Проблемите с фертилността в Китай тепърва започват

Много от младите китайки преди не са вярвали, че ще имат проблем със зачеването. Когато са в годините си между 20 и 30 повечето искат да пътуват по света с половинките си, но без да се тревожат за деца.

Когато обаче решат да създадат собствено семейство, се оказва, че забременяването не е толкова лесно, колкото изглежда.

Така те стават част от все по-нарастващата група жени в Китай, които страдат от безплодие.

Както и на други места по света, отлагането на майчинството става все по-популярно в страната заради високия стандарт на живот, дългото работно време и неблагоприятната политика спрямо младите майки.

Някои специалисти предполагат, че фактори като замърсяването може би оказват влияние, особено върху плодовитостта при мъжете.

Но това не е само личен проблем, а национален.

Общата плодовитост в Китай за 2017-а е по 1,6 деца на жена. Резултатът е близък до този на Канада и под тези на САЩ и Великобритания. Освен това е под 2,1 - цифрата, необходима, за да се държи стабилен прирастът на населението.

Китайските власти искат да засилят раждаемостта, но нейната пирамида е обърната обратно - има намаляващ брой трудоспособни хора за сметка на застаряваща популация.

За да се промени тенденцията правителството прави драстични промени в социалните си политики, които имат дълготраен фокус върху ниските нива на раждаемост.

През 2015-а беше отхвърлена дългогодишната политика за ограничение на само по едно дете на семейство. Тази година беше премахната страховитата Комисия за семейно планиране, която налагаше драконовската политика за едно дете.

Но това решение да се позволи на семейните двойки да имат повече от едно дете в момента стои зад нарастващото търсене на лечение на безплодие.

На по-млада възраст те не са мислили да стават родители, но остаряването на собствените им роднини им подсказва, че може би ще се чувстват много самотни без поколение.

Официални данни за безплодието в Китай са трудни за намиране. Доклад отпреди шест години гласи, че то засяга около 40 млн. жени и мъже в страната. Безплодието изглежда е далеч по-малък проблем в провинциите, където хората се женят доста по-млади.

Всичко това води до създаването на групи за взаимопомощ в една от популярните платформи за комуникация в Китай - WeChat.

Там се срещат огромен брой жени, които споделят за борбите си със стерилитета. Една от основните причини за безплодие е напредналата възраст. От друга страна обаче е стигмата, с която е дамгосан този деликатен въпрос.

Много жени се срамуват да говорят открито със семействата и приятелите си и това от своя страна води до липса на информираност у по-младите жени в страната.

Страдащите от безплодие минават през години на лечение, които включват разнообразни методи - от пиене на различни билкови отвари, през хормонални терапии, до лапароскопски операции за отстраняване на сраствания и кисти.

Повечето стигат и до ин витро процедури, които обаче са скъпи - такава процедура струва около 5 хил.долара или четири средни месечни заплати в богат град като Пекин.

Те се насочват към частните клиники, тъй като държавните болници отношението и условията не са на толкова добро ниво.

Безплодието в Китай става тема и на риалити шоу, чието действие се развива в бъдеще, в което извънземни идват до земята, за да разберат защо човечеството изчезва. В първия епизод екипът посещава семейство в Шанхай и им дава съвети как да заченат. Съветите включват промени в диетата, практикуване на тай-чи и преподреждане на дома по правилата на фън-шуй.

Водещият е особено недоволен, че в хладилника на двойката изобилства от пикантни и сладки храни. Първите епизоди на шоуто са следени от над 46 млн. зрители.

От 2016-а насам има разкрити малко над 450 клиники за репродуктивни проблеми с лиценз за прилагане на ин витро. Това означава, че има само 3,3 медицински центъра на всеки 10 милиона души в Китай. В доклада се допълва, че има около 800 хил. китайци, които нямат достъп до качествена репродуктивна помощ.

Данните показват и че тези клиники не са толкова ефикасни, колкото са подобните на тях в чужбина заради остарялата техника. По тези показатели Китай изостава от страни като Тайланд и Малайзия. По тази причина много китайци търсят лечение извън граница, най-вече в САЩ и Тайланд.

Клиниките в Лос Анджелис например са пълни с китайски пациенти. Според специалистите там обаче възрастта не е единственият фактор.

Много китайци работят по 12 часа на ден, шест дена в седмицата и имат лош начин на хранене. В допълнение пушат и пият алкохол, което допълнително уврежда качеството на спермата.

Бизнесът усеща възможност да се опита да се справи с проблема като връща отново интереса към традиционната китайска медицина, комбинирайки я с модерни технологии като приложения за смартфони и групи в социалните мрежи. Онлайн магазини продават билки и отвари, чието търсене расте с всеки изминал месец.

Въпреки че търговците признават, че стоката им не е чудодейна, те допълват, че все пак подобрява здравето на клиентите им. В групите в социалните мрежи приложенията за следене на цикъла и овулацията са изключително популярни.

Едно от най-известните сред тях се нарича "Луди за правене на бебета".

Компанията, която го разработва, твърди, че приложението е изтеглено от 8 млн. потребители и е помогнало на поне 70 хил. семейства да се сдобият с бебе.

Това кара жените в Китай да не губят надежда и да опитват всичко, което им се предлага. Въпреки че процесът е изморителен и физически, и психически, докато има светлина в тунела - те ще продължават с опитите да сбъднат мечтата си за собствено дете.

Новините

Най-четените