Собствениците на богатство над 100 млн. долара на планетата са точно 29 350 души. Ако това ви се струва малко - или много - броят им е нараснал с внушителните 54% за последното десетилетие, сочи Докладът за ултрабогаташите за 2024 г. на консултантската компания Henley & Partners.
Ръстът е най-сериозен в два региона - САЩ и Азия, които, според авторите на доклада, са свидетели на нещо, което "може да бъде описано като бум на ултрабогатите".
Увеличението на хората със състояние над 100 млн. долара е най-впечатляващо в Китай - там собствениците на подобно богатство са станали със 108% повече за последните 10 години.
За сравнение, ръстът в САЩ е с 81 на сто. Европа пък се оказва далеч по-негостоприемна за сериозно богатите - на Стария континент броят им се е увеличил със скромните 26 на сто от 2013 г. насам.
Голяма част от ръста при Китай се дължи на появата на мултимилионери в областта на технологиите и индустрията. Според "Си Ен Би Си" понастоящем в страната живеят 2350 души с богатство над 100 млн. долара.
Икономиката на Китай обаче е в застой в последните години заради пропадането на имотния сектор, високата безработица и намаленото местно потребление. По-голямата част от бума на богаташи в страната е от периода от 2013 до 2020 г., а след това броят им е нараснал само с около 10 на сто, обясни пред телевизията Андрю Амоилс от компанията, осигурила данните за доклада - New World Wealth.
Въпреки това той очаква броят на хипербогатите в страната да се увеличи с 80-100% до 2040 г.
Според изпълнителния директор на Henley & Partners Юрг Стефан "летаргичното представяне" на Европа пък може да се обясни с бавния растеж на основни пазари като Великобритания, Германия и Франция.
Има обаче изключения при по-малки пазари като Монако, Малта, Черна гора и Полша - там ръстът на ултрабогатите е със 75 на сто и повече.
Според Андрю Амоилс над 60 на сто от хората с над 100 милиона са предприемачи и основатели на компании.
Това, според него, прави тези хора особено важни за създаване на богатство. "Бизнесите, основани от ултрабогати имат значителен положителен ефект и върху средната класа, тъй като те създават голям брой добре платени работни места", коментира той.
Друг извод от доклада, е че една трета от богаташите населяват 50 ключови града по цял свят.
САЩ тук доминират с първо, второ и трето място и общо 15 метрополиса в топ 50. Ню Йорк е дом на 744 ултрабогати, следван от т.нар. Район на залива, който сключва Силиконовата долина и Сан Франциско с 675 мегабогати граждани. Трети е Лос Анджелис с 496 мултимилионери.
Очакванията са парите да привлекат пари и броят на ултрабогатите в тези мегаполиси да нарасне с нови над 50% в следващите 10 г.
В доклада обаче има предупреждение, че тенденцията може да се обърне според резултата от президентските избори в САЩ и Америка да се окаже не толкова атрактивна за богатите, които да потърсят "държави, които предоставят по-голяма икономическа и политическа сигурност".
Оттам припомнят идеята на кандидата на Демократическата партия Камала Харис за въвеждане на допълнително данъчно облагане на капиталовите печалби на ултрабогатите и предупреждават, че това може да промени инвестиционния облик на САЩ.
В топ 10 на градовете с най-голяма концентрация на богаташи 4 са в Азия.
Това са Пекин с 347 мултимилионери, следват Сингапур, Шанхай и Хонконг. Специално Сингапур и Хонконг могат да очакват над 100% ръст на мултимилионерите към 2040 г.
Европа обаче е представена само с два града в топ 10 - Лондон на четвърто място, и Париж на десето.
Столицата на Великобритания може да се похвали с едва 370 ултрабогати. "Някога смятан за финансовата столица на света и глобален епицентър на богатството, сега Лондон е четвърти и с прогноза броят на мултимилионерите да не се увеличи с повече от 50% към 2040 г.", отбелязват от консултантската фирма.
Освен това столицата е единственият град във Великобритания топ 50 на местата с най-много богаташи.
Очакванията за периода до 2040 г. са за експлозивен ръст на богатите хора на няколко места в Азия и Близкия Изток - Ханджоу и Шънджън в Китай, Тайпе в Тайван и Дубай и Абу Даби в ОАЕ. Там очакваният ръст на общностите от мегабогати е 150%.
Сериозен "напредък" се прогнозира и на места като Рияд в Саудитска Арабия и Бангалор в Индия.
За сметка на това градове като Чикаго, Москва, Цюрих и Мадрид не могат да очакват увеличение на богаташите над 50 на сто в рамките на 16 години.