Червени до гроб, че и след това

Напоследък във Facebook често ми се явява горната картинка със съответните велики заключения под нея и множество харесвания от хора, които нито са били в съзнателна възраст, нито имат реална представа за годините под мъдрото ръководство на вожда от Правец.

Гледах каква носталгия по времето „преди" се лее от повечето коментари на страницата на "Червени до гроб", качили снимката, и ми се прииска, но не успях да го направя, да отговоря на този вопъл по „имането и нямането".

Много е просто според мен. Ясно, логично, а и справедливо е България да не отлепва от дъното при толкова много хора с мислене като на „червени до гроб", с ампутиран морал и съвест.

Имаме това, което заслужаваме - и в джобовете, и в главите си.

А по отделните точки:

1. „Нямаше втора ръка хора" - Имаше, и то не втора, а „никаква ръка" хора. Който не беше червен или не „донасяше„ на червените, беше обречен да е „господин никой" до края на живота си, независимо от образование и способности.

2. „Нямаше дрехи втора употреба" - Вярно е. Нямаше втора употреба, но предлаганите нови дрехи бяха такава отврат, че днешната „втора употреба" е направо лукс. Не случайно хората масово си шиеха сами дрехи, ако имаха поне малко естетически вкус и елементарна суетност за външния си вид.

3. „Нямаше отчаяни хора, стигащи до самоубийства" - Имаше, и то много. Който твърди обратното, е обикновен лъжец . Има статистики, които биха ограмотили невежите тук, че и по онова време бяхме на едно от първите сместа в света по самоубийства наред с Унгария и Финландия.

4. „Нямаше фалирали банки" - Некоректно твърдение. Банката, в която хората внасяха пари, беше само една - ДСК, и комунистите хубаво я фалираха с всички свои действия и бездействия, довели до фалита на цялата система.

5. „Нямаше работещи бедни" - какъв мит само! Имах 10 години стаж като инженер по онова време и с мизерната си заплата едва посрещах най-необходимите разходи и плащах наема си.

6. „Нямаше съдия изпълнители". Нямаше причина да има такива. Тогава не се отпускаха кредити като сега. Благинките се предоставяха само на „заслужили към Партията" хора, които бяха назначавани и на по-високо платена работа . Дори чистачката партийка в завода, в който работех, беше по-високо поставена от мен.

7. „Нямаше прецакани с купуване на апартаменти" - Апартамент можеше да купи човек, само и единствено ако му разрешат да купува и му предоставят такъв за купуване от местоработата, или общината - и то само за мястото на което е жител. А не е трудно за досещане какви връзки бяха нужни за това.

8. Нямаше тази „хубава" безработица. - Нямаше безработица като сега, но нямаше и абсолютно никаква конкуренция или стимул да бъдеш добър в това, което правиш. За нещо, което беше във възможностите на 2-3 души, се назначаваха 10-12 човека.

„Те ни лъжат, че ни плащат, ние ги лъжем, че работим" е крилата фраза, родена тогава и описваща доста точно времето с липса на безработица.

9. „Нямаше неграмотни хора" - и тогава имаше, но е факт, че сякаш бяха по-малко, или не се набиваха на очи като сега.

10. „Нямаше клошари" - Имаше и тогава много хора, изпаднали извън борда по разни причини, които биваха насилствено заселвани в най-затънтени селца или въдворявани принудително в лудници, дори и да не бяха луди. Важно беше да са невидими за обществото...

11. „Нямаше феодални владения на партии" - Партията беше една и всичко и всички бяхме в нейно владение и подчинение в по-голяма степен от крепостните селяни през феодализма.

12. „Нямаше купуване на гласове" - всички като стадо бяха принуждавани да гласуват. Беше супер важно да отчетат 99,99% гласували за Партията-майка...

13. „Нямаше плащане в болниците" - Да нямаше, но нямаше и абсолютно никаква опция да се лекуваш другаде, освен в поликлиниката и болницата, която отговаря за адреса, на който си регистриран. Изключение се допускаше, само ако от въпросното районно медицинско заведение те препратят в някоя голяма столична болница, но и за това си трябваха яки връзки и рушвети под масата.

14. „Нямаше такси за студентите"- Да, нямаше такси, но имаше далеч по-гнусно нещо, като привилегия за прием във ВУЗ за децата на „червените другари". Тях ги приемаха и с оценка 3, без изпит, ако са деца на „Активни борци срещу фашизма и капитализма". Освен това, обикновено биваха уреждани и с договори за работа с някой завод или проектантска организация, откъдето им изплащаха стипендия през целия период на следването в размер, често по-висок, от заплатата на работещ висшист.

15. „Нямаше мутри" - Ами, нямаше нужда от мутри. По-големи „мутри" от тогавашната милиция няма и не може да има. Те можеха да правят с нас каквото и когато си поискат, само да ти вдигнат мерника веднъж, или пък просто така, за садистично удоволствие.

Тогавашната Мутро-милиция можеше не просто да ни бие, но и да ни убие, или изселва и съсипе живота без никакви последствия за нея.

16. „Нямаше много богати и много бедни хора" - Имаше, но пропастта между бедни и богати беше старателно и целенасочено замаскирвана като привидно "равенство", което е върховен цинизъм. И тогава децата на партийния елит можеха и учеха на Запад - доказателство са повечето сегашни партийни функционери от целия партиен спектър- все деца на видни комунисти, но учили в Лондон, или Америка, докато редовият българин беше нещо като Крепостен селянин, дето и до Москва може да не го пуснат да отиде.

17. „Нямаше съсипано селско стопанство"- По-цинично твърдение няма! Точно комунистите ликвидират българското селско стопанство, като взимат на селяните всичко, което имат, и ги превръщат в дърво без корен, запращайки ги в нерентабилните ТКЗС-та, или превръщайки ги в лесна за манипулиране работническа класа, която да строи също толкова нерентабилни заводи, съсипващи земята и природата.

18. „Нямаше разпродадена материална база за жълти стотинки"- Ами какво да разпродават? Държавата беше единствен собственик. А материалната база, която заварват комунистите при идването си на власт, просто я заграбват, като на собствениците не дават дори жълти стотинки, а ги ликвидират физически или в най-добрия случай ги изселват някъде по селата.

За всеки случай ликвидират и почти цялата българска интелигенция, за да останат само тези, готови да пълзят в краката им.

19. Нямаше потопи - Е това вече е върхът! Това, че целият народ беше подложен на радиацията от Чернобил при престъпно мълчание на властите, които в същото време пиеха вода и ядяха храна, докарана за тях от другия край на света, и не им пукаше, че последствията за хората ще бъдат ужасни. А за потопите - най-големият досега е апокалипсисът на 1 май 1966 г. със стотици трупове край Враца.

20. Нямаше, нямаше - - Наистина, нищо стойностно нямаше, освен едно единствено, за което аз се сещам и което в това писание липсва - макар в примитивни и лоши хигиенни условия, упражняването на почти всякакви видове спорт беше достъпно за всички, а сега не е.

В заключение пожелавам на всички „червени до гроб": Роденият да пълзи не може да лети. Свободата за него не е ценност, нито изконно човешко право. Иронията е, че точно такива хора най-често се пъчат под лика на Васил Левски, а в същото време тъгуват по едно срамно и недостойно минало, изпълнено с терор, насилие и ограничения от всякакво естество.

* Текстът е изпратен на редакционната поща на Webcafe.bg

#1 Люба6а 08.08.2015 в 19:27:34

Много точно! Комунистите са най-гнусните яничери,които безмилостно сломиха духът на това робско племе. Ние никога не сме се отърсвали от 5вековната робска психика,а червените комсвини ни доунищожиха... Ето затова,когато с абсолютната си некадърност разрушиха кочината,най-умните се спасиха!!! Не казвам,че на Запад цъфти и връзва,но поне те третират като човек и ако имаш качества,рано или късно се реализираш...в кочината реализирани са тошко слаффков,черепа,алпиетро и всички ченгета яничери на ДС

#2 PhilLapidus 08.08.2015 в 23:50:12

Чудесно написано,много вярно ...и безкрайно болезнено,че има хора,които страдат по социалистическия рай на правешкия селяндур с московска шапка! Имам идея-пускайте им на малоумниците,дето страдат по "хубаво ни беше при Тошо" по една негова реч всеки ден ...после да почетат от трудовете му и после да ходят в магазина да си купят от прословутата "евтина" луканка

#3 Rodrigo Diaz de Vivar 09.08.2015 в 01:17:18

От 25 години, т. нар. бай Тошо не управлява. Как пък все той ви е виновен за сегашния хал? Хората за 25 години богати държави от нищо направиха, на нас все бай Тошо и комунистите са ни виновни. Струва ми се, че проблема не е в бай Тошо и комунистите, а в самите нас. И си търсим оправдание.

