Самото споменаване на името му в САЩ може да причини спорове. Най-пресният пример за това е фактът, че когато американската редакция на Politico го повика за гост автор с цел идеологично балансиране на съдържанието, самите журналисти в медията излязоха с бурен протест.
Да, Бен Шапиро никога не се е притеснявал от малко скандал и полемика. Консервативният журналист и политически коментатор има твърда религиозна вяра и железни идеологически принципи, които гърмят шумно в средата на американските либерални медии.
Показателен за това е последният скандал, в който името му беше намесено - този с традиционния бюлетин на Politico. Над 80 журналисти от медията се подписаха под официален протест към шефовете си за това, че дават трибуна на човек, известен с "дълга история на фанатични и разпалени политически коментари" при това на фона на насилието от бунтовете в сградата на Капитолията във Вашингтон.
Възмущението им, че медията предоставя бюлетина си (който е запазена марка на изданието) на човек, известен с бурните си коментари, в бурно време като сегашното за САЩ, обаче така и не впечатли ръководството на Politico.
Oт там поляха със студен душ гневните настроения, като заявиха, че извинение за решението да бъде поканен Шапиро няма да има, тъй като то просто е било съвсем целенасочено и в духа на балансирането на политическите послания от медията.
Главните лица в Politico знаят едно - когато поръчаш Бен Шапиро, получаваш точно това, което можеш да очакваш - остър, ясно консервативен и точен коментар върху политическите събития.
И това е едно от нещата, заради което той е толкова уважаван и мразен едновременно.
Бен Шапиро е един от най-разпознаваемите американски политически коментатори. Писал е за известната консервативна платформа Breitbart, създател е на сайта Daily Wire, водещ е на изключително успешен политически подкаст и на радиопредаване.
Той има огромно количество последователи в социалните медии и цял легион от критици, обвиняващи го в расизъм, хомофобия, трансфобия и разпространяване на омраза.
Шапиро е роден на 15 януари 1984 г. (постигнатата символика е напълно случайна) в Лос Анджелис, Калифорния, в семейството на ортодоксални евреи, като има руско-еврейски и литовско-еврейски корени.
И двамата му родители работят в Холивуд - майка му като изпълнителен директор на телевизионна компания, а баща му - като композитор за различни продукции. Ето защо той още от малък има идея за това как функционира американската развлекателна индустрия с всичките ѝ залитания към лявото.
Има дипломи по изкуства, магистърска степен по политически науки и завършва с почести право в университета "Харвард", след което работи в една от най-престижните правни фирми в света - Goodwin Procter.
Там изкарва до 2012 г., след което открива своя собствена частна кантора. Но въпреки това не правото е неговата стихия, а политическите коментари.
Още преди да навърши 20 години, Шапиро вече има издадени 2 книги, като първата от тях е посветена именно на престоя му в университета и това как висшите учебни заведения са се превърнали в люпилня за либерални и крайнолиберални идеи.
Той самият пък поема "мисията" да бъде разобличител на "лявото двуличие".
Неговата култова реплика "Фактите не се интересуват от чувствата ти" е успяла да вбеси не един и двама души, а спорните му, често агресивни и високопарни изказвания могат да предизвикат спорове почти навсякъде.
За него половината мюсюлмани в САЩ са радикализирани, притежаването на лично оръжие не трябва да бъде оспорвано по никакъв начин, а хомосексуализмът не трябва да бъде премахван от списъка с психичните заболявания (като го нарича също така и грях).
Но за разлика от толкова много други консервативни провокатори, Бен Шапиро има много ясна идея къде лежат собствените му граници и твърдо вярва, че истината (поне такава, каквато той сам я вижда) трябва да стои над всичко.
За критиците му обаче той остава част от същата тази система на консервативните медии, която е отговорна за насаждането на конспиративни теории и фалшиви новини, довела до бунтовете от 6 януари. Именно затова и журналистите на Politico толкова оспорват ролята му в създаването на тазседмичния бюлетин на медията.
И все пак наистина ли Шапиро носи такава вина върху себе си? Самият той не е разпространявал конспиративни теории и макар да е откровен републиканец, не следва съвсем сляпо позициите на президента Доналд Тръмп.
Даже напротив, случвало му се е да критикува държавния глава (въпреки че като цяло го поддържа по повечето теми), особено около твърденията му за "откраднатите избори".
Шапиро стигна дотам да обвини Тръмп в "безотговорно поведение" по въпроса.
В интерес на истината, макар либералите да са основно във фокуса на неговите гневни речи и публикации, той не се притеснява да влиза в полемика и с хора от собствения си лагер.
Дори напуска Breitbart заради липсата на подкрепа от страна на медията за журналистката Мишел Фийлдс, която твърди, че е нападната от шефа на кампанията на Доналд Тръмп за президент през 2016 г. - Кори Левандовски.
По това време сайтът е най-голямата консервативна онлайн платформа за новини, позиции, коментари и анализи, начело на която е стратегът на Доналд Тръмп - Стив Банън.
Тогава Бен Шапиро публикува изявление, с което се оттегля от всичките си роли в медията, наричайки Стив Банън (тогавашният силен глас в Breitbart) и Доналд Тръмп "хулигани", като по думите му Банън е премоделирал медията по вид и идея, така че да се превърне в рупор за тезите на Тръмп.
Цената на това му противопоставяне са нападки към него от страна на Breitbart и редица антисемитски обиди от "феновете" в крайното дясно.
В крайна сметка обаче Шапиро се е утвърдил с годините като един от най-уважаваните гласове на консервативната идеология в САЩ - с яростната си защита за религиозните морални норми, с позицията си срещу постоянната борба за повече права на малцинствата, с категоричните си възгледи за аборти, оръжия, свобода на словото и това какво е правилно и грешно.
Критикуван и харесван, Шапиро е гласът, който няма да се притеснява да защити своята истина, дори когато тези, които го подкрепят, смятат, че греши. А конфликтите са именно това, което го прави толкова силен.