Банкерът, който призна изоставането на Русия

Председателят на Управителния съвет на руската "Сбербанк" Герман Греф произнесе в петък реч, в която отправя критика към Русия и я поставя в графата на икономически изоставащите държави.

Това не е първият път, в който Греф си позволява откровена критика към Русия. През 2013 година той отправи призив за сериозни реформи. Тогава Греф отбеляза, че страната се нуждае от 100% променена реалност за инвеститорите, защото основен фактор за икономически растеж са частните инвестиции.

Влиятелният банкер е бивш министър на икономическото развитие и търговията на Руската федерация, като заема поста в продължение на 7 години - от 18 май 2000 година до 24 сепетвмри 2007 година.

Греф се приема за един от архитектите на икономическата реформа, проведена по време на първия мандат на президента Владимир Путин. Той е и един от хората, които поддържат пряк контакт с руския президент.

Изданието Financial Times го определя като човека, отговорен за влизането на Русия в Световната търговска организация и реформирането на пенсионната система.

Директорът на "Сбербанк" е определян и за основна причина задлъжнялата Русия да се превърне в търговска сила.

Юрист по образование, Герман Греф е роден в Казахска ССР през 1964 година. Завършва Оманския държавен университет през 1990 година. Носител е на редица държавни отличия, сред които медал за служба на родината, почетен орден, орден „Александър Невски", както и редица признания от президента на Руската федерация. Той е член и на Почетния легион на Франция.

По време на речта си на Гайдаровския форум в петък, Греф посочи, че Русия е загубила надпреварата за технологии в световната икономика, а големи победители са онези държави, които своевременно са се адаптирали и са инвестирали в развитието на технологиите.

„Ние загубихме състезанието, трябва честно да го кажем... бих заявил, че ние сме сред страните, които се оказаха губещи. Ние сме в отбора на неудачниците (downshifters)", каза той по време на значимия икономически форум.

Според Греф победители са онези държави, които своевременно са се адаптирали и са инвестирали в развитието на технологиите.

„Страните, които не съумяха да се адаптират, ще загубят много. Разривът ще е по-голям от времето на предишната индустриална революция", каза той.

„Първата последица от тази четвърта революция в човешкото развитие ще е огромният разрив между доходите на страните победителки и губещи, между хората, успели и онези, които не са успели да се адаптират към новата ситуация", посочи Греф, според когото големият проблем е за средната класа.

„Ще има голямо търсене на специалисти с висока квалификация. Ще остане устойчиво и търсенето на нискоквалифицирани работници, като то ще се запълни от имигрантите, които виждаме сега. Трагедията ще е за хората по средата, тези, които не искат да се занимават с нискоквалифициран труд и не са готови да се заемат с висококвалифициран", посочи той.

Греф вижда и край на ерата на изкопаемите горива, а новите източници на енергия сравнително бързо ще изместят петрола. Според него новите технологии ще променят всичко - обществото, бизнеса, всеки гражданин и най-драматичните промени ще стават именно в всекидневието на обикновените хора.

Греф отправя призив към промени в целия модел на образованието. Според него предстоят и радикални промени в сферата на енергетиката.

Той направи сравнение между „Сбербанк технологии" и „Амазон", за да докаже, че руската страна изостава многократно зад западните си конкуренти:

„Днес в „Сбербанк технологии" работят над 6000 програмисти и миналата година направихме 27 000 промени в платформата си, а тази година ще направим 41 000 промени. Ако погледнете „Амазон", обаче, там правят по 10 000 промени на платформата си на ден. Това е абсолютно несъпоставимо с нашите 40 000 годишно", посочи Греф.

По думите му, единственият начин Русия да се върне в световната икономическа надпревара, е да спре износа на учени и квалифицирана работна ръка.