#4 sim4o 09.08.2015 в 11:25:12

Комунистите - вярно тъпи .. Що не са сложили авторката в Проектанската, а са я пратили в цех ... "Искам на бюро "! .. ама не са изпълнили мечтата и .. И ето я - громи миналото, тъй както умее ... с майсторско писане, с полемично перо, с живи образи, с великолепни сравнения, с колоритни метафори .... Истината е в сравнението, разбира се, и е хубаво да преценим СЕГА в момента, някаква завършила току-що пикла-инженерка, в проектанска ли ще започне работа или другаде и какво и как ще работи и шефовете, как ще се държат с нея и какво ще искат от нея ... Подобни истории има - примерно във форума на "Капитал" - един от най-десните вестници , ето любезно давам линк ... .. може да се отвори и БГ Работодател .. и там пълно с истории .. как момичета започват в Проектанската и са доволни от живота в България след Прехода ... http://www.karieri.bg/forum/rabota/kompanii/4112578_firma_skai_07_eood_sky07_ltd/ http://www.karieri.bg/forum/rabota/kompanii/ Съвет - преди да бъда коментиран, я да се отворят форумите и да се прочете писаното от младите инженерки ... Поздрави

#6 Алилуйщина 09.08.2015 в 12:26:48

ООН постави през 1987 г.по индекса на човешкото развитие социалистическа България на 27 място в света. През 2013 г. България заема вече 58-мо място всвета. "Ако отчетем, че светът е бил разделен на 2 части - Варшавски договор и НАТО, ако приемем, че след Втората световна война сме останали на страната на Варшавския договор, мисля, че Тодор Живков е направил максимума България да се развива добре и да няма такива тежки инциденти както в Чехия и Унгария, където са умирали хора." Бойко Борисов Ако отчетем, че светът след края на Студената Война е "разделен" само на 1 част - НАТО, и че България е най-бедния член на НАТО, това означава че всички правителства, след тодор-живковското, са направили максимума България да се развива зле. През комунизма България е била част от империя, при „демокрацията“ България е част от неоколониална система. ИЛИ„От трън,та на глог“=От по-малко зло на по-голямо…

#7 sim4o 09.08.2015 в 12:45:27

И отново .. браво на редакторите на Уебкафе за подбора на "статиите " .... Ясно , ясно е , приятели, защо сте публикували творението на непопадналата, като млада инженерка , в Проектанската авторка .. Все така продължавайте ..! ... нужни сте ни !!

#9 sim4o 09.08.2015 в 14:17:48

Факт е, че никой от оспорващите статията не казва и дума по същество - всичко се свежда до плюене и принципиални "съображения". ------------------------- И ?? Какви да са думите по същество ... КАК В МОМЕНТА СЕ РЕАЛИЗИРА МЛАДА ИНЖЕНЕРКА ... отива ли в "Проектанската" или не .. И въобще - какво им е на тях, на младите инженерки .. как работят, как са приемани .. Отвори ли някой ИДИОТ форумите, чрез любезно предоставени от мене линкове, та да попрочете, какво е положението СЕГА ?? ... А цифри и факти бяха приведени достатъчно .. примерно - за индексите на Човешкото развитие .. преди и сега и на кое място е България .. Ама кой тъпуч да разбира от индекси, кой ... За сведение - двете колелета едно връз друго - това е цифрата осем ....

#13 TheRock 09.08.2015 в 21:51:12

Достоен отговор на наглата комунистическа пропаганда!! Всяка точка е вярна и разбира се може да се допълва.

#15 Prefetto di Ferro 09.08.2015 в 22:16:51

Комсомолщина, малко са ти грешни данните. Няма никакъв доклад на ООН от 1987, тъй като първия доклад е публикуван през 1990 год. В него България е на 52-о място, като се има предвид, че в документа са включени 130 от 170-те тогава съществуващи държави. Освен това, ако погледнем еволюцията от 1990 до сега функцията както за България, така и за почти всички други страни е възходяща.

