Най-голямата политическа криза на президента на Южна Корея Мун Дже-ин идва не от Северна Корея и техните ядрени опити, нито от прото-търговската война с Япония. Не, тя е съвсем домашна, и някой би казал - внимателно отгледана.
Продължилите със седмици големи протести в страната накърниха значително имиджа на либералното правителство и доведоха до оставката на правосъдния министър на страната.
И всичко това започна с един странен научен медицински доклад...
Докладът, публикуван от екип от университетски изследователи в Корейския журнал по патология през 2009 г., посочва като водещ автор дъщерята на професор Чо Кук, който впоследствие в кабинета на президента Мун Дже-ин ще стане министър на правосъдието, който остро се обявява срещу елитите и непотизма.
Именно този му имидж на борец срещу елитаризма доведе до толкова много гняв, когато през август тази година местен вестник разкри, че въпросната публикация на дъщерята на проф. Чо е дошла след само две седмици стаж с екипа, направил изследването. При това, по това време тя е била още в гимназията.
Това разкритие вбеси южнокорейските студенти, за които подобен акт беше напълно достатъчна причина да поискат оставката на Чо, та даже и на цялото правителство, което при избирането си обещаваше да създаде свят без нечестни привилегии.
Така този скандал се превърна в най-големия удар до сега за правителството на Мун, който се бори с тежката икономика и липсата на достатъчно възможности за младите хора в страната. Случаят беше и напомняне за голямото разделение между богатите и останалата част от страната, където на едните се дава лесен достъп до най-добрите университети в страната и най-желаните работни места, за сметка на всички останали, които трябва да се борят в куцащата икономика на Южна Корея.
Историята за откровено съмнителния академичен подвиг на дъщерята на министъра на правосъдието подейства като нужния катализатор за това негодувание.
"Докладът е толкова сложен технически, че дори се затруднявам да разбера заглавието му, въпреки че съм специалност по химическо и биологично инженерство. Възможно ли е гимназист, който е само на стаж там, да планира и да проведе лабораторни експерименти, както и да изготви и преразгледа такъв документ, при това в рамките на само две седмици? Никога. Но защото тя е дъщеря на проф. Чо, това стана възможно", коментира Хонг Джин-ву, студент в Националния университет в Сеул, по време на един от първите протести в кампуса
Проф. Чо беше едно от големите имена в Юридическия факултет на Сеулския национален университет, преди миналата година да влезе в кабинета на Мун Дже-ин - първо като съветник на президента, а след това и като министър на правосъдието.
Студентите подозират, че Чо е използвал влиянието си в университета, за да осигури влизането на дъщеря си Чо Мин като стажант в медицинската лаборатория, а след това и да й подсигури водещо авторство на научна публикация, което впоследствие й позволява прием в престижния Корейски университет в Сеул през 2010 г. Списанието, където е публикуван докладът, изтри публикацията миналия месец заради нарастващото обществено възмущение.
Съпругата на проф. Чо вече е подсъдима по обвинение, че е изработила удостоверение за награда от президента на нейния университет, за да помогне приемането на дъщеря им в медицинско училище през 2015 г.
Междувременно срещу нея се води разследване и за създаване на свидетелство за стаж от Корейски институт за наука и технологии, пак със същата цел. След постъпването си в медицинско училище дъщерята на проф. Чо получава стипендии за шест последователни семестъра, въпреки че семейството й е заможно, а тя не успява да постигне отлични оценки.
Темата с фаворизирането на децата на богатия елит е особено чувствителна в страната, тъй като само преди две години и половина консервативното правителство на Парк Гюн-хье падна именно след скандал с осигуряване на нечестни преимущества за дъщерята на близка приятелка на премиера Парк.
Кампанията, която Мун Дже-ин водеше на провелите се след това президентски избори, залагаше изключително много за създаване на условия на равнопоставеност за всички южнокорейци. Първите студентски протести срещу правителството на Мун през август започнаха с малко хора - само няколкостотин души в няколко колежа в Сеул. Но те помогнаха за подхранването на много по-големи протести, които оттогава изпълват центъра на Сеул.
Всичко това доведе до оттеглянето на Чо преди седмица, а президентът трябваше да отправи публично извинение към младите хора в страната. Въпреки това някога сