Човек и добре да живее, изтърва смартфона си във вода.
И въпреки обещанията на брандовете, че устройствата им издържат на капки и дори потапяне под вода за определен период от време, в реалността често телефонът просто отказва.
Тъчскрийнът му спира да реагира, батерията е фатално пострадала или пък платката е увредена. Понякога положението е поправимо, но понякога смартфонът е напълно неспасяем.
Ето и популярните трикове, които почти със сигурност няма да проработят при намокрен телефон:
Ориз
В началото на тази седмица от Apple в блога си официално призоваха потребителите с намокрен iPhone да не го слагат в ориз.
И има защо - този хак е сред най-популярните и мнозина вярват, че оризът е хигроскопичен и чак чудодеен. Той може би е работил при по-старите модели телефони, при които потребителят сам можеше да махне капака и батерията и така да постави устройството в ориз.
Модерните смартфони обаче са фабрично запечатани и оризът няма как да изсмуче влагата от тях.
А от Apple смятат, че такива опити дори може да са опасни, защото има риск малки частици от продукта да попаднат в портовете и да ги увредят.
Сешоар
Звучи логично, но е дори по-опасно от трика с ориза.
Домашните сешоари рядко имат прецизно регулиране на температурата и има опасност да загреем прекомерно много намокрения смартфон. А горещината на свой ред може да увреди почти всички части на един съвременен телефон.
Достатъчно показателно е, че за да разпечатат един смартфон за ремонт, в сервизите използват именно горещ въздух.
Там обаче всичко се случва в контролирана среда, докато у дома човек, който не е специалист, би могъл без да иска да скапе устройството си със сешоар в ръка.
На слънце
Точно както сешоарът, така и топлината от слънцето може да свърши повече вреди, отколкото полза.
Ако не можем да отворим телефона и да извадим батерията му, дори и силната слънчева светлина не би могла да изпари цялата влага от вътрешността на устройството. В същото време неравномерните лъчи ще нагряват повече едни части на смартфона от други.
Така например може батерията да прегрее, а платката да оцелее, или пък обратното. Тъчскрийнът също не бива да се излага продължително време на прекалено силно слънце.
Съветът на специалистите е да поставим намокрения телефон някъде, където подухва топъл въздух, но не твърде интензивно - в далечния край на стая с климатик например.
Разтърсване на смартфона
Това е огромна грешка, особено ако смартфонът е не просто намокрен, а е бил във вода за няколко секунди.
При изваждането му ни идва да го разтърсим, за да изтръскаме водата от него, само че по този начин само ще разнесем влагата из още повече компоненти. Ако е имало вода единствено в порта или в горната част на устройството, с разтръскване ще я вкараме още по-навътре при важните части като батерията и процесора.
При изваждане на мокър телефон от вода е най-добре внимателно да го вдигнем и да го задържим в позицията, в която обикновено го държим при разговор.
След това го оставяме на равна повърхност за известно време и правим най-разумното в такава ситуация - носим го в оторизиран сервиз.
Именно скоростното носене на устройството в сервиз е най-големият шанс то да бъде спасено.
През това време не се опитваме да включим смартфона, за да видим дали работи, даже напротив - ако след намокряне функционира, веднага го изключваме. Махаме SIM картата, картата памет и, ако има стилус, вадим и него.
Би било добре, ако можем да махнем задния капак и да извадим и батерията, но, както казахме, по-новите смартфони не го позволяват.
Затова без излишни движения и рискове се обръщаме към специалистите.
Те на свой ред са категорични, че много по-често, отколкото предполагаме, намокреният телефон може да бъде спасен и да проработи отново, сякаш нищо не е било.