Обичайно се смята, че котките - а и повечето кучета - са по-устойчиви на студа от хората. Котките имат плътна козина, а и уличните прекарват по цяла зима навън. Това би трябвало да значи, че тези животни нямат чак такъв проблем със студеното време.
Така ли е наистина?
Всъщност е точно обратното - на котките им става студено доста лесно. Прародителите на днешните животни са африканските диви котки, а те произхождат от топъл климат. Котките имат и по-висока телесна температура от хората и съответно имат нужда от топлина, за да я поддържат. Което означава също, че им става студено по-бързо, отколкото на хората.
Това е и причината тези животни да са прословути със способността си да откриват най-топлото място в къщата, да застават там, където е огряно от слънцето, или да спят около парното. Или пък да се гушкат в топлия скут на стопанина си.
Когато се окаже на място с ниска температура, котката ще направи същото - ще потърси възможно най-топлото място. При уличните животни например това може да е двигателят на кола, която доскоро е била в движение.
Преди да запалите колата през зимата не забравяйте, че под капака там може да има котка:
Животните се присвиват, пъхат лапи под тялото, и "застиват" - така губят възможно най-малко топлина, а и енергия, за да поддържат температурата си.
За какви температури обаче става дума?
При различните котки е различно. Охлаждането зависи от фактори като възрастта, размера на животното, дебелината на козината и килограмите му.
Затова и няма точна обща температура, която може да се обяви за опасна.
Особено уязвими за по-ниски температури са малки котенца и възрастни животни. От значение е и дали животното е недохранено, както и породата му. За такива като сфинкс дори не е нужно да е зима, за почувстват студ, докато животни от по-студен климат като Мейн Кун са по-устойчиви на ниски температури. Но дори и те ще се чувстват некомфортно на мразовито време.
Прието е, че по-податливите на бързо охлаждане животни като малки, стари или такива с по-малко козина трудно издържат на температура под 10 градуса. При здрави възрастни животни некомфортна става температура от 7 градуса при по-продължително излагане.
Нула градуса е критичната точка, и всякакви отрицателни температури за по-дълго време могат да доведат до измръзване и хипотермия.
Кога точно - зависи от самото животно.
Черните котки например усвояват по-добре топлината от слънцето - дори и в студено време. Уличните котки често имат по-дебела козина, която да им помага, а породи като норвежката горска котка са по-пригодени за студ. Правилото е, че по-големите размер и маса забавят загубата на топлина.
Което не променя основното правило - при температура под 7 градуса на домашните котки трябва да бъде осигурено топло място, където да могат да се скрият и топлят.
Как тогава оцеляват уличните животни?
Това все пак са котки и могат да бъдат удивително издръжливи. Козината им става по-плътна през зимата, което осигурява малко повече защита. Те постоянно намират по-топли, изолирани места, където да се сгреят - дупки, мазета, кашони, гаражи, както и коли.
И, за съжаление, далеч не всички успяват да преживеят по-тежки зими, особено ако не са в състояние да намерят достатъчно храна или топло място.
Кои пък са най-големите породи котки можете да видите тук: