Тероризмът не може да бъде победен с оръжие

Културна Европа е обхваната от гняв. Повикът е общ: смърт на терористите, унищожение на гнездата им, следене на всяка подозрителна личност, на всяка неясна обществена проява. Но къде е врагът?

Той се крие, спотайва се нейде, ти се целиш напред, а той е зад теб, напада те в гръб. Търсиш го в пясъците на Арабия, в скалните пещери на Афганистан, в африканските джунгли, а той се разполага в първокласни хотели в Брюксел, в сърцето на Европа.

Ти унищожаваш една барака в степите на Сирия, той вдига във въздуха небостъргач в центъра на Ню Йорк.

На мястото на всеки убит терорист идват нови двама от гетата на мегаполисите, от фавелите на Рио и Сао Пауло, от шатрите в либийската пустиня...

Целта на тероризма е да всее тотален страх у хората, да стопира активния стопански и културен живот и да ги подчини.

Мисля, че става ясно на всеки - тероризмът не може да бъде победен с оръжие. Военните кампании в Корея, Афганистан, Ирак и понастоящем в Сирия го доказват. Защото той има много вдъхновители. Днес е любовта към Аллах, утре ще е защитата на национални интереси, после за хляб и благоденствие.

Невъзможно да унищожиш половината свят, за да се спасиш от страха.

Никога насилието не е довеждало до справедливост и мир. Тъкмо обратно - то събужда омраза, ожесточена съпротива и задълбочаване на противоречията.

Тогава какво да сторим?

Единственото кардинално решение е културата. Културата като най-общо понятие, не само влечението към поезия, музика и изкуства, а уважението към обществения напредък, законите, ценностите, упражняването на властта - всичко, съставящо едно здраво, проспериращо общество, народ или съюз.

Тази култура, довела от Античността през средните векове до настоящия 21 век, с неговите демократични институции, с неговите социални придобивки, икономически наредби, религиозни концепции, търпимост и още, и още...

О, ще трябва още много да чакаме, ще каже някой.

Но не е така - възможностите са в ръцете ни. Днешните технологии във всички области на човешката дейност позволява прогресът да се ускори стократно - иска се само разбиране от политиците, кураж за реформиране и - най-трудното и важното - подкрепа от страна на гражданите.

Затова, драги граждани, горещете се, преследвайте терористите, но и мислете, защото утре може да се окажете сред тях, без дори да го съзнавате.

* Текстът е изпратен по електронната поща на Webcafe.bg

#2 MarkModel13 18.11.2015 в 23:59:12

Хубава...теория. Ако Израел се бяха опитали да си решат проблемите с...култура, досега да ги бяха заличили от картата. Безкомпромисно унищожение на всеки, тръгнал с оръжие в ръка да убива невинни хора. Вижте статистиката на атентатите в Израел - затихваща функция, повечето от извършителите са убити на място. "На зла круша - зъл прът" е казал народът. Другото е ...Кончита Вурст.

#3 dedo adji 19.11.2015 в 02:21:01

Преди 2600 години пророк Исая казал "Ще изковем от мечовете плугове." Преди 2000 години Иисус казал "Кротките ще наследят земята." Днес мечовете са ракети, а кротките наследяват земята на парцели 2х1 м. Културата се предава и приема. Насила можеш да вземеш, не да дадеш. Вярно е, че САМО с оръжие тероризмът не може да бъде победен. Но без оръжие ще бъде победена културата.

#5 sim4o 19.11.2015 в 12:25:20

На ТЕРОРИЗМА, НЕ БИВА ДА СЕ ДАВА ОРЪЖИЕ !! ---------------------- ... "твърденията на експерта по сигурност и антитероризъм Славчо Велков, че атентаторите в Париж са използвали български автомати. „В последните 15-20 години такъв автомат не е изнасян, това мога да кажа със сигурност. Ако някъде има от 80-те години нещо продадено и останало там, но това са хипотези, които нито мога да опровергая, нито да потвърдя, докато не ни изпратят официално самия автомат. Тогава нашите експерти могат да кажат дали е произведен в България. Към този момент такова искане и такава информация нямаме”, заяви министър-председателят. ... " П.П. Българскостта на автоматите се познава лесно ...

#6 Шамито 19.11.2015 в 14:28:13

Израел не налага ценности.Тя само си защитава правото на съществуване в Арабския свят.

Новините

Най-четените