Мъжествеността е крехко цвете. Лесно увяхващо, то се нуждае от постоянна грижа и подхранване, както добре знае всяка съпруга или любовница. Това може би означава, че жените трябва да стоят настрани от приятелите на своя мъж.
Ново проучване от учените в Чикагския и Корнелския университет, публикувано в изданието "American Journal of Sociology", констатира, че когато партньорката на даден мъж е твърде близка с приятелите му, вероятността той да прояви симптоми на сексуална дисфункция е по-голяма.
Когато жената изземва приятелския кръг на партньора, той спира да се чувства мъж
Този феномен се нарича "партньорска интимност", заявиха авторите на проучването Бенджамин Корнуел и Едуърд Ломан и се появява когато жената се сближи повече с приятелите на мъжа, от колкото самият той.
Около 25 на сто от мъжете, взели участие в проучването, споделят, че са изпитали "партньорската интимност" на гърба си при поне една от връзките си. Вероятността при тези мъже да страдат от еректилна дисфункция (ЕД) е 92% по-голяма в сравнение с мъжете, които са по-близки със своите приятели, от колкото партньорката им.
Нещата обаче са по-сложни от баналната ревност. Мъжете не се притесняват, че гаджето ще ги напусне заради някой от най-добрите им приятели. По-скоро става въпрос за това, че мъжете разчитат на своите приятелства с други мъже за подхранване на чувството за автономност, лично пространство и независимост, което е сред основните фактори за поддържане на мъжествеността.
Когато една жена се намеси и узурпира някоя от тези приятелски връзки, това може да се окаже заплашително за мъжествеността на партньора й и неговото усещане за мъжка идентичност, като по този начин увеличи вероятността от сексуална дисфункция.
Мъжете на пенсионна възраст са най-засегнати от социализацията на половинката
Проблемът е най-значителен при по-младите мъже, посочва проучването на Корнуел и Ломан. Изследователите се позовават на данни от проекта на университета в Чикаго от 2005 г., озаглавен "Социален живот, здраве и остаряване", който интервюира 3005 мъже на възраст между 57 и 85 години.
Връзката между "партньорската интимност" и еректилната дисфункция се оказва най-силна при мъжете на възраст между 57 и 64 години, когато много мъже претърпяват сериозни промени в живота си, твърди Ломан. На практика връзката между новооткрития феномен и еректилната дисфункция е толкова тясна при тези мъже, колкото са и проблемите с простатата.
"Това е възрастта, в която мъжете се пенсионират и напускат работното място, което води до реорганизация на живота" споделя Ломан. "Това е много заплашително за разбирането на мъжа за самия себе си".
Мъжете в изучаваната от Корнуел и Ломан група вече са по-склонни към еректилна дисфункция от по-младите мъже, като една трета от изследваните мъже се намират в това състояние. Но дори и при отчитането на медицинските проблеми като диабет и наднормено тегло, които е възможно да допринасят за сексуалната дисфункция, връзката с "партньорската интимност" все още се запазва силна.
С годините мъжете изглежда компенсират вписването на жената в приятелска среда
Дори най-здравите мъже в проучването, които са способни да водят активен сексуален живот, страдат от повече проблеми в спалнята ако техните партньорки са прекалено близки с приятелите им. Добрите новини обаче са, че този проблем изчезва с напредването на възрастта.
При мъжете на възраст между 70 и 80 години учените не откриват връзка между еректилната дисфункция и споделените приятелства на двойките. Това може би се дължи на факта, че мъжкото разбиране за мъжественост и самоидентичност се променя с възрастта: един мъж може да се превърне от главата на семейството, който взема решенията, в мъдър дядо.
"Фокусирането върху близостта и семейството при по-възрастните мъже увеличава вероятността от възприемане на нови дефиниции за мъжествеността, които се съсредоточават върху предаването на житейски опит и менторство вместо независимост и автономия" казва Корнуел. "При тези обстоятелства е по-малко вероятно партньорската интимност да води до еректилна дисфункция".
Авторите подчертават, че споделената компания е добра за двойките, защото допринася за взаимността във връзката. В повечето случаи партньорската интимност не е проблемна (още повече, че някои жени едва понасят приятелите на своя съпруг), но за всеки случай е добра идея да се пази разумна дистанция.
А под тая статия ми липсват коментаторките, дето си избират по снимките - първия отляво, третия отдясно...
Бир Адам юлмуш...по правец де
за чакащия наклон на уя, оправиха еса отдавна, крилатя седмохуйник те зове, аз мога да ти го дам наклона в промили и се чувствам човек, спомни си винченцо брунелески и си го вземи...ако не се свтна все още водоравно си.
За мен е повече от задължително всеки да има своите излизания отделно от другия. Както имаме общи приятели, така и всеки има отделни хора, с които се забавлява. Не бих спряла приятеля си да излиза, както не бих допуснала той да ми каже, че по-добре да не излизам без него. Също не му звъня след 12 с въпроса - Къде си и Кога ще се прибереш, защото и той не го прави