"Избирането на Борислав Сарафов за временно изпълняващ функциите на главен прокурор е имитация на промяна и е подмяна. Имаме опасения, че зад този избор стоят господин Борисов и господин Пеевски". Това заяви пред bTV депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Мирослав Иванов.
Той определи Борислав Сарафов като "другата страна на монета Иван Гешев", като изтъкна че на практика Сарафов беше дясната ръка на Гешев доскоро.
"Ще бъдем излъгани, ако ГЕРБ не си спазят ангажиментите в законодателната програма. Съдебната реформа започва с прекратяването на мандата на Гешев, продължава с промени на Конституцията и други нормативни актове", обясни депутатът.
Иванов беше категоричен, че ПП-ДБ и Делян Пеевски не са партньори по отношение на съдебната реформа, но тя ще изисква голямо мнозинство, което е принудило формацията да си говори, с които разговорът "не е особено приятен".
По думите му ако съдебната реформа бъде постигната наистина, тогава политическото влияние и политическите зависимости в съдебната система ще бъдат сведени до минимум.
"Крайната цел на съдебната реформа е все пак да няма главен прокурор", посочи депутатът от ПП-ДБ.
Той изрази мнение относно неслучилото се изказване на вече бившия главен прокурор Иван Гешев пред Народното събрание, като изтъкна, че Гешев е имал какво да каже пред депутатите, макар и на закрито заседание.
Иванов определи като цинизъм публикуваното 5-минутно изявление на досегашния главен прокурор и намеците, че ще влезе в политиката.
Неговият колега в парламентарната група на ПП-ДБ Никола Минчев коментира, че изборът на Гешев е дело на същото мнозинство от хора във Висшия съдебен съвет, което го защитаваше през последните години при процедурите за освобождаване на главния прокурор, внесени от Янаки Стоилов и Надежда Йорданова като министри на правосъдието.
Според Минчев изборът на Сарафов не влияе добре на бъдещите промени, които кабинетът предвижда.
"Реформата в Конституцията, която търсим, цели да промени изцяло фигурата на главния прокурор", посочва депутатът и допълва, че независимо от това кой ще заеме този пост, правомощията му трябва да бъдат ограничени.