#17 TheRock 09.08.2015 в 23:45:11

Специално за съветофилите и русофилите! https://www.youtube.com/watch?t=39&v=DWzEvuCQBqU Няма такава смешна армия като руската!!!

#18 Dox 10.08.2015 в 01:48:53

Адмирации за коментар 5 на Дивата Котка!!! И въпреки него, някои пак питат за „нещо по същество”. Е голям смях!!! На кратко по точките: Т.1 - „Нямаше втора ръка хора" – това не е важно. Важното е, че тогава човекът беше основен приоритет и нямаше други над него. Днес обаче има – бездомните кучета, например. Т.2 - „Нямаше дрехи втора употреба" – Вярно е. Тогава се предлагаха масово класически модели. А ако за „авторката” те са отврат – то тогава тя има сериозен проблем с вкуса. Какво се предлага масово днес – модни крясъци и изчанчени изгъзици. Грозни, нефункционални и най-вече – некачествени като изработка. Да, те може би са подходящи за 5% от населението с авангардистки наклонности. А за другите 95%??? Т.3 - „Нямаше отчаяни хора, стигащи до самоубийства" – тук „авторката” е по-добре да отговори на въпроса – какви са били причините за самоубийства тогава и какви са сега, вместо да говори за статистики, цифри от които не посочва. Или поне да даде някакъв линк. Т.4 – „„Нямаше фалирали банки" - Некоректно твърдение.”” – Напротив, твърдението е съвсем коректно. Банките /без значение дали е една/ - бяха фалирани по времето на т.нар. „демокрация”. Този процес продължава и днес – справка – КТБ. Т.5 - „Нямаше работещи бедни" – извинявайте, но след 10 години стаж като инженер, да си все още с „мизерна” заплата, това за какво ви говори? Истината е, че тогава просто нямаше „мизерна” заплата. „Авторката” сама го казва – посрещала е най-необходимите разходи, включително наема!!! Защото всичко друго беше безплатно – здравеопазване, образование /при това качествени!!!/. Т.6 – „„Нямаше съдия изпълнители". Нямаше причина да има такива.”” – Вярно, но само до тук. Условията по кредитите тогава бяха коренно различни, в сравнение с днес. Именно по тази причина тогава се построи жилищен фонд, за който от запада ни натякват и днес – близо 80% от хората имаха собствени жилища /поне едно, а други – и къща или вила/. А относно чистачката – много съжалявам, но като чета глупостите на „авторката” считам, че и днес, която и да е чистачка би била по-високопоставена от нея. Т.7 - „Нямаше прецакани с купуване на апартаменти" – тук явно става въпрос за неразбиране. Има се пред вид прецакани с документни измами – фалшифицирани подписи, сменени имена, фалшифи удостоверения и т.н. Практика, толерирана съвсем съзнателно и до ден днешен, от т.нар. български „елит”. Т.8 – „Нямаше тази „хубава" безработица. - Нямаше безработица като сега, но нямаше и абсолютно никаква конкуренция ........” – „авторката” може би още не е наясно, че конкуренцията е резултат от стремежа към монополизъм. Поради това рано или късно се стига до монопол или до картел. А единственото по-лошо нещо от държавния монопол е частния монопол. „Авторката” да попрегледа книжките на Милтън Фридман. А, между другото, в момента в БГ има ли конкуренция? Т.9 - „Нямаше неграмотни хора" – според „авторката” и тогава имало, но „сякаш” били по-малко. Е тук вече избухнах в смях. Истината е, че те бяха толкова пренебрежимо малко, че все едно наистина нямаше. Тук-там някоя баба или дядо, на преклонна възраст. А днес ...??? Т.10 - „Нямаше клошари" – коментарът на „авторката” тук ме кара да мисля, че не знае какво значи – клошар. Това са бездомни хора, които се прехранват ровейки в кофите за боклук и спят под мостове, изоставени сгради и т.н. Тогава не знам да имаше такива. Не съм виждал, освен понякога цигани, които ровят по кофите, твърдейки, че събирали остатъци от храна, та да хранели с нея прасета. Т.11 - „Нямаше феодални владения на партии" – тук явно основният проблем на „авторката” не са феодалните владения, а това те да бъдат само на една партия. Но да оставим феодализма. „Авторката” да не би наистина да е убедена, че днешната обществено-икономическа система не е робовладелска? Т.12 - „Нямаше купуване на гласове" – тук, така или иначе, не се дава отговор на въпроса – тогава имало ли е КУПУВАНЕ на гласове. Т.13 – „„Нямаше плащане в болниците" - Да нямаше, но нямаше и абсолютно никаква опция да се лекуваш другаде,. .......... „” – „авторката” явно още не е разбрала, че здравеопазването не може да се оприличи на магазин за напитки. Иначе няма как да си обясним желанието и в този случай да търси асортимент. Болничното лечение е това, което е правилното, подходящото лечение. И като такова – то винаги е едно! Ако не може да се осъществи в Плвен – болният се транспортира веднага в Пловдив или в София. А ако в БГ нямаше възможност за лечение – тогава държавата плащаше за лечение в Австрия, Франция или Германия, например. А сега ......? Т.14 – „„Нямаше такси за студентите"- Да, нямаше такси, но имаше далеч по-гнусно нещо, като привилегия за прием във ВУЗ за децата на „червените другари ......"” – по онова време имаше привилегии за турци, цигани и някои категории работници. Децата на „червените другари” не ползваха привилегии. Те /и не само те/ използваха т.нар. „връзки”. Т.15 - „Нямаше мутри" – Да, наистина нямаше, защото тогава имаше милиция и поради това престъпност почти нямаше. Рано или късно всички престъпления бяха разкривани. Можеше да се движиш навсякъде, по всяко време на денонощието, без да те е страх, че някой ще те нападне. Сега няма милиция, а полиция, заета основно с това да пази богатството на богатите. По тази причина има и мутри. Резултатът е налице, а разликата очевадна. Т.16 - „Нямаше много богати и много бедни хора" – тук истината е една – тогава нямаше богати, но това въобще не е важно. Важното е, че тогава нямаше бедни!!! Т.17 – „„Нямаше съсипано селско стопанство"- По-цинично твърдение няма! .......”” – нищо подобно! Напротив! Има, и това е именно твърдението на „авторката”. Селското стопанство не само че не беше съсипано, но и изведено на далеч по-усъвършенствани технологични нива. В резултат държавата можеше да изхранва близо 20 милиона души. Другият резултат беше, че съотношението 80% селско население и 20% градско беше обърнато наопаки. Това, което се произвеждаше беше истинско и качествено. Ка

