Най-голямото събитие в света на спорта - Олимпийските игри, може да добие малко по-различен от познатия ни облик.
На започналия вчера 127-ми конгрес на Международния Олимпийски комитет в Монако сериозно е обсъден въпросът за въвеждане на нови правила, по които да се провеждат игрите. Към момента една държава може да приеме Олимпиадата, като всички събития във всички видове спорт се състоят в различни градове в нея.
Членове на МОК обаче са внесли предложение за комбинирано домакинство, според което различни държави да могат да приемат Олимпийските игри заедно, а различните спортни надпревари да се състоят в различни градове.
Идеята е заимствана от футбола, където първо през 2002-ра година Япония и Южна Корея приеха Мондиала, а през 2008-ма Европейското първенство се състоя в Полша и Украйна.
Сред основните мотиви на вносителите на предложението стоят огромните инвестиции, които трябва да направи страната-домакин, които в контекста на усложнената световна икономическа обстановка изглеждат невъзвръщаеми. Като аргумент за това е използвана Зимната Олимпиада в Сочи, която погълна близо 50 млрд. долара.
Всеизвестен факт е, че огромният брой съоражения, които трябва да се построят, не могат да възвърнат инвестициите си, като в повечето случаи опустяват. Също така евентуално съвместно домакинство ще даде възможност на много повече хора да наблюдават на живо игрите.
Притесненията
Сред членовете на МОК се появиха притеснения относно готвената реформа. Според някои от тях ако се въведе съвместното домакинство, то голяма част от духа на Олимпиадата ще се загуби.
Сайед Али от Пакистанския олимпийски комитет заяви, че подобна конфигурация ще повиши сериозно разходите за пътуване на зрителите, както и ще накърни концепцията за олимпийското село - където всички спортисти от всякакви спортове и делегациите на страните живеят заедно, обединявайки се около едно от посланията на игрите - всички заедно.