Руският следствен комитет възобнови разследването на делото за убийството на царското семейство Романови през 1918 година.
Това се случи след като руската православна църква поиска допълнително изследване на тленните останки, за които се счита, че принадлежат на членовете на семейството.
Протакането от страна на църквата на разрешението за погребване на двамата последни членове на семейството раздели наследниците на Романови, като една част от тях подкрепи призива за допълнителни разследвания, а друга изрази нетърпение и недоволство от забавянето.
В изявление, разпространено в сряда, говорителят на СледКом Владимир Маркин заяви, че по предложение на работна група, създадена това лято от руския премиер Дмитрий Медведев, следственият комитет е възобновил разследването. Ще бъдат извършени допълнителни изследвания на тленните останки, като се разгледат неизползвани до този момент доказателствени материали.
Православната църква държи да се изключи всякаква вероятност за грешка при определянето на самоличността на последните двама Романови.
Разследващите ще извършат идентификационни иследвания на тленните останки, за които се смята, че принадлежат на наследника на короната - прин Алексей Романов и сестра му - великата княгиня Мария.
Те ще сравнят тленните останки с петната от кръв по униформата на техния прапрадядо - император Александър II, който загива при бомбен атентат от радикали в Санкт Петербург през 1881 година.
Останките ще бъдат сравнени и с тези на лелята на двамата най-млади Романови - великата княгиня Елизавета Фьодоровна. Ще бъдат проучени и новооткрити материали от "белогвардейското следствие", проведено в периода 1918-1924 година.
Като част от разследването, ще се наложи да бъдат ексхумирани телата на последния руски цар Николай II и съпругата му Александра Фьодоровна от гроба им в Петропавловската катедрала в Санкт Петербург, съобщи Владимир Маркин.
Делото за убийството на Романови бе възобновено през 1993-та след откриването на тленните им останки в Екатеринбург, но бе прекратено през 1998-ма, тъй като извършителите на убийството бяха покойници.
По-рано този месец работната група предложи Алексей и Мария да бъдат погребани наравно с останалите членове на семейството на 18 октомври.
За съжаление, работната група се отказа от плановете си, след като влиятелната руска православна църква оспори автентичността на тленните останки.
Генетични изследвания обаче вече доказаха, че откритите тленни останки са на Романови.
Николай II абдикира от трона през 1917-та. Той е задържан от болшевиките, след като братовчед му Джордж V - дядо на кралица Елизабет II - от политически съображения му отказва убежище във Великобритания.
Той, семейството му и четирима прислужници са убити от екзекуционен отряд в ранните часове на 17 юли 1918-та в къща в Екатеринбург, а телата им са хвърлени в мина.
Стаята в Екатеринбург, където е екзекутирано цялото кралско семейство, 17 юли 1918-та
Осъзнавайки значението на престъплението, впоследствие болшевиките изваждат тленните останки, изгарят ги, разлагат ги с киселина и ги препогребват на неизвестно място.
Това продължава осем десетилетия.
През цялото това време се носят слухове, че принцеса Анастасия или други членове на семейството са оцелели - което, разбира се, се оказва невярно.
Останките на Романови в крайна сметка са открити през 1991-ва, а през 2008-ма американски и руски експерти потвърдиха чрез генетични изследвания, че те принадлежат на царя, съпругата му и три от неговите дъщери.
Руската православна църква обаче никога не е признавала официално останките за принадлежащи на царското семейство.
Когато Романови бяха погребани в Петропавловската катедрала в Санкт Петербург през 1998-ма на церемония, на която присъства тогавашният президент Борис Елцин, свещеникът така и не изрече имената им, докато извършваше погребалните ритуали.
През 2007-ма бяха открити още тленни останки в отделен гроб близо до първия, като генетични изследвания тогава потвърдиха, че те принадлежат на Алексей и Мария, които са били съответно на 13 и 19 години към момента на убийството.
Оттогава останките се съхраняват в държавно хранилище, в очакване на погребение.
Генетик от Руската академия на науките заяви пред "Комсомолская правда", че изследванията "несъмнено доказват, че са открити телата на всички членове на царското семейство".
Но в интервю пред Guardian по-рано този месец говорителят на руската православна църква Всеволод Чаплин заяви, че настоява за допълнително изследване на останките, погребани в Петропавловската катедрала и тези в държавното хранилище, твърдейки, че предишните проверки на автентичността им са били непрозрачни.
За руската църква е неприемливо да има шанс за объркана самоличност.
"Хората задават въпроси. Искаме допълнително разследване, така че да се направят всякакви изследвания в присъствието на представители на църквата", каза Чаплин.
"Тези хора са канонизирани - и ако техните тленни останки наистина са открити, те ще се считат за свещени реликви, пред които вярващите ще се молят. Поради тази причина е изключително важно да се уверим, че това наистина са те".
Искането на църквата е подкрепено от част от потомците на рода Романови, включително от прапраправнучката на Николай II - принцеса Мария Владимировна, която живее в Испания.
Има обаче и друга група от потомците, начело на която стои принц Дмитрий Романович. Те не признават Мария Владимировна за законен наследник на царското семейство и настояват за бързо погребение на Алексей и Мария.
Представител на тази група заяви пред репортери по-рано този месец, че някои от членовете на семейството смятат да присъстват на погребението в Русия и че все още е налице "известна горчивина заради факта, че църквата не признава тленните останки".
Въпреки че потомците на Романови живеят в чужбина, те понякога посещават Русия, където все още са уважавани от някои православни и крайнодесни групи.
Представител на регионалната законодателна власт това лято изпрати писмо и до двата клона на фамилията, приканвайки ги да се заселят отново или в Русия, или в анексирания Крим.