Крим, регионът става република с широка автономия в границите на Украйна.

1995 г. - Парламентът на Украйна отменя кримската конституция от 1992 г. и премахва президентския пост.

Според преброяване от 2007 г. населението на Крим е около 2 милиона души.

Според статистика от 2001 г. 58% са етнически руснаци, 24% - украинци и 12 на сто - кримски татари.

КОСОВО

1945 г. - Обявена е за автономна република в границите на Сърбия. Автономията й е разширена с югославската конституция през 1974 г.

През 80-те години на миналия век се създава напрежение между двете етнически групи в Косово - на албанците и на сърбите.

1989 г. - Слободан Милошевич силно ограничава автономията на Косово.

1991 г. - Референдум, бойкотиран от сърбите, прокламира независимостта на Косово. Признат е само от Албания.

1998 г. - Войната в Косово. Създава се АОК (албанската Армия за освобождение на Косово).

1999 г. - НАТО, без санкции от ООН, предприема военна интервенция в Косово. Операцията "Съюзна сила" всъщност е срещу Югославия.

НАТО започва с масирани удари с крилати ракети по военни обекти на цялата територия на Югославия, включително и по Черна гора.

2006 г. - Сръбската Конституция обявява Косово за автономна република, неразделна част от държавата.

Според данни от 2011 г. населението на Косово е близо 1.7 милиона души.

Според статистика от 2005 г. 92% от населението са етнически албанци.

Какво следва след обявяване на независимостта

След като Косово обявява независимост на 17 февруари 2008 г., държавата е призната от България и още 107 страни, 22 от които са членки на ЕС, а всичките 108 до една са членове на ООН. Първи признаха най-младата държава на Балканите САЩ, Великобритания, Германия, Франция, Естония, Латвия и Афганистан.

Парламентът на Косово гласува декларацията за независимост, но сръбските депутати в него бойкотират вота.

Скъсва с Югославия, последват въздушните бомбардировки от НАТО, както и години на кървави сблъсъци между албанци и сърби, провалят се неколкократно преговори между Прищина и Белград.

Крим не призна легитимността на новата власт, установила се в Украйна след като беше свален проруският президент Виктор Янукович.

На 16 март т.г. 83 на сто от населението на Крим гласува на референдум и 96.7% от гласувалите казаха "да" на присъединяването на автономията, дотогава в границите на Украйна, към състава на Руската федерация.

Законно или незаконно

Общото събрание на ООН се обърна към Международния съд с питане дали декларацията на парламента в Косово, с която беше обявена независимостта, е законна според международното право.

Отговорът на съда, публикуван през 2010 г., гласеше, че международното право няма забрани относно декларациите за независимост.

Властите в Крим също се обърнаха към Международния съд, за да попитат за същото - като обосновка за отделянето им от Украйна.

Военна сила

В Косово е най-голямата американска военна база в Югоизточна Европа - "Бондстийл". Създадена е през 1999 г., като структура на КФОР за стабилизиране на Косово, след войната в бивша Югославия.

В Крим е руският черноморски флот - в Севастопол. Градът е създаден през 1783 г. като военна крепост и пристанище на Руската империя.

За разлика от бомбардировките на НАТО през 1999 г. на Югославия, в т.ч. и Черна гора, и разрушената инфраструктура, както и убитите по погрешка трима китайски журналисти, в Крим руските военни просто нахлуха - и останаха.

Как реагираха ЕС и САЩ

Референдумът в Крим е нарушение на украинската конституция и международното право и няма да бъде признат от международната общност, заяви президентът на САЩ Барак Обама.

САЩ са решени да получат независимостта на Косово по един или друг начин, въпреки опозицията на Русия, заяви през юли 2007 г. американският държавен секретар Кондолиза Райс.

"Необикновената комбинация от фактори в случая с Косово - в контекста на отделянето от Югославия, историята на етнически прочиствания и престъпленията против цивилни граждани в Косово, и действията на администрацията на ООН - това го няма никъде другаде и прави от Косово специален случай. Но Косово не може да бъде разглеждан като прецедент за друга ситуация", заяви Райс в изявление за признаване на независимостта на Косово.

EС реши, че признаването - или непризнаването, на Косово е индивидуално право на всяка една от страните-членки на общността.

Като европеец мога да кажа, че съм доста разочарован от факта, че бъдещето на Косово зависи от Вашингтон - и в някаква степен от Москва, но не и от Европа, казва тогава министърът по европейските въпроси на Испания Алберто Наваро пред BBC. Смятам, че много хора имат големи съмнения относно признаването на декларацията за независимост на Косово, заявява Наваро.

Европейският съюз обяви, че отхвърля референдума в Крим и няма да признае неговата законност.  Референдумът е нелегитимен според украинската Конституция и според международното право, заяви дипломат №1 на ЕС Катрин Аштън. "Не можем да седим със скръстени ръце и да позволим това да се случи", добавя Аштън.

Как реагира Русия

Русия се противопостави на обявената с декларация независимост на Косово, заявявайки, че това е опасен прецедент. "С това на практика се разрушава цялата система на международни отношения, формирани не просто в продължение на десетилетия, а на векове... С този акт е натиснат спусъкът за непредвидими последствия". Това обяви президентът на Русия Владимир Путин през 2008 г.

Това е двуостър меч - и той ще ги прободе един ден, каза Путин.

Русия се позова на прецедента с Косово, за да присъедини автономната република Крим, доскоро в състава на Украйна, към РФ.

"Ако нашите партньори казват, че Косово е специален случай, то тогава нашият отговор е, че Крим е още по-специален. Всеки е наясно, че Крим е много по-важен за Русия, отколкото Фолклендите за Великобритания и Коморските острови - за Франция", заяви министърът на външните работи на Руската федерация Сергей Лавров на 14 март т.г.

Още няколко факта

Първи признаха най-младата държава на Балканите САЩ, Великобритания, Германия, Франция, Естония, Латвия и Афганистан.

Сред държавите, които не признават независимостта на Косово, са Русия, Китай, Испания, Аржентина, Бразилия, Израел, Иран, Грузия и Украйна.

Сърбия също не признава Косово, но се върви към нормализиране на отношенията и наченки на диалог - условие, поставено от ЕС заради членството на Сърбия в общността.

Етническото напрежение в Косово затихва и се подновява с променлив успех. В населените предимно със сърби северни части на Косово беше създадена паралелна власт и се чуват призиви за автономия или отцепване от Прищина.

Русия е единствената страна член на ООН, която е признала независимостта на Крим. На 18 март договорът за присъединяването на Крим към Руската федерация е подписан в Москва и ратифициран на 21 март.

САЩ и ЕС обявиха санкции срещу Русия заради тази стъпка.

#1 mima 25.03.2014 в 09:25:02

По това, което чета нещата ми изглеждат абсолютно идентични.

#2 weiss 25.03.2014 в 09:49:05

Всъщност абсолютно идентични не са. В Косово се стреляше, в Крим - не. В Крим живеят руснаци, в Косово не живеят американци.Има си разлики...

#3 Прокопи 25.03.2014 в 09:51:40

Уебкафе, В последно време въобще не се усещате като се осирате. Единствената разлика е, че в Сърбия падаха бомби, загиваха хора, май и един покрив в Горна Баня пострада. Цитирате колко са били сърбите и шиптърите на територията на Косово през 2005. А колко са били сърбите през 1995? И какво е сега Косово - 12 години след великата им независимост? По-добре е хич да не си имаш работа със шиптъри. Тези статии стажантчета ли ги списват? Ей така за упражнение

#4 Оня Дето Го Трият 25.03.2014 в 11:04:46

"...Единствената разлика е, че в Сърбия падаха бомби, загиваха хора..." Дребна и незначителна разлика, а? А за какво чужда армия влиза да пази руснаци, които някои викат, че даже били болшинство в Украина....е това ако може някой да обясни. Хем болшинство, хем си живеят в мир, хем някой влиза да ги пази, па и да ги отцепва. Почти същото като да падат бомби и да загиват хора според момчето с глуповатото личице

#5 Прокопи 25.03.2014 в 11:09:48

"Юлия Тимошенко: Да убием тези проклети руснаци" Ей затова бяха там. Откачалки всякакви.

#8 Шрайка 25.03.2014 в 11:36:34

"...Единствената разлика е, че в Сърбия падаха бомби, загиваха хора..." Дребна и незначителна разлика, а? ---------- Въпросът го отправи към себе си. След като си припомниш кой пускаше бомбите. И посочиш аналогичните такива в Крим. Както и да погледнеш кой управлява в наркотериторията Косово, кой създаде АОК, кой ги финансираше и подкрепяше с помощта на бомбите и кой извиваше ръцете на тъй наречената "международна общност". Аналогично може да анализираш, откъде се появиха момчетата от "Десен сектор" и "Свобода", какви са методите им, кой финансира и политически поддържа дошлите с преврат "правителство" и "президент" на Украна, какви бяха първите им стъпки и до какво ще доведат Украйна. Въобще въпроси, които удобно бяха забравени след Крим.

