Как "ангелите на Бепе Грило" завладяха Италия

Млади, образовани, жени. Те успяха да спечелят смазваща победа на втория тур на местните избори в Италия. Това са „ангелите на Бепе Грило, основател на популисткотодвижение "Пет звезди", което победи в 19 от 20-те балотажа, в които участваха представителите му.

37-годишната Вирджиния Раджи очаквано получи 67% от гласовете в Рим, но голямата изненада беше Торино, където Киара Апендино (32 години) стопи 11-процентовата преднина на досегашния кмет Пиеро Фасино, ветеран от Демократическата партия, управлявала града 20 години.

"Благодаря, благодаря, благодаряяяя! #сегаенапред #щепроменимвсичко"

„Това е само началото. Сега ни предстои да победим и на парламентарните избори. Победиха гражданите, които искат да променят тази страна. Загубиха партиите, коалициите, хората, които не излизат от своите кабинети", заяви след изборите Бепе Грило.

Стратегията на комика протестър, който е против всичко, тотално се промени през последните месеци. Грило е много по-умерен в тона, не толкова войнствен, по-скоро управленски. В изборната нощ той не се качи на сцената, а остави овациите „за неговите момичета и момчета".

Рим може да се окаже трамплина, който да изстреля „Пет звезди" до управлението на страната. Но палачинката може и да се обърне. „Наистина, тя е млада и при това жена в Италия, където пубертетът свършва на 40 години. Но се опасявам, че надеждата Раджи може да остане в историята, не само защото е първата жена-кмет на Рим и най-младата градоначалничка от 100 години насам. Да управляваш Рим е по-трудно отколкото да си премиер на Италия, заради липсата на средства и огромните проблеми на града" - пише в блога си журналистът Андреа Саруби.

Виктория Раджи със сигурност няма да може да разчита на помощ от правителството, оглавявано от лидера на Демократическата партия Матео Ренци. Човекът, който изпи горчивата чаша след местните избори, но за момента няма никакво намерение да подава оставка. „Факт е, че младите постигат по-добри резултати" - беше коментарът на премиера.

Торино - загубеният бастион на левицата

Но ако победата на „Пет звезди" в Рим беше очаквана, голямата изненада се оказа Торино. Досегашният кмет Пиеро Фасино, дългогодишен политик, секретар на левицата и знаково лице, беше отвян с 55% от младата Киара Апендино. (На първия тур Фасино водеше с 42%, а „Пет звезди" получи 30%). В северноиталианския град (eдин от най-хубавите на Ботуша според Ню Йорк таймс), Демократическата партия управляваше добре, въпреки кризата, предизвикана от бавния и мъчителен залез на фабриката на Фиат.

Апендино не е типична представителка на „Пет звезди", за разлика от Раджи тя не идва от крайните квартали. Завършила е международни икономически отношения и мениджмънт в престижния милански университет Бокони(където се обучават и много българи); говори английски, френски и немски.

Баща й и съпругът й са предприемачи. Работила е и във футболния клуб Ювентус, където изкарва стажа си в края на следването и пише дисертация на тема "Управление на разходите на футболен клуб: оценка на стойността на играчите". По време на предизборната кампания стана майка, а дъщеричката й навърши шест месеца в деня на изборите.

Пророчествата на Фасино

Но Апендино не идва от нищото. В общинския съвет тя е най-яростният критик на досегашния кмет Фасино. Изнервен, на заседание на общинския съвет, той й казва: „Седнете на моя стол и да видим дали ще можете да направите това, което искате от мен".

По ирония на съдбата, думите му се сбъдват, както и друго негово изказване към Бепе Грило. През 2009 г. в интервю за Република TV, Фасино го предизвиква: „Ако Грило иска да влезе в политиката, нека да си направи партия, да излезе на избори и да видим колко гласове ще вземе".

Седем години по-късно картината е съвсем различна. Хората са изморени от празните обещания на политиците. Икономическото възстановяване на Италия остана само в мечтите на премиера Ренци, а скандалите за корупция и злоупотреби продължават да са на дневен ред.

Това важи особено за младите италианци, някои от които парадоксално намират по-лесно работа в България, отколкото в собствената си родина. Нерадостно е и положението на пенсионерите, с приходи от 600 евро не е възможно да живееш в Рим или Милано, особено ако си сам и нямаш собствено жилище. Немалко възрастни хора намериха спокоен пристан за старините си у нас, където с италианската пенсия живеят и пеят.

Но да се върнем на Ботуша. Кое донесе голямата победа на Бепе Грило? Ключът се крие в непримиримата вражда между десницата и левицата. На всички балотажи между „Пет звезди" и левицата, десните избиратели гласуваха за популистите, само и само да не спечели левицата. Същото направи и левицата, когато балотажът беше между движението на Грило и десницата.

Потвърждава го и загубилият кандидат за Торино Фасино: „Ние повторихме резултата си от първия тур, а простата аритмекита показва, че гласувалите за десните кандидати избраха Апендино".

За Демократическата партия предстои трудна равносметка, а победата в Милано и Болоня не може да компенсира голата истина: хората нямат доверие и на тях, единствената партия, останала неразцепена след операцията „Чисти ръце". (Широкомащабна съдебна акция срещу корумпирани полици в началото на 90-те. Води до изчезване на традицонните политически партии.)

А отдясно се вълнуват повече кой ще наследи Силвио Берлускони, който прекара времето между двата тура в болницата, отколкото как да спечелят изборите. След златната ера на Кавалера и собственик на Милан, десницата се разцепи и не успява да се съвземе. Плахи опити идват от Северната лига с лидер Матео Салвини, но изглежда още не е дошъл неговият момент.

Най-вероятно пилците ще се броят наесен, когато премиерът Матео Ренци е свикал референдум за промени в конституцията. Предложението е да се преразгледа ролята на Сената като функция и като брой на сенаторите (от 315 да станат 100 ) и да се облекчи законодателната дейност . „Това ще донесе стабилност и ще сложи край на непрекъснатата смяна на правителства в Италия" - заяви Ренци, който обеща, че при провал на референдума ще се оттегли.

Но опозицията и отдясно, и от „Пет звезди", не е съгласна с промените в конституцията, а и в самата партия на Ренци не всички са убедени, че реформата трябва да изглежда по този начин.

Едно е сигурно, призракът на популистите броди из Европа и набира все повече популярност. Бепе Грило отдавна обменя мисли с Марин Льо Пен, Найджъл Фарадж и други себеподобни. А ако след две години (а може и по-малко, в Италия правителствата не се задържат дълго), в Рим дойде на власт евроскептична партия, кято иска Италия да излезе от еврото, на Стария континент ще стане много забавно.

Успокояващ е фактът, че на частичните местни избори са гласували 50,5% от имащите право на глас, или близо 8,6 млн. души - една пета от общия електорат. А някой ден обещанията ще трябва да се изпълнят. Иначе „триумфът на Бебе Грило" ще бъде много кратък. Докато стане ясно, че и те са като другите. „Sic transit gloria mundi" (Така преминава световната слава) - са казали древните римляни.

Новините

Най-четените