WikiLeaks ли е малката мръсна тайна на Пол Манафорт

Коледа дойде по-рано за тези, които са жадни за интриги около разследването на прокурора Робърт Мълър около руската намеса в президентските избори на САЩ.

В понеделник вече имаше развитие по случая, когато бившият шеф на предизборната кампания на Тръмп - Пол Манафорт, беше обвинен в лъжесвидетелстване.

На следващия ден историята стана още по-пикантна, когато Guardian съобщава ново бомбастично разкритие.

Британското новинарско издание съобщава, че Манафорт, който е признат за виновен за банкови и финансови измами, е водил тайни разговори с Джулиан Асандж - основателят на WikiLeaks. Двамата са се видяли през 2013-а, 2015-а и 2016-а. Срещите са се провеждали в посолството на Еквадор в Лондон и са започнали по времето, в което Манафорт се е присъединил към кампанията на Тръмп.

Последната от дискусиите, според Guardian, е била през март 2016-а - месеци преди сайтът на Асандж да пусне копия от имейлите на демократи, откраднати от руското разузнаване.

Не е ясно какво по-конкретно може да са обсъждали Асандж и Манафорт. Един от ключовите въпроси от победата на Тръмп насам е дали неговият щаб е знаел за руската намеса в изборите, така че сред хипотезите е съдействие на Асандж в кампанията и в незаконни дейности като например хакването на имейлите на Хилъри Клинтън.

След изтичането на имейлите самият Тръмп неведнъж каза, че е почитател на WikiLeaks и делото на Асандж.

Само че ако информацията е вярна, това би било едно от най-важните и скандални разкрития, откакто започна разследването около предиздентските избори в САЩ отпреди две години.

"Ако е вярно" е ключов израз в случая. Мнозина не виждат никакви реални доказателства за подобни срещи и са по-скоро скептични. Не е изненадващо и че и двете страни - Асандж и Манафорт - упорито отричат някога да са се виждали.

Ясно е, че екипът на прокурор Мълър разследва среща между Манафорт и еквадорския президент Ленин Морено и се опитват да разберат дали Асандж е бил сред темите на разговор между двамата. Еквадор предоставя убежище и граждансто на основателя на WikiLeaks, след като през 2012-а е обвинен в изнасилване.

Историята, публикувана от Guardian, предизвиква объркване сред американските власти - история, която никой не потвърждава, но и никоя медия не се заема да оспори.

WikiLeaks пуснаха категорично опровержение в акаунта си в Twitter, в който се казва, че Guardian позволяват на сериен "фалшификатор" да унищожава репутацията на изданието и се обзалагат на милион долара и главата на главния редактор, че Манафорт никога не се е срещал с Асандж.

Сайтът се заема да дискредитира напълно Guardian и репортерът им Люк Хардинг в социалните мрежи. WikiLeaks призовава главният редактор Кат Вайнер и заедно с това препубликуват паралелна версия на историята с Манафорт, в която се намеква, че такава среща най-вероятно никога не се е състояла.

Освен това създава GoFundMe кампания, която набира средства, с които медията да бъде изправена пред съда за неверни публикации. Целта е да бъдат набрани 300 хил. долара, от които към момента са постъпили над 15 хил. долара.

Опровержение дойде и от самия Манафорт. Той определя историята като "фалшива и тотално клеветническа" и допълва, че не е виждал нито Асандж, нито някой, свързан с него. Казва и че не е търсил Асандж или някой, свързан с WikiLeaks.

Манафорт също заплашва Guardian със съдебно дело, защото материалът продължава да е на сайта им, въпреки че адвокатите му са предупредили, че е неверен.

Към момента е ясно, че Люк Хардинг от изданието следи внимателно руската афера с намесата в изборите. Той е бивш кореспондент за Русия, но в конкретния случай се посочва само, че разчита на "достоверни източници". Не става ясно какви точно са тези източници и каква е тяхната позиция, че да са наясно за разговор между Манафорт и Асандж.

Въпреки това статията на Guardian съдържа някои ключови детайли, които носят повече достоверност, например, че визитата е продължила около 40 минути или че Манафорт е бил неформално облечен с пясъчни на цвят панталони, жилетка и светла риза.

Ако всико, написано в британското издание, е вярно - материалът може да се окаже попадението на годината. Ако обаче е фалшива новина - то това е гафът на годината.

Новините

Най-четените