#10 Оня Дето Го Трият 25.03.2014 в 11:44:55

Що ми се струва, че бомбите бяха в отговор на кланетата на Милошевич. А да е имало пострадал и един руснак, че да се налага да влизат войски да го пазят? Абе някой ги тълкува събитията по ебаси извратения начин

#11 Шрайка 25.03.2014 в 12:13:37

А защо ли ми се струва, че "кланетата" на Милошевич, бяха изфабрикувани, за да се оправдаят бомбандировките? И защо ли си мисля, че информацията на която градиш тезите си е всъщност американската пропаганда? Същата като за оръжията за масово поразяване на Садам?

#12 Оня Дето Го Трият 25.03.2014 в 12:19:18

О, няма начин да не са изфабрикувани кланетата на Милошевич. Втора световна война имало ли е? Аз не съм я виждал, значи най-вероятно не е имало такава и някой я е измислил. Цял свят знае за геноцида на Саддам срещу иракчаните, но щом Шрайха казва сигурно е измислен. Що ли иракчаните обаче се радваха на падането на Саддам, сигурно Сорос им е платил да подскачат пред камерите?

#13 Алилуйщина 25.03.2014 в 12:38:39

Малко известни факти-цитат:............Декларация на Южната среща на най- високо равнище през 2000 г.,-най-високопоставената среща, състояла се някога между представители на бившото движение на необвързаните страни,представляващи 80% от населението на света.Заради скорошните бомбардировки на НАТО над Сърбия декларацията категорично отхвърли ,,така нареченото,,право“ на хуманитарна намеса“. В нея се прави подробен и изтънчен анализ на неолибералната глобализация, но тя бе отхвърлена с насмешка – стандартна реакция към бърборенето на ,,не-хората“ в този свят.

#14 tougherty 25.03.2014 в 13:05:05

Ей, ама Оня едно си знае, едно си бае. Веднъж вече разисквахме въпроса за Ирак, обаче той видял щастливи иракчани пред камерите на СиЕнЕн през 2003г. и следователно нахлуването на американците там е оправдано. Като си затръгват американците СиЕнЕн сигурно ще снимат плачещи иракчани, молещи Обама да остави войските и Оня още 10г. ще повтаря колко нещастен е бил народът на Ирак от това, че носителите на демокрацията са го напуснали. Геноцид там в последните 10г. е нямало, нито екзекуции, нито политически затвори или мъчения, защото по СиЕнЕн не ги даваха. Само така, Оня! Започваш да се превръщаш вече в средностатистически реднек. Колкото до кланетата на Милошевич, поразрови се малко из нета и ще намериш данни, че кланета в Косово не е имало само от страна на сърбите, а и от страна на албанците. Разликата е, че за сръбските кланета имаше трибунал в Хага, а за албанските нямаше. Само едно потулено разследване за това, че Тачи и "армията" му продавала органите на убитите сърби. Иначе самият Тачи бе номиниран за Нобелова награда за мир. Както впрочем и Обама. Сега остава да номинират и Путин. Ама то и политиката, и международното право вече са въпрос на гледна точка. А лицемерието край няма.

#15 Оня Дето Го Трият 25.03.2014 в 13:20:18

Добре де, а Втора световна война в крайна сметка имало ли е? Щото група крайно ограничени форумни драскачи си избират да виждат факти само които им харесват, а всички останали се приписват на фантазията на Оня. Групата всезнаещи форумни експерти несъмнено е наблюдавала и Косово и Ирак и всички събития лично с очите си и знае всичко, па Оня само СНН гледа видиш ли. Та въпроса ми е съвсем уместен - Втора световна имало ли е? И ако е имало случайно, моля разкажете малко как се е развила, щото явно никой източник по света не е толкова достоверен, колкото са форумните корифеи тука.

#16 Оня Дето Го Трият 25.03.2014 в 13:27:44

На кого от форумните корифеи да вярвам? Шрайка | 25.03.201412:13 " А защо ли ми се струва, че "кланетата" на Милошевич, бяха изфабрикувани.." tougherty | 25.03.201413:05 ".. Колкото до кланетата на Милошевич, поразрови се малко из нета и ще намериш данни, че кланета в Косово не е имало само от страна на сърбите, а и от страна на албанците..." Последно има или няма? А в Крим кой кого е клал, та да е нужна намеса на воиски и защита? Моля разберете се помежду си

#17 Шрайка 25.03.2014 в 13:39:41

Оня, признавам ти, добър си. Не отговаряш на нито един въпрос директно. Бягаш от отговорите, чрез задаване на отклоняващи въпроси и вкарване на опонента в обяснителен режим. Така всички трябва да доказват тезата си, а ти само питаш. Че и победител излизаш без да кажеш нищо. Мислех, че това го може само жена ми, но явно съм се заблудил.

#19 Оня Дето Го Трият 25.03.2014 в 13:49:51

Това не е конкретен отговор също. Питах на кой от двама ви да вярвам, а не какво може жена ти.

Новините

Най-четените