Скоро ще знаем кой ще е домакинът на лятната олимпиада през 2020 г. - и в трите града-финалисти - Истанбул, Мадрид и Токио - цари въодушевление преди официалното огласяване на победителя в Буенос Айрес на 7 септември.
Мечтата на Истанбул да бъде домакин на олимпиада започва още през 90-те, с девиза: "Да се срещнем там, където се срещат континенти." Но ако тази мечта отново се отложи за бъдещето, турският министър по въпросите на Европейския съюз и главен поддръжник на турското домакинство на игрите Егемен Багиш вече е открил причината.
"Протестите за Гези парк ще са виновни, ако ние не получим олимпиадата," обяви той в скорошна реч, отбелязвайки, че е имало две публични искания да бъде оттеглена кандидатурата на Истанбул.
И наистина, има организирани групи, които не желаят олимпиада в своя град - бил той Истанбул, Токио или Мадрид. Въпреки че има незначителни разлики в позициите им, противниците на олимпиадата и в трите града споделят еднакви опасения в случай, че Игрите се окажат в техния град.
Мадрид
Столицата на Испания искаше да е домакин на лятната олимпиада през 2016, но бе победена от Рио де Жанейро. Кандидатурата на Мадрид за 2020 има неофициален девиз: "Този път е различно", но икономическата криза в Испания е най-сериозното препятствие, което трябва да преодолее градът.
Противниците на олимпиадата в Мадрид вече организираха няколко протести, включително и такъв по време на посещението там на Международния олимпийски комитет (МОК). Причината за съпротивата им е елементарна: пари.
Доминго Патино, лидер на PAH, една от най-активните антиолимпийски групи в Испания, казва, че ще бъде похарчен бюджет от $2.5 млрд., ако Мадрид стане домакин, който вероятно ще нарасне до $4 млрд. заради допълнителните разходи. "Това е огромно бреме за град и държава, които вече до такава степен са затънали в дългове," коментира той.
Патино си спомня 1992-а, когато Барселона беше домакин на лятна олимпиада, и твърди, че плановете за ново олимпийско домакинство ще създадат "хаос в недвижимостта" в Мадрид, подобен на този, случил се преди две десетилетия там.
"Олимпиадата бе използвана като средство за проекти за обновяване на основните райони на Барселона. Хората бяха изселвани от имотите си; на местата на домовете им се издигаха инфраструктурни проекти и хотели. И изведнъж цените на недвижимите имоти скочиха до небесата," казва той.
Най-големите поддръжници на нова олимпиада в Испания не са обикновените хора, заключава Патино, а "спекулантите с недвижими имоти и големите строителни фирми."
Токио
Японската столица също беше сред неуспелите кандидати за 2016, след като похарчи $200 млн. по време на процеса на кандидатстване. И все пак, въпреки огромната сума, има по-малко противници на олимпиадата в Япония, отколкото в Испания или Турция.
Майоко Нагочи е член на група, която организира във Facebook протест срещу домакинството на олимпиадата, основно с мотивите за икономическите последици от такова домакинство:
"Бюджетният дефицит на страната непрекъснато нараства. Само олимпийският стадион струва $1.5 млрд. Тези разходи се компенсират от данъците на хората."
Опасенията на Нагочи не са чисто икономически. Ако Токио бъде избран за място на Игрите, състезанията с кану ще се провеждат във водния парк "Касай", който тепърва предстои да бъде построен.
Този район обаче е по миграционния път на много видове птици - и е място за почивка на част от тях. Според Нагочи околната среда ще бъде необратимо увредена, ако там бъде построен водният парк.
Истанбул
Движението "Не на олимпиадата" в Истанбул отбелязва, че населението на града е 15 млн. души, през 2020-а мегаполисът ще наброява 18 милиона. Това вече е четири пъти повече, отколкото може да понесе географският район, а най-стратегическите места в Истанбул са избрани за олимпийски проекти.
Третият мост вече вреди на горите и реките в Истанбул. 420 квадратни места зелена земя около третия мост ще бъдат пожертвани в името на строителството, с оправданието за олимпийска инфраструктура.
Членовете на движението казват, че олимпиадата ще се използва като инструмент за привличане на инвеститори в страната, докато същевременно природното, културно и историческо наследство на града ще бъде унищожено.
"Държавите биват въвлечени в дългови спирали с удвояващите се олимпийски бюджети," обяви групата в изявление. "Това ще е бреме за икономиката. Вече видяхме най-лошото в Атина. И в Бразилия една от причините за вълненията там са олимпийските бюджети."
Антиолимпийската платформа в Истанбул заявява: "Реновирането на града е катастрофа - булдозер след булдозер нахлуват в кварталите... и принудителното изселване на гражданите ще е насилствено. Знаем какво става при олимпиади от градове, които са били домакини с гордост и въодушевление, и накрая са оставали с унищожени квартали, тежка задлъжнялост, преселени милиони хора и съоръжения, оставени да се разпадат."
Каква тогава е алтернативата, която предлага платформата? Те препоръчват домакините на олимпиадата да се поучат от примери като Чикаго, който оттегли кандидатурата си. "Имаме нужда правителствата да отделят време, енергия и ресурси за реалните нужди и проблеми на нашите градове," заявява турската опозиционна група.
"Вместо да инвестират в олимпиада, която обогатява само частните предприемачи, те би трябвало да инвестират в бъдеще за децата ни, гарантиращо им добър и сигурен живот. А хората, които ни обвиняват, че изправяме правителството пред затруднение, препоръчваме да погледнат какво се е случвало в държавите, ставали домакини на олимпиада."
Протести и за Сочи 2014 и Рио 2016
Докато протичаха събитията в Гези парк в Истанбул, доста сходна реакция се наблюдаваше и по улиците в Бразилия - домакин на лятната олимпиада през 2016 г. Протестите срещу повишаването на цените на градския транспорт се трансформираха в реакции срещу олимпийския бюджет.
Дори и зимната олимпиада през 2014, провеждаща се в руския град Сочи, стана обект на критики, макар и от различно естество: етнически кавказци в региона обвиняват Русия в геноцид, а ЛГБТ организации призоваха към бойкот на олимпиадата заради наскоро гласувания закон срещу "гей-пропагандата".
Докато всякакъв вид протестни движения се случват по цял свят, следващата вест кой ще е домакин на олимпиада предстои след две седмици, като ще назове "победител" измежду Токио, Мадрид или Истанбул. Внимавайте какво си пожелавате...