#2 vanko 17.01.2016 в 14:24:18

Не бе, Павуре, просто рине снЕг или още чака и-мейлите от кораба-майка с правилните ВРЪЗКИ и заглавия/лозунги

#3 TheRock 17.01.2016 в 15:39:17

Процесите за които пишех тук вече са в ход и нищо не може да ги спре. Венецуела е във фалит, Русия върви уверено към пропастта, партии в Европа ще бъдат разследвани за шпионаж в полза на Русия. Прокуратурата в Лихтенщайн разследва Борисов, Доган и Пеевски за пране на пари. В ДПС стана ясно кой е на руска и кой на турска хранилка. Въпрос на време е да рухне поредния руски проект целящ унищожаването на България.

#6 TheRock 17.01.2016 в 18:32:40

Жалко за Греф и за тези, които смятат че могат насила да задържат един кадърен човек в държава-кочина. Русия е държава - кочина, руски възпитаници-комунисти превърнаха България от 09.09.44 до ден-днешен в същата държава-кочина. Светът е глобален и отворен, хората ще ходят там където могат да се реализират най-добре.

#7 pixie 17.01.2016 в 19:01:11

saturass, Дали причината е неспособността на държавата да ги задържи тук или пък не е съвсем съзнателна държавна политика, диктувана от запада? Щото има много неща, които се случват в Бг и изглеждат адски нелогични, но все пак се случват. Няма реформи, няма подобряване в никакво отношение, няма и воля за тези неща. Едва ли е случайно.

#10 pixie 17.01.2016 в 21:07:52

Само един въпрос, графе. При положение, че висшето образование в Бг не става, защо завършили тук лекари и мед сестри, например, веднага си намират работа на запад? Не можем да ги удържим даже. Да, може медицината да е една от малкото специалности, които си струва човек да завърши в Бг, но не можем да правим генерализации, че висшето образование не струва. Проблемите са по-големи в средното образование, а след атака, включително и медийна, за безкрайно по-доброто образование в чужбина, децата с потенциал и заможни семейства се юрват натам и рядко се връщат тук. Тук остават тези без възможности (финансови) и с не дотам добра училищна основа (това е най-мекият начин, по който мога да се изразя). Не всички университетски преподаватели са калпави. Имат достатъчно възможности и стимули да се развиват, така че не всичко е толкова черно. Но при положение, че в България пари за наука и образование не се дават, резултатът очаквано е такъв. Е, има разни единици ентусиасти, които въпреки всичко се опитват да се занимават с наука, но не става лесно. Пак опираме до политика, очевидно.

#11 Rodrigo Diaz de Vivar 17.01.2016 в 22:09:18

Крайно време е пишещите да схванат, че банкерите не правят икономика. Икономиката се прави от предприемачите, лихварството е само инструмент. Така че, Херман Греф е "основен двигател на икономиката от 2000 година", ама друг път. Доста подобни "двигатели на икономиката" имахме в последните години и всички са зад граница с липса на желание да се върнат.

#12 sim4o 17.01.2016 в 22:14:45

TheRock | 17.01.201615:39 Процесите за които пишех тук вече са в ход и нищо не може да ги спре. Венецуела е във фалит.. --------------- И Саудитците не са цъфнали та вързали ... "Котировки биржи Саудовской Аравии Tadawul рухнули на новостях об отмене санкций против Ирана" .. Хубаво махнаха санкциите на Иран - нека саудитците фалират, ще видим кой ще дава сега пари за терористите в Сирия, Чечения, Афганистан ...

#13 TheRock 17.01.2016 в 22:59:51

Камилари, фесове , посткомунистически ушанки и сополиви латиноси няма да изнудват повече белите държави!

