За три месеца запитванията за паник стаи от някои райони на Лос Анджелис са скочили с 1000 процента. "Пазарът полудя", казва Дийн Крайър от компанията Panic Room Builders, специализирана в изграждането на стаи за сигурност.
Подемът е най-вече заради ръста на престъпността в някои части на града и особено на случаите на убийства и обири в скъпарски квартали като Бевърли Хилс, обяснява Краъйр пред "Холивуд Рипортър".
Там полицията регистрира ръст на домашните обири от 58 на сто - от октомври 2020 г. до септември 2021 г. 34% е ръстът и на нападенията с оръжие.
Скокът в търсенето обаче далеч не се ограничава само до Града на светлините - той е в цяла Америка.
"Гледат новините", обяснява лаконично Бил Ригдън, изпълнителен директор на Panic Room Builders пред специализирания сайт Robb Rerport. Той също потвърждава, че запитванията при тях са скочили от 20-100 на седмица на почти 10 000 покрай пандемията.
Все пак през 2020 г. САЩ отбеляза 30% годишен ръст на убийствата спрямо предходната година, което е най-голям скок откакто правителството започва да води статистика през 60-те години на миналия век.
Ако преди няколко години например от домашни бункери в САЩ се интересуваха основно известни личности и хора, обсебени от идеята, че апокалипсисът е въпрос на близко време, днес и други производители на паник стаи казват, че търсенето се е превърнало от ексцентричност в мейнстрийм.
"Бяхме ниша в нишата, за да си наш клиент, трябваше да си наистина много параноичен и много богат. Но вече не е така", казва пред Robb Rerport Дейвид Враникър, партньор в компанията Fortified&Ballistic Security от Маями. Търсенето при тях е 4 пъти по-голямо в сравнение с това преди 2020 г.
Някои хора в САЩ дори вярват, че има все по-засилваща се борба между американците, които притежават нещо, и тези, които нямат нищо. Затова и се готвят да я посрещнат.
Поръчки има и от големи компании, които се опитват да защитят най-големите си клечки. В Сан Франциско, например, целият дом на изпълнителен директор на мултинационална компания е обезопасен.
Всички външни врати и прозорци са устойчиви на куршуми и насилствено нахлуване и поръчката е от самата компания. Ако загубят изпълнителния си директор, ще се сринат на борсата, обяснява Том Гафни, президент на друг производител на паник стаи - Gaffco Ballistsics от Върмонт.
В Манхатън, Ню Йорк, пък хората се пазят най-вече от тероризъм и преустройват мазета в бункери и паник стаи. Важно е те да са под земята, за да осигурят защита срещу химически, биологически и ядрени оръжия. И препоръките идват от консултанти по охрана, които преди това са работили за ФБР или тайните служби, обясняват производителите.
Предлаганите от Panic Room Builders паник стаи осигуряват различна степен на защита според цената и изискванията на клиента. Тя се измерва по скала от 1 до 8.
Стая с трета степен на защита, например, може да е подсигурена с кевлар - материал, от който се правят бронежилетки. Ниво 8 обаче е стая от плътна стомана. Само вратата ѝ може да тежи до 1300 кг, а общо стоманата, защитаваща помещението, да е 4500 кг.
Затова и разликите в цените варират доста. Малък килер може да се поръча за 100 до 150 хиляди долара. Имало е и поръчка за две стаи с всички екстри за 2 млн. долара.
Неслучайно клиентите на Крайър са основно милиардери.
При Gaffco Ballistsics от Върмонт стаите - включително и вратите и прозорците - трябва да са устойчиви на експлозия, куршуми и насилствено нахлуване - всичко това според критериите на правителството на САЩ за изграждане на посолствата на страната в чужбина, обяснява президентът на компанията Том Гафни.
Fortified&Ballistic Security подсигуряват своите стаи с куршумоустойчив бетон. Цените на обезопасените им прозорци започват от 3000 долара, а на вратите - 10 000 долара.
Често семействата с деца превръщат банята или дрешника на малчуганите в обезопасена стая. Осигурено е и допълнително захранване с ток, ако нахлулият спре подаването му централно.
Производителите са си взели урок и от случая с милиардера Едмон Сафра, който през 1999 г. умира от задушаване с дим в паник стаята си, след като в апартамента му в Монако е запален огън. Сегашните стаи имат и системи за обезопасяване от огън и за независимо осигуряване на филтриран въздух.
Повечето паник стаи се отварят с биометрия - обикновено със сканиране на пръст или ретина и са зад библиотека или скрита стена. Оборудвани са и с паник бутони, които автоматично се свързват с охранителните служби.
Като за милион долара сигурните стаи следва да гарантират и комфорт, а не просто помещение от стомана с камери. Наподобяват на нормални стаи за ежедневна употреба, които при нужда стават паник стаи и обикновено не си личи какви са всъщност.
Затова и някои имат и баня и кабелна телевизия и в тях човек спокойно да може да прекара 24 часа.
И тъй като пазарът и търсенето нарастват и се развиват, често паник стаите имат и втора функция и могат да се ползват и като сейфове за ценности.
И на оръжие - някои собственици не разчитат на полицията - агенти по недвижими имоти са виждали стаи с повече оръжия, отколкото вероятно има в армейски бункер. Плюс складирани храни с дълъг срок на годност, телевизия, микровълнова, баня - напълно оборудвани за зомби апокалипсис.
Не всички обаче искат да се барикадират в къщата. Някои клиенти поръчват обратното - сигурен изход. По проект в Малибу например Дийн Крайер е направил таен тунел към плажа, така че собствениците да могат да избягат,.
Производителите отбелязват, че търсенето на паник стаи е почти изцяло американски феномен. Извън САЩ пазарът си остава основно посолства, отделни потребители в авторитарни страни или в такива с огромни бедност и неравенства и съответно - престъпност. Изключение е и Израел, където от 1990 г. има изискване новите жилищни сгради да имат и бункер.
Но пък хората от този пазар не смятат, че тенденцията за търсене на обезопасени стаи ще се обърне в скоро време. Напротив - на пазара на луксозни имоти те постепенно се превръщат в почти задължителен аксесоар като басейна, избата за вино или фитнеса.