Във всяко издание от поредицата Uncharted има поне един епизод, който може да посочиш и да кажеш: „Това е най-лудата екшън сцена, която съм виждал във видеоигра".
В Uncharted 2 главният герой Нейтън Дрейк се изкатери по влак, който висеше на ръба на скала, а в Uncharted 3 трябваше да се качи на товарен самолет по време на излитането му и да проведе няколко епични престрелки във въздуха.
В новата Uncharted 4: A Thief's End, Дрейк вече трябва да избяга от цял разрушаващ се град.
Героят се прехвърля от покрив на покрив, докато цели сгради рухват зад него - грандиозна сцена от грандиозна игра, която е обявена за последното издание на поредицата и се стреми да я завърши по възможно най-запомнящия се начин.
Формулата на Uncharted не се е променила много: играта отново представлява бомбастичен холивудски приключенски екшън в интерактивна форма и в най-добрите канони на жанра. Търсене на мистично съкровище, престрелки, обикаляне из красиви екзотични кътчета, както и максимално кинематографични и мащабни екшън сцени - всички клишета са тук, за да може геймърът да си даде сметка, че е много по-забавно да ги играеш, отколкото да си техен пасивен зрител в киносалона.
Още три дни остават до излизането на Uncharted 4 на 10 май, но рецензиите вече са факт и говорят достатъчно ясно за качествата на играта. Средната й оценка в събирателния сайт за ревюта Metacritic е 94 от 100 (измежду 70 ревюта), а над 20 издания са я наградили с перфектна оценка. Доста от тях са категорични и че това е най-добрата Uncharted игра до момента, достойна за край на една поредица, която ще остане в историята на видеоигрите. Уви - отново не всички, които искат, ще могат да я изиграят, тъй като тя излиза ексклузивно за Playstation 4 и за никоя друга игрална платформа.
Красивият външен вид понякога лъже, но всъщност Uncharted 4 е доста по-интелигентна игра, отколкото изглежда на пръв поглед.
В началото на историята Нейтън Дрейк вече не е търсач на съкровища и опитва да води спокоен живот със съпругата си Елена Фишър. Естествено, бързо се намира какво да го върне към опасната му страст - в случая причина е появата на отдавна изгубения му по-голям брат Сам, който определено има с какво да го изкуши.
Сюжетната линия „Само една последна мисия" се надушва от километри, но това не прави разгръщането й по-малко удовлетворяващо. Ясно е, че Нейтън ще тръгне след брат си - за да търси древен град, скрит някъде в Мадагаскар и според легендите съдържащ пиратско съкровище на стойност $400 млн. Сред всички клишета в сюжета обаче, това си остава една история за семейството и за нуждата от жертви и компромиси - постижение на разработчиците от Naughty Dog е, че в една толкова пълна с екшън и неустоимо атрактивни гледки игра взаимоотношенията между героите някак успяват да вземат връх.
А когато основните персонажи са достоверни и те карат да се привържеш към тях, може да те побият тръпки дори от реплики като „На крачка сме от най-голямото пиратско съкровище на всички времена".
Геймплеят на Uncharted 4 е базиран на добре познатите основи: битки и престрелки плюс решаване на пъзели и значително подобрено придвижване и скачане из различни красиви места. Когато изглежда, че действието ще се затлачи, играта хвърля някой от козовете си: нещо избухва, друго се срутва, а Нейтън трябва да направи поредната си невъзможна каскада и да оцелее на косъм в последния момент.
Именно тези епизоди са истинското олицетворение на успеха на Uncharted 4. Те са толкова емоционални и вълнуващи, че въпросът дали са клишета или не просто става излишен.