#14 sim4o 17.01.2016 в 23:26:14

TheRock | 17.01.2016 22:59 Камилари, фесове , посткомунистически ушанки и сополиви латиноси няма да изнудват повече белите държави! ------------ Няма! Да фалират шистаците .. Да фалират саудитците и Катар - и натам лесно ... Те са основните поддържници на сунитските милиции ... като няма пари за джепане и оръжие - и ще клекнат ... Иран - родината на арийските племена, ще размаже сунитите в Сирия .. Асад ще влезне на бял кон в Рака! "Тегеран готов увеличить экспорт нефти. Об этом заявил 17 января замминистра нефтяной промышленности Ирана Амир Хосейн Заманини, сообщает Интерфакс со ссылкой на американский телеканал NBC. "С учетом условий мирового рынка и существующего избытка Иран готов увеличить экспорт нефти на 500 тысяч баррелей в сутки", — сказал он" Барак Хюсеинович с какъв акъл пуска иранците на пазара???

#15 sim4o 17.01.2016 в 23:39:47

Виж Роко, как мислим едно и също - саудитците - готови заминали. Иначе ей сега ми се ще да коментирам и банкера: --------------- ..."сравнение между „Сбербанк технологии" и „Амазон", за да докаже, че руската страна изостава многократно зад западните си конкуренти: „Днес в „Сбербанк технологии" работят над 6000 програмисти и миналата година направихме 27 000 промени в платформата си, а тази година ще направим 41 000 промени. Ако погледнете „Амазон", обаче, там правят по 10 000 промени на платформата си на ден. Това е абсолютно несъпоставимо с нашите 40 000 годишно", посочи Греф. .." ------------------- Бе "Амазон" платформа за интернет търговия бе? За къв к..р са и на банка толкова програмисти като на интернет портала, па и да правят 10 000 промени на ден? Ами че "Амазон" имат аутосорснати услуги и в Бургас - например в Мол "Галерия" имат 50-60 тина човека, владеещи немски, да поддържат обслужване клиенти на Амазон.де .. дай сега, и "Сбербанк" да изгради центрове по България с езици .. и да тръгне да се надскача с "Амазон" .. ами за какво им е??? И въобще-нещо принципно не е наясно тоя .. те така разни международни банкерни анализатори и на Германия разправяха-че нямала електронни технологии и не била прекрачила в сферата на икономиката на услугите ..да, ама като почна финансовата криза те извиха на умряло, а Германия продължи да си прави продукцията в заводите и да изнася ...

#17 boris 18.01.2016 в 10:21:56

Проблемът на Русия е в това, че страната е изключително богата на полезни изкопаеми и суровини, също като арабските страни, някои африкански и южноамерикански. А проблемът на тези страни е, че ценните суровини с които разполагат не изискват творчески ум за да се експлоатират и могат да направят нечувано богати някои изключително прости хора - стига да са достатъчно хитри, безскрупулни и да са връзкари. А в подобна ситуация рядко оцелява нещо читаво.

#18 Rowan 18.01.2016 в 12:46:38

Ааа, съвсем не другарю Борис, проблемът на Русия е, че се опитва да не бъде като арабските държави. Щото на западът идеално му пасва всички природни ресурси да са в ръцете на шепа шейхове, а народът да мизерства. Щото шейховете после си харчат парите за скъпи евро/УСА играчки и един вид си връщат парите. Проблемът на Русия е, че се опитва да бъде самодостатъчна, независима и относително социална държава. Затова и няма да я оставят на мира, докато не я колонизират. Що тъй не съм чувал никакви критики срещу управлението, демокрацията, човешките права и технологичното развитие на Нигерия? Или пък Сауди арабия е цъфнала откъм образование, технологии и човешки потенциал…

