Бонусът "Меркел" се превърна в бреме

Седмицата не започва никак добре за Ангела Меркел - и то за пореден път.

Германският канцлер трябваше да даде обяснения за новата изборна загуба - първо пред ръководството на Християндемократическия съюз (ХДС), след това пред медиите. Партията на Меркел загуби повече от 5% в Берлин - това е исторически негативен рекорд.

"Ако можех, щях да върна времето много години назад, така че Германия да се подготви по-добре за събитията, които се случиха впоследствие", каза тя по време на пресконференция.

Досега подобни катастрофи бяха обяснявани с "причини, специфични за конкретната провинция". Станалото - станало, продължаваме напред.

Сега обаче времената са различни. Всеки избор за местен парламент е избор за или против Меркел.

Това правило очевидно важи и за Берлин: повечето от избирателите пренебрегнаха темите за проблематичното ляво управление на столицата - порутени училища, все по-скъпи наеми, пренатоварена администрация.

Политиката спрямо бежанската криза обаче изигра сериозна роля в изборите в столицата, особено за онези, които гласуваха за "Алтернатива за Германия" (AfD). Десните популисти за пръв път влязоха в парламента на провинция Берлин с резултат от 14,2 процента.

Голяма част от избирателите на AfD преди 5 години са били избиратели на Меркел, посочват социолозите.

Резултатите от изборите в Берлин в проценти за Социалдемократическата партия (SPD), Християндемократическия съюз (CDU), Зелените, Левите, Пиратите, Партията на свободните демократи (FDP), "Алтернатива за Германия" (AfD), други.

По-долу: Разликата в процентно съотношение между изборите в Берлин през 2011 и 2016 г. (DER SPIEGEL)

Някогашният "канцлерски бонус" за ХДС вече се превърна бреме за партията. Затова дори вътрешната опозиция на Меркел злорадстваше след загубата в Берлин.

"Резултатите показват, че Мекленбург - Предна Померания не беше изключение", казва Карстен Линенман от ХДС, председател на синдикалната фракция.

Изборите в Мекленбург бяха в началото на септември и на тях популустите от "Алтернатива за Германия" изпревариха ХДС. Тогава Меркел пое лична отговорност за резултата в качеството на председател на партията. Това беше първият път, в който официално се призна, че местните избори имат връзка с настроенията срещу централната власт.

Маркус Зьодер от коалиционния партньор Християн-социален съюз, който е и финансов министър на провинция Бавария, коментира резултата в Берлин пред Bild:

"Това е второто сериозно предупреждение за две седмици".

По думите му, коалицията ХДС-ХСС "е заплашена от продължителна и масивна загуба на доверие в твърдия си електорат".

Председателят на ХСС Хорст Зеехофер твърди, че влошените отношения между двете партии могат да бъдат поправени. В същото време обаче той втвърди позицията си, че Германия трябва да постави горна граница за годишен прием на бежанци - не повече от 200 000 души.

Меркел продължава да отхвърля това предложение. Как би изглеждал евентуалният компромис между двамата лидери - не е ясно.

Все пак канцлерът изпрати сигнал за примирие през уикенда: Меркел обяви пред сп. Wirtschaftswoche, че ще спре да повтаря прочутата си реплика "Ще се справим" (изречена на 31 август 2015 г. по време на пресконференция, на която канцлерът защитаваше политиката си на "отворени врати" за мигрантите).

Разцеплението между десните партии прави услуга на Социалдемократите (СПД), отвличайки вниманието от тях - защото резултатите от вота за СПД в Берлин показаха, че

победителят на изборите е и най-големият губещ.

Ако не броим Пиратите (които не успяха да прескочат изборната бариера), нито една друга партия не е загубила толкова много процентни пунктове, колкото СПД.

Тези избори отбелязват исторически провал и за левицата. И въпреки това СПД остава най-силната партия, която все още има възможност да формира управляващо мнозинство в парламента на провинцията.

Такава е и версията на председателя на СПД Зигмар Габриел. Важното е, че властта не е загубена - също както в Мекленбург - Предна Померания и Райланд - Пфалц.

Тази стратегия спасява всеки път Зигмар Габриел. Сега може да се опре на факта, че ХДС/ХСС участва само в седем правителства от общо 16 провинции, докато при СДП този брой е 13.

Нещо повече: евентуалната лява коалиция между СДП, Зелените и крайната левица "Die Linken" в столицата може да се окаже от стратегическа полза за Габриел.

Засега не може да става дума за истински червено-зелен проект начело на Германия и едва ли някой би видял в него сигнал за предстоящите парламентарни избори. Но СПД вече може да не иска да се обвърже с ХДС/ХСС като по-малък коалиционен партньор за пореден път.

Все пак на национално ниво остава един голям проблем, по който може да компрометира евентуалната лява Тройна коалиция в Берлин. СПД, Зелените и Левите все още не могат да постигнат съгласие по основни въпроси от външната политика. А и в по-голямата си част ръководството на Зелените сякаш би подкрепило курс към коалиция с Християндемократите, отколкото с червените.

Габриел има достатъчно време, за да измисли как да обърне настроенията в потенциалния си коалиционен партньор. Най-големият проблем за председателя на Социалдемократите не е интерпретацията на изборите в Берлин, а предстоящият конгрес на партията му във Волфсбург, на който трябва да се вземе решение за споразумението за свободна търговия CETA между Канада и Европейския съюз.

Зигмар Габриел е един от застъпниците за подписването му. Ако партията му гласува против, той рискува да загуби не само лидерството в СДП, но и потенциалната номинация за канцлер на Германия.

Новините

Най-четените