Харесва ни или не, веганството е факт сред все повече хора, отказали месото и животинските продукти по религиозни, екологични или други причини.
Според проучване на Global Data, само в САЩ от 2014 г. до 2017 г. делът на веганите се е покачил с изумителните 600%. А във Великобритания изследване на The Vegan Society показва, че от 2006 до 2016 г. делът на хората, които се хранят само с растения е нараснал с 360%.
Значителният интерес към този начин на хранене води и повишаване на интереса към веганската диета за домашните любимци.
Доказва го проучване от миналата година, публикувано в научното списание PLOS One. От 3673 собственици на кучета и котки по света 35% се интересуват как да превърнат любимците си във вегани.
Ако сте сред тях, добре е да имате предвид няколко важни неща, ако не искате да уморите животното си.
Да започнем от там, че все още няма достатъчно убедителни проучвания по темата. Вероятно заради това и втереринарите са разделени на "за" и "против".
Някои използват вегетарианска и веганска диета като алтернатива при определени заболявания, но за кратък период от време и под стриктно клинично наблюдение. Други няма да препоръчат веган диети, именно поради липсата на изследвания.
Факт е обаче, че има ветеринарни диетолози, които се ангажират с това да препоръчат най-добрата хранителна схема за кучето, ако сте решили да го лишите от месо. Препоръката на специалистите е, ако лекарят на вашето куче го познава от много време и не ви препоръчва подобна диета, по-добре да го изслушате.
Друг важен момент в дискусията "за" и "против" веганството сред кучетата е това доколко тяхната връзка с вълците е определяща за начините на хранене.
Макар и двата вида да произхождат от едно семейство хищници и да имат сериозна прилика в ДНК-то, кучетата се различават от вълците с това, че са се развили да оцелеят на растителна диета, ако се наложи. Така че те са в състояние да усвояват хранителни вещества от растения, далеч по-добре от вълците.
От времето, в което са разчитали на остатъците около праисторическите лагерни огньове, те са се адаптирали с гени, позволяващи им да преработват растителното нишесте. Освен това към днешна дата се определят като всеядни, което означава, че имат дълги черва с множество функции, помагащи им да обработват голямо разнообразие от храни.
Отделно дори дивите кучета в природата не се хранят само с месо от уловената плячка, а поглъщат и кости, вътрешни органи или черва.
И все пак храната им трябва да се основава на оптимално съдържание на протеин, както и да се следи за съдържанието на калории, мазнини, въглехидрати и хранителни вещества.
Затова преходът към веганството, който може да бъде доста дълъг, трябва да се прави информирано, за да бъдат задоволени хранителните му нужди.
Ако кучето не получава веществата, от които се нуждае, това може да доведе до дисбаланс на някои амино и мастни киселини, по-специално L-карнитин и таурин, до дефицит на витамини от групата "B", на калций, фосфор и желязо. Тук основните рискове са основно от неадекватен общ прием на протеини.
Нужно е да отделите време и усилия за разработване на рецепти, ако сте решени да приготвяте веганска храна вкъщи, но експертите не препоръчват да готвите сами. Някои сайтове предлагат основи за храна за кучета, витамини и добавки, много от които без животински продукти. И тук обаче трябва да се внимава за съответната сертификация на продуктите.
И все пак. Да, кучетата се нуждаят от протеин за оцеляване, но източникът му не е задължително да е месо, убедени са специалистите по кучешки веган диети.
Добре балансирана диета без месо може да поддържа нормални стойности на кръвна картина и урина при кучетата, поддържайки ги в перфектно здравословно състояние, показват наблюденията на специалистите.
Едно от най-дълго живелите кучета в света, например, се превръща в икона на веганството сред домашните любимци. Това е колито Брамбъл, което доживява пълноценно до малко повече от 25 г., при средна продължителност на живота на колитата 14 г. По думите на стопанката му то вечеряло кафяв ориз, леща, растителни протеини, билки и екстракт от мая.
The Guinness-accredited longest lifespan of a dog in the UK was a Border Collie named Bramble who was 25 when she died.
— Doctor Paul Quizmaster (@DPQuiz) June 19, 2020
Noteworthy: Bramble was fed on a vegan diethttps://t.co/lk2NvOAIPN pic.twitter.com/jLWmU94nfn
Специалистите по кучешко веганство отчитат и че този режим на хранене намалява алергиите (алергиите към животинските протеини са сравнително често срещани при кучета), намалява проблемите с кожата, регулира теглото и подобрява лошия дъх. Някои отбелязват и изхвърлянето на по-голям обем преработена храна с подобрена констистенция.
Има много храни, които освен за стопаните, са подходящи и за четириногите. Според специализираните сайтове за кучета вегани (да, има такива и не са никак малко) някои от тези храни са спанак, леща, ориз, броколи, моркови, киноа, варени картофи, моркови и др.
Допустими са и някои плодове като малини, круши, череши, ананас, кокос, диня и др. Тук идва голямото "но". Не му приготвяйте сами вечеря без да сте говорили първо със специалист. Защото например диетите, базирани на соеви храни, увеличават вероятностна от кожни проблеми.
Любопитно е, че сред подходящите храни за кучета веганите нареждат и щурците, които са ядливи за много хора в Азия например. Те съдържат до 65% протеин, богати са на ненаситени мазнини, диетични фибри, витамини и минерали.
Още нещо, което се разглежда като крайъгълен камък, е законодателството в страната, в която отглеждате кучето. На много места хуманното отношение към животното включва храненето му "с подходяща диета".
Тук е моментът да отбележим и че има случаи на вегани, които стават обект на нападки в социалните мрежи, споделяйки веган режима на хранене на домашния си любимец.
След всичко изчетено, ако все още сте решени да подложите себе си и кучето на този преход, трябва да осигурите на четириногия и честа ветеринарна грижа. Експертите препоръчват да посещавате кабинета на всеки три месеца, а впоследствие на всеки шест до 12 месеца.