Когато обществото има нужда от отговори, то се обръща към медиите, за да търси такива.
Разпространението на коронавируса COVID-19 по света се оказа точно тема, изпълнена с много въпросителни. Вперили поглед в новинарските емисии, зрителите жадно попиват информация за ситуацията у нас и по света. Новините рисуват за тях цялата картина, дават им насоки и препоръки. Ролята на журналистите в живота на българските граждани е по-голяма от когато и да било. Вероятно отговорността им също.
Десислава Атанасова разбира добре това. Тя е водещ на Новините ON AIR - новинарската емисия на телевизия Bulgaria ON AIR, от есента на 2015 г.
Десислава завършва "Международни отношения" във Виена, а след това придобива и магистърска степен по "Европеистика". Вече десетилетие се занимава с журналистика, като преди да стане важна част от екипа на Новините ON AIR е била репортер в различни ресори за ТВ "Око" в Благоевград.
Години наред усъвършенства уменията си да поднася на зрителите фактите такива, каквито са. В журналистическата професия най-много я привличат тъй важните в момента социални теми и истински човешки истории.
Ето защо Webcafe.bg разговаря с нея за мястото на журналистиката в една извънредна ситуация и колко важно е зрителите да получават от екрана ясна и достоверна информация, която да бори фалшивите новини.
- Г-жо Атанасова, каква отговорност носят журналистите - както водещите на новините, така и репортерите и редакторите, когато подготвят една емисия новини в извънредна ситуация като сегашната?
- Нашата отговорност, във всяка една ситуация, било то извънредна или не, е голяма. Ние имаме задачата да поднасяме на аудиторията точна и обективна информация, без сензации и с уважение. Специално в Bulgaria ON AIR това ни е запазена марка. В тежка ситуация като тази, когато човечеството се среща с "невидим враг", идва и голямата отговорност на журналистите да задават точните въпроси, да мислят с няколко хода напред и да информират зрителите за всичко, което се случва, с целия плурализъм на гледните точки.
Ролята на журналистите е от обществено значение, защото дезинформацията и насаждането на паника, сензационните или преувеличени заглавия, може да имат катастрофални последици. Това е нашата отговорност и се радвам, че зад себе си в Bulgaria ON AIR имам страхотен екип от колеги, които разбират журналистиката като мисия.
През последните седмици са много извънредните емисии и включвания на живо. Може и да ви изненадам, но извънредните емисии са по-непринудени. Няма ред, не се спазва определена последователност. Емисията протича импулсивно и на момента. Тук важна е ролята на водещия. По време на извънреден ефир той трябва да бъде максимално съсредоточен, последователен и да реагира адекватно в създалата се ситуация, да може да синтезира и представи новината точно и веднага.
Репортерите и операторите са хората на терен. Те също заслужават аплодисменти, защото в извънредната ситуация, в която се намираме, са на "първа линия". И носят тежката отговорност да бъдат в епицентъра на събитията, излагайки собственото си здраве на риск.
- Кое е най-важното правило, което трябва да следва един новинар в подобен момент?
- Да избегне всяването на паника. Да осигури обективно и балансирано отразяване на случващото се. Да поднася на зрителите съдържателни и стойностни репортажи, с уважение към зрителите, към засегнатите и техните близки. Коронавирусът е тема от областта на науката и трябва да разчитаме на експертността на специалистите. Да следваме добре разработени и проверени анализи и справки. COVID-19 е новост за всички ни. Освен здравен проблем, новият вирус поставя обществото в изпитание - социално, икономическо и емоционално. Затова е много важно как се отразявa, как се поднася информацията. Винаги трябва да имаме и критичен поглед, както и различни гледни точки, но те трябва да са представени обективно. Тези правила следваме в новините на Bulgaria ON AIR.
- Къде е мястото на добрите новини?
- Във всяка емисия. Поне при нас в Новините ON AIR. Винаги се стремим да намираме място за добрите новини и да ги съобщаваме. В ситуация на извънредно положение са по-малко, но са между нас. Стремим се да показваме на нашата аудитория, че доброто е навсякъде, то зависи от нас и мястото му е в живота на всеки.
- Отвсякъде ни залива информация за коронавируса COVID-19, а някои зрители обвиняват медиите за появилите се страхове около болестта. Как обаче информацията от екрана може не да създава паника, а да я потиска?
- Създаването или потискането са понятия, неприсъщи за журналистиката. Ние отразяваме събития, не ги създаваме. Но общоизвестно е, че случаите на кризи и нещастия създават благоприятна атмосфера за дезинформация.
- Каква е основната разлика между информацията в утвърдените медии и всичко написано в социалните мрежи или предадено от ухо на ухо?
- В епохата на технологиите информация ни залива отвсякъде. Неминуемо се сблъскваме с гръмки заглавия и недостоверни публикации. При създалата се криза около неизвестността на COVID-19, хората са по-склонни безрезервно да се довeрят на всякаква информация, поддавайки се на страха и емоциите. Основната разлика между утвърдените издания и информацията в социалните мрежи, е в източниците. И тук идва нашата роля като журналисти да не подведем аудиторията си. В същото време всеки трябва да бъде отговорен към себе си и близките си, като внимателно подбира източниците си на информация. Да бъдеш добре информиран е и въпрос на личен избор в днешно време.
- Знаем вече за личната хигиена, но колко важна е медийната такава?
- В България има журналисти, които си вършат работата съвестно и отговорно, но много често отнасят негативите от злоупотребата със свободата на словото от други свои колеги. Все пак ясно и точно е записано в Етичния кодекс на българските медии, че медиите имат както свободи, така и отговорности, както права, така и задължения. Оттук нататък поведението на всеки журналист е въпрос на професионализъм и лична отговорност.
- Вие самата как успявате да не се поддавате на безпокойството и слуховете?
- Работя като журналист повече от 10 години, научила съм се да бъда професионалист. Признавам, че самата аз съм много емоционална като човек, в същото време съм и майка - да се тревожа е неизбежно. Когато съм пред камерата обаче, тревогите остават назад, защото тогава моята задача е да съобщя новините, независимо какви са те.
- Коя за Вас беше най-трудната новина за съобщаване в последните седмици?
- Че заразени с COVID-19 вече има и в България. Няколко дни по-късно, обявяването на извънредно положение беше новината, която чакахме цяла нощ. Беше тежка нощ. Тревожна.
- А коя искрено Ви накара да се усмихнете?
- За 10-годишния Божидар, много добре помня това име (сигурна съм, че не е случайно), който дари спестяванията си за тротинетка на болницата в Добрич, където живее, за апаратура, необходима за случаите на зарaзени с COVID-19. "За да може да няма вируси и всички деца да си играем навън", това бяха думите му.
- За съжаление, виждаме, че има българи, които не се съобразяват с наложените мерки и препоръки за забавяне разпространението на болестта. На какво се дължи това според Вас?
- Може би много малко хора взеха под внимание сериозността на разпространението на заразата. Подцениха ситуацията. Вярвам, че всеки един от нас е достатъчно разумен, за да не вреди на останалите с безотговорно поведение. Трудно е за възрастните хора да не излизат, повечето от тях имат нуждата, здравословно, да се движат, децата също са уязвимата група на карантинираните. Да държиш дете 24 часа, в продължение на няколко дни у дома, е непоносимо. Но е важно да разберем, че това е за доброто на всички ни. Социалната изолация е най-важният инструмент в борбата с разпространението на заразата.
Свидетели сме вече дори на креативността на хората, които си останаха по домовете - намериха начин да общуват повече, дори от разстояние, обединиха се в много благотворитени каузи, включиха се в масови инициативи по рисуване, музика и танци. Ние от Bulgaria ON AIR също излязохме с призив към всички да бъдем #ОтговорниВкъщи, защото социалната изолация в момента е най-социалният акт.
- От гледната точка на човек, който е отразявал кризи, какъв е Вашият личен съвет към всички зрители и читатели в тази необичайна ситуация?
- Карантината е наложителна в тази ситуация. Но е изпитание, възможност да намираме нови неща, да преоткриваме себе си. Въздействието на заразата ще ни принуди да забавим и темпото. Да работим от вкъщи, да отделим повече време за хората, които обичаме. Да поспрем за малко поне. И не на последно място, това е отговорност, за нас, за близките ни. Без страх и паника да съумеем да съхраним ежедневието си. Да бъдем търпеливи, да бъдем #ОтговорниВкъщи!
***
"Новините ON AIR можете да гледате всеки ден в ефира на Bulgaria ON AIR в сутрешния блок "България сутрин", а след това от 12:30, 15:30, 17:30, 18:30 и 21:30 ч.