5 ключови стратегии за влизане във форма

Начините за горене на мазнини са много, доста от тях обаче се подчиняват на няколко ключови стратегии, които ако следвате, непременно ще влезете във форма и ще искате да надграждате.

Няма значение дали сте хардкор и през цялото време блъскате железа или тичате с километри. Не отдавайте и много на това колко сте мотивирани, защото от най-голямо значение е веднъж да започнете, а после да задържите високо ниво на постоянство.

Вижте тези 5 ключови стратегии:

1. Приемете фитнеса като начин на живот

Тренировката не е нещо, което ви отнема около 60 минути от ежедневието. Не се залъгвайте. Става въпрос за правилно възстановяване и набавяне на необходимата храна. Приемайте ежедневните си упражнения като част от голямата картина, а не като нещо независимо.

Вижте кои са вредните храни и започнете да ги елиминирате една по една от менюто си, вместо да прибягвате до кардинални промени. Нека всичко да стане плавно и постепенно здравословното хранене да стане навик, а не изпитание.

2. Обградете се от хора, които имат идентични на вашите цели


Едно нещо е сигурно – не сте единствените на този свят, които искат да влязат във форма. Всичко обаче ще се случи по-лесно, когато сте около хора, искащи същото нещо.

Човек става такъв, каквито са хората от най-близкото му обкръжение, нали?

Тогава станете част от едно ново семейство, чиито членове ще се вдъхновяват помежду си, ще се разбират и подкрепят. И разбира се, ще ви звънят, когато забележат, че не сте се появили в залата за тренировки.

3. Постижими цели

Всички знаем, че поставянето на цели е първата стъпка към новия начин на живот. Екипажът на един кораб най-вероятно ще се изгуби в океана, ако просто реши да тръгне в неизвестна посока.

Тайната обаче е целите да са реалистични и постижими, а не да бъдат мечти. Отделете си време да си запиете 5-6 задачи и ги поставете на място, на което ще ги виждате през целия ден. И помнете – повече постоянство е равно на по-видими резултати.

4. Опитайте метода Табата


Методът табата носи името на д-р Изуми Табата, който през 1996 г. (заедно със своите колеги от Националния Институт за Фитнес и Спорт в Токио) публикува документираните доказателства за огромния физиологичен ефект от високоинтензивното трениране.

Екипът им подлага на задълбочен анализ интервалната тренировка на няколко елитни японски кънкобегачи. След само 6 седмици тестове д-р Табата забелязва покачване от 28% на анаеробния и 14% на аеробния капацитет (т.нар.V02max) на участниците в експеримента.

Състои се в максимално интензивна активност за 20 секунди, почивка от 10 секунди, повтаряне общо 8 пъти.

Най-подходящите упражнения са преден клек, тръстери - с дъмбели или щанга, обръщане от стоеж (hang clean), редуващи се напади - с дъмбели или щанга. Различни комбинации от горните - гребане, римска тяга, раменни преси.

5. Кръгови тренировки

Кръговата тренировка натоварва общо мускулатурата на тялото, без да задържа кръвопотока в конкретна мускулна група или зона. Състои се от 10-12 упражнения за цялото тяло, от които се изпълнява по една серия последователно.

След изпълнение на първата серия от всички упражнения следва втори кръг. Кръговите схеми рядко съдържат повече от три поредни кръга. Слагането на четвърти кръг изисква висок атлетизъм. Броят на сериите не е без значение.

Ето пример: Клек, Тяга, Набиране, Напади, Изхвърляне, Изтласкване, Преден суинг

 

Новините

Най-четените