Знаем, че "срокът на годност" на новогодишните решения обикновено е месец-два. Волята не достига, губим концентрацията, животът е динамичен и нещата се променят непрекъснато. Затова на този 31 декември можете да се въздържите от грандиозни обещания, които ще трябва да спазвате цели 12 месеца.
Вместо това опитайте през 2019-а всеки месец да изпълнявате по едно малко предизвикателство, което ще приключва в последния ден от месеца. Можете да я кръстите "Година на въздържанието", ако искате да звучи по-гръмко. Подберете експериментите си по собствени критерии, например да са неща, от които се страхувате, че сте зависими, или от които искате да се откажете завинаги.
Идеята е да научите повече за себе си чрез себеотрицание. Ето един примерен списък неща, от които да се откажете, който би могъл да ви послужи за вдъхновение...
Януари: алкохол
Идеята да се откажете от алкохола в началото на годината е изключително популярна. Колективният детокс след масовата употреба на алкохол по празниците е здравословен навик, но и дава информация защо всъщност посягате към чашката.
Възможно е да има моменти, в които ще съжалите за въздържанието си - партитата и именните дни продължават и през януари. От друга страна ще ви направи впечатление колко голяма част от социалния живот гравитира около алкохола.
Февруари: паразитни думи
Вторият месец от годината е идеалният момент да се откажете от употребата на паразитни думи и изрази, които служат единствено за "пълнеж" на речта ви. Да следите внимателно дали не казвате някой "паразит" може да забави говора ви, което не е задължително нещо лошо.
Освен това най-вероятно ще станете по-чувствителни към речта на другите и ще забележите как и те употребяват напълно ненужни думички.
Март: сладкиши
Да се откажете от "сладкото" повдига един екзистенциален въпрос - какво влиза в това определение? Ами сладките газираните напитки? Подсладените зърнени закуски? Чай със захар?
Можете да теглите чертата някъде след десертите, поничките, шоколада, бонбоните, гофретите, бисквитите, подсладеното кисело мляко, сладоледа, мармалада. Всичко друго е приемливо, стига да се откажете от захарта и подсладителите.
Като цяло това не е грандиозна саможертва, но ще осъзнаете колко дейности свързвате с употребата на сладкиши - ходене на кино, пиене на кафе, запълване на времето, колежката черпи с бонбони... Ще се изумите колко често ядете десерти по средата на деня или късно вечер например.
Април: екрани в комбинация с децата ви
Въздържайте се от употребата на електронни устройства (лаптопи, смартфони), докато децата ви са наоколо и като цяло използвайте смарт-джаджите възможно най-малко, когато сте в компанията на други хора.
Може да изглежда смешно, че ще затваряте капака на лаптопа в момента, в който детето ви влезе в стаята, но се свиква. А ако е неизбежно да използвате някое устройство по работа, обяснете го на децата, за да не остават с усещането, че Facebook краде от времето ви за тях.
Възможно е това да се окаже най-значимото предизвикателство, защото ще видите за колко време игнорирате децата си заради някой екран.
Май: храна
Опитайте диетата "5 на 2" - при нея в два дена от седмицата приемате два пъти по-малко калории от обичайното. В зависимост от начина ви на живот, ръст и тегло, това най-вероятно ще означава да приемате средно около 600 калории на ден.
По-екстремният вариант е да пробвате пост като този, който мюсюлманите предприемат за Рамадан, тоест от изгрев до залез слънце да не консумирате абсолютно нищо - нито храна, нито напитки. Това са около 14 часа без храна, вода, кафе и т.н.
Звучи трудно, но мнозина твърдят, че се свиква въпреки страничните ефекти като по-бавна мисъл, световъртеж или по-нервно поведение. Но тази саможертва ще ви донесе чувство за дисциплина, а и ще загубите някой друг килограм.
Юни: цупене
След като си върнете нормалния режим на хранене, най-вероятно веднага ще се почувствате по-ведро. Наложете си да се откажете от сръдливото поведение напълно. Напомняйте си всеки ден какви късметлии сте, ако трябва си навийте аларма, която да ви подсеща да го правите. Бъдете подготвени, че ще станете обект на подигравки.
Но ще научите повече за себе си и това, което ви изнервя и кара да се цупите - загуба на време, излишни харчове, провалени планове. С изненада може да установите, че работата ви не попада в списъка.
Юли: Facebook
Можете да прибавите и други социални мрежи в това предизвикателство, ако ги използвате ежедневно. Сигурно се радвате на малките дози допамин, които харесванията във Facebook ви носят, но да се откажете от тях за месец не е чак такава саможертва.
Добра идея е да изтриете приложението от смартфона си - това ще го изтрие и от съзнанието ви и няма да се изкушавате да надзъртате. Бъдете спокойни, Зукърбърг със сигурност няма да ви остави на мира с имейли за нотификации.
Август: телевизия
Да се откажете от телевизията също не е особено сложно и, точно както с Facebook, можете да правите изключения, ако е по работа. И без това гледането на телевизия е все по-непопулярно...
Септември: предмети, които не ви радват повече
Може да са точно 30 излишни предмета - по един за всеки ден от месеца, и да са различни - от чорапи до вече остаряла техника. Сред тях със сигурност има неща, които извън предизвикателството ще пазите още години наред без никаква причина. Може и да не получите никакво прозрение за себе си, но поне ще потренирате, докато изхвърляте...
Октомври: пластмаса за еднократна употреба
Да се откажете от пластмасата за еднократна употреба е добре за околната среда, това го знае вече всяко хлапе. В това число влизат пластмасови прибори, контейнери и гадните пластмасови сламки, които май скоро няма да изчезнат.
Бързо ще осъзнаете колко много пластмаса използвате по веднъж и след това хвърляте и ще се опитате да коригирате вредния навик.
Ноември: ядене след вечеря
Този месец можете да сте по-внимателни с калориите, които приемате и особено тези, които поглъщате, преди да се отправите към леглото. Само внимавайте дефиницията ви за "десерт" след вечеря да не претърпява сериозни (негативни) промени.
Декември: заседяване
Откажете се да седите през цялото време. Ограничете се до определено количество часове на ден. Ясно е, че има моменти, в които е абсолютно задължително да сте седнали. През останалото време опитайте нещо ново, например да работите прави. Всеки лаптоп може да бъде преместен на по-висок плот.
Дали ще успеем с всички 12 предизвикателства? Ще си споделим през следващия декември...