#19 boris 18.01.2016 в 13:28:51

Rowan ---------------------------- От изброеното, Русия единствено се опитва да бъде самодостатъчна, но това в наши дни, е повече слабост отколкото сила. Знаеш ли, че Китай в момента има ресурси с които може да срине долъра за един ден, само с една политичиско решение? Защо обаче никой не се страхува от това? Защото САЩ, за разлика от Русия не е самодостатъчна страна и нейните проблеми не са само нейни проблеми. Първият ден Китай ще разпрададе доларовите си резерви, на вторият ден Сащ ще изпаднат в икономическа криза и американските домакенства ще обеднеят и ..на третият ден хиляди фабрики в Китай ще хлопнат кепенците оставяйки стотици милиони хора без препитание. Същото ще се случи и ако Китай разпродаде и резервете си в евро - ако има проблем примерно с Германия. На Русия всеки и слага каквото си иска ембарго и рестрикции, защото това което се връща като противодействие е малко. Ако Путин навремето не правише всичко възможно чужди фирми да не работят в Сибир, сега щеше да си вземе Крим и никой нямаше да посмее да му каже копче -защото като имаш пари вложени в двора на някого-гледаш да си му приятел, ако разбира се не е съвсем малък и нищожен като нас. Не ме разбирай погрешно- нищо лошо не им желая на руснаците. Не искам да се правя на по-умен от Путин, но смятам, че такава политика като неговата е доста вредна и не искам на нас да ни служи за пример.

#20 Conspirator 18.01.2016 в 14:11:30

Борис,наистина има проблем в Русия и то доста сериозен.Въпросът,както винаги е кой го създава и кой го консумира.Забавни са опасенията ти,че някакви супер-прости руснаци ще се ползват от плодовете на богатата на суровини Русия,защото обратното е някакви супер-умни НЕ-руснаци да владеят благините на тези земи и това да е съвсем,ама съвсем в реда на ''нещата''. Ако имаше достатъчно исторически и икономически ''багаж'',щеше да знаеш,че Русия никога не е била толкова напреднала,че да изостане в един момент.Щеше да знаеш,че между 1990 и 2000 година тези огромни и богати земи имаха брутен вътрешен продукт по-малък отколкото на една Холандия.Също така,щеше да ти бъде известно,че в този период над 94 процента от остатъците на икономиката и реалното владение на природните богатства е било в ръцете на едни хора с руски паспорти,но не чак толкова етнически руснаци,защото според едни други закони тези хора получиха автоматично двойно гражданство и съответно втори паспорт. Щеше да знаеш какво означава ''алия''и съответно-къде са емигрирали един и половина милиона ''руснаци''.Още по-любопитното е,че тези имигранти водят стотици и хиляди дела против Русия,за да си върнат ''тяхното'',т.е.природните богатства на Русия.Щеше да знаеш,че Крим е юридическа собственост на една организация ''Агро Джойнт''още от 1945 година,когато е бил падежът на изплащането по един договор сключен от Ленин,който е позволил изкупуването на земите на Крим за жълти копейки.Щеше да знаеш,че водещият проект до същата тази 1945 година е бил ''Кримска Калифорния'',а не Палестина и създаването на държавата Израел.Щеше да знаеш,че в момента 320 депутати от Украинската дума отговарят напълно на критериите за получаване на паспорт от държавата Израел и да се сетиш кой направи преврата в Украйна и най-важното ЗАЩО? До 1999 година 243 от 243 структурни,добивни предприятия в Русия са изцяло в ръцете на същите тези ''руснаци''.В края на 2015 година само 7 от тях не са под контрола на руската държава.Сигурно,много боли да ти избият от зъбите една шеста от земната територия,преди да си я преглътнал.Барабар с природните ресурси.

#21 boris 18.01.2016 в 14:40:21

Conspirator ------------------------------------ Какво странно има в това? Аз говоря за международна политика. Международната политика се основава на постулата, че "чуждите винаги се стремят да ти причинят нещо лошо". От там - дали твоята е правилна или не зависи доколко се справяш с това условие. /Друг е въпросът, че доста българи не разбират това и до края на живота си/. А има държави които извличат полза, а не негативи, дори и от ситуацията която описваш за Русия от деведесеттте. Ти какво мислиш, че британската икономика се държи от чистокръвни британци? Проблемът е, че политиката на Путин прилича на политика на един слаб шахматист който играе с някой много по-силен - прави колкото може повече смени само и само да има по-малко фигури на дъската и да се опростява играта. Е от личен опит знам, че това не действа.

Новините

Най-четените