Робин Худ от Алпите: престъпникът, който вдъхнови нова валута

През май 2017 г. група жители на швейцарския кантон Вале пускат в обращение нова регионална валута. Подобно на английския бристълски паунд, френско-швейцарският леман и френско-испанското юско, тя се използва за допълнение към основната валута, без да я замества напълно.

Банкнотите имат същата стойност като швейцарските франкове - официалната валута на страната - но с тях могат да плащат само местни търговци.

Над 150 ресторанта, занаятчии, селскостопански магазини и винарни вече оперират с регионалната парична единица. Това е локална инициатива, подкрепена от местни хора, която има за цел да даде тласък на икономиката в региона.

Така че е подходящо да й бъде дадено име с особено за местните значение: Фарине.

Името Фарине е често срещано в градовете на Вале: така се казва ресторант в Кран-Монтана, кръчма в Шапери и апрески бар във Вербие, където скиорите танцуват по масите, обути в едноименните ски обувки.

На повечето от туристите това име вероятно не им говори нищо, но местните знаят, че всички популярни нощни заведения са кръстени на Жозеф-Самюел Фарине, който вероятно също би танцувал върху масите им.

Пакостлив чаровник, любител на виното и жените и беглец от правосъдието, Фарине е фалшификатор от XIX век и легенда по тези места, въпреки че митовете, които се носят за него днес, значително превъзхождат реалната му история.

След като избягва от родната си Италия, където е издирван заради обвинения във фалшификация, Фарине пристига във Вале през 1869 г. и започва да прави абсолютно същото. Той създава фалшиви монети от 20 сантима и ги разпространява сред местно население, което тогава живее бедно. В замяна получава храна, подслон и защита от властите, които го преследват.

Все повече местни търговци използват валутата (Farinet.ch)

По този начин той не само успява да се измъкне от правосъдието в продължение на много години, но и помага на местните да върнат дълговете си, което по-късно му спечелва прозвището Робин Худ от Алпите.

През 1880 г. полицията най-после успява да влезе в дирите му. 35-годишният Фарине е приклещен в планински пролом над средновековното селище Сайон, откъдето пада, скача или може би е убит - мистериозна смърт, добавяща допълнително очарование към интересната му житейска история.

Във Вале всеки знае тази история.

Кръщаването на новата валута на известен фалшификатор може да изглежда двусмислено, а някои хора биха се усъмнили дори дали не е фалшива, но по-важно за местните е, че името въплъщава основните идеите на новите пари: да са създадени в региона, да насърчават връзките между местните хора и да стимулират местната икономика.

Това е и името, с което хората се гордеят - нещо напълно очевидно за всеки посетител на Сайон - мястото, където Фарине среща своя злощастен край и където е погребан.

Музеят на фалшивите пари в Швейцария (Caroline Bishop)

Фигурата на легендарния фалшификатор е представена и в Музея на фалшивите пари, където може да се види копие на съдебното решение, с което той е осъден, както и една от неговите фалшиви монети.

Обяснено е как измамникът се превръща в легенда с помощта на романа „Фарине или фалшивите пари", написан през 1932 г., както и на филма „Фарине или златото в планината" от 1938 г., който разказва историята му по романтичен начин, описвайки го като борец за свобода и герой на народа.

През 1980 г. грандиозната му репутация вдъхновява група негови фенове да се нарекат "Приятели на Фарине" и да засадят малко лозе над Сайон в памет на Фарине. Един от тях е френският актьор Жан-Луи Баро, който играе ролята на известния фалшификатор във филма.

Със своите само 3 лози, това е най-малкото лозе в света. Но малкият му размер е компенсиран от неговия благотворителен дух.

През 2000 г. то е благословено от Далай Лама, а приходите от скромните му продажби подпомагат деца в неравностойно положение. В същото време самото лозе се превръща в място за поклонение за хората със свободен дух - място, посветено на свободата, любовта, мира и хубавия живот - ценностите, които Фарине въплъщава.


Мястото, където всеки посетител може да остави своето послание (Caroline Bishop)

Вдъхновяващите послания, оставени през годините от различните посетители - включително представители на местната власт и популярни личности - са написани на люлеещи се от вятъра цветни платна, окачени по пътеката, която води към лозята.

"По-добре да отидете на риболов с велосипед, отколкото на работа с Мерцедес", гласи едно от тях. "Ако гледате на живота в розово, той ще стане такъв", казва друго.

Това е своеобразно почитание към митичния дух на личност, която е някога преследвана от властите, а сега ги кара да оставят послания в негова чест.

Бунтовникът аутсайдер постепенно се превръща в местен герой, така че е напълно на място фалшификаторът да има своя собствена законна валута. Той със сигурност много би се забавлявал с това.

Новините

Най-четените