#19 Dox 10.08.2015 в 01:58:19

Нещо не се събра всичко, за това продължавам от т.17: Т.17 – „„Нямаше съсипано селско стопанство"- По-цинично твърдение няма! .......”” – нищо подобно! Напротив! Има, и това е именно твърдението на „авторката”. Селското стопанство не само че не беше съсипано, но и изведено на далеч по-усъвършенствани технологични нива. В резултат държавата можеше да изхранва близо 20 милиона души. Другият резултат беше, че съотношението 80% селско население и 20% градско беше обърнато наопаки. Това, което се произвеждаше беше истинско и качествено. Какво произвеждат днешните „фермери”? Боклуци!!! Селското стопанство беше наистина съсипано, но не от „комунистите”, а от ликвидационните комисии по време на управлението на СДС в началото на 90-те. Тогава нагледно беше демонстрирано какво значи това – съсипия. Българското селско стопанство има своите спесифики и ТКЗС беше изключително удачна форма за неговото реорганизиране. А тъй като беше и уникална по своя характер – беше и предмет на изучаване от чужди експерти и специалисти. От всички точки, написаното от „авторката” в тази, е най-голямата и най-опашатата лъжа. Т.18 - „Нямаше разпродадена материална база за жълти стотинки" – коментарът на „авторката” тук е извън всякаква логика! Някой опита ли се да осмисли какво иска да каже тя? Аз, признавам си, не успях. И все пак - материалната база тогава си беше на лице и .... най-важното – не беше разпродадена. А по съпоставими цени, сравнена с тази в края на 1944 г. беше около 200 пъти повече. Нещо неясно? Т.19 – „Нямаше потопи” – Ами да, „авторке” – нямаше! А дъждове и градушки имаше! Защото имаше отводнителни системи и съоръжения! И не само, че ги имаше, ами и се поддържаха! Я ми кажи колко язовира построи капиталистическа България в последните 25 години? Колко напоителни системи и колко отводнителни съоръжения? На тези въпроси май може да се отговори с това „колко” са съсипани. А примерът с Чернобил е толкова нелеп, все едно да кажеш, че „комунистите” са причина за земетресението /дане дава Господ/ в Непал преди няколко месеца. В заключение – България е била и е трън в очите на много държави в региона и не само в него, но и по- на запад в Европа. Защо това е така – и до сега не съм намерил отговор. Но това не е основния проблем на България. Последните 6-7 века показват, че основният проблем са нейните продажници!

#20 Алилуйщина 10.08.2015 в 07:56:52

Prefetto di Ferro,коментар -15 Класация на ПРООН /Програмата на ООН за развитие /на база HDI/ Human Development Index/още от 1987 г. в нея България е класирана на 27-о място сред 130 страни. Този факт е известен отдавна, който се съмнява може да направи справка на стр. 444 от приложението към книгата на Пол Кенеди "В подготовка за двадесет и първи век" /изд. Обсидиан, 1995/. Та в тази класация страната ни е в групата на първите 30 държави с най-добри условия за човешко развитие - само 8 места след САЩ и преди Португалия, Сингапур, Полша, Унгария, Бразилия, Аржентина и пр. Това, мисля, дава достатъчно обоснована представа за това доколко наистина бедни сме били тогава. И тъй като сме били "еднакво бедни", това означава, че всички сме били с много добри възможности за човешко развитие. А какво говори Уикито: /понеже забелязвам,че се интересуваш/ ИЧР/ Индекс на човешкото развитие/на България: 1990 - 26 място в групата на държавите с висока степен на ЧР/човешко развитие/ 1991 - 33 място 1992 - 35 място 1993 - 40 място 1994 - 48 място и вече/ЗАБЕЛЕЖИ/ в групата на държавите с по-ниска степен на ЧР 1995 - 65 място 1996 - 62 място 1997 - 69 място 1998 - 67 място 1999 - 63 място 2000 - 60 място 2001 - 57 място 2002 - 62 място 2003 - 57 място 2004 - 56 място 2005 - 55 място 2006 - 54 място 2007 - 53 място 2008 - 56 място 2009 - 61 място 2010 - 56 място 2011 - 55 място 2012 - 57 място 2013 - 57 място И за сравнение2012-13г.: групата, в която бихме могли да бъдем, ако си бяхме запазили мястото от 1990-та: 24 Лихтенщайн 25 Италия 26 Люксембург 27 Великобритания 28 Чехия 29 Гърция п.с. Не съм комунист,много добре знам кой,как,защо сътвори и внедри идеологията „Комунизъм“по света. Защитавам това нещо, през-1944-89г.в България,само защото е било/не най-доброто/,а по-добро от днес.

#21 Dox 10.08.2015 в 09:11:06

И още един въпрос по т.17 - "Авторката" знае ли някъде по света за селскостопанско производство, което да е рентабилно, но без субсидии и да не става въпрос за производство на канабис, примерно?

#22 boris 10.08.2015 в 09:32:03

Хората не искат връщане на социализъма. Това което искат е разни неща които ги имаше тогава, но поне теоретичиски, те нямат някаква фатална връзка със самото комунистическо управление. Една страна може да има висока степен на вътрешна сигурност и социална осигуреност и да бъде с каквото си ще по вид управление. Вътрешна сигурност и социална сигурност има Саудетска арабия до степен немечтана и при най-романтичните соц години. Искаме ли да станем ислямско кралство за да имаме и ние? При социализъма, България, по стечение на обстоятелствата след войната попадна в период на изключителна външно и вътрешно политичиска стабилност, а това винаги дава плодове дори и в изостанали държави. Лошото дойде след края на това положение и по-точно - когато се разпадна източният блок България остана на самотек, защото тогава стараната осъмна без нито един човек който да се е занимавал с политика от 50години! Махнате ги градските каламбури с бай Тошо как лъжел туземците да ни купят компотите. Имам предвид хора занимаващи се наистина с политика. Едно време Стамболов е бил български политик, наследник на големият държавник Кунчев, още преди да е имало държава. През комунизма, България не водеше напрактика никаква междуародна политика и за това и до днес нямаме един човек на който да гласуваме доверие. Просто няма от къде де се вземе.

Новините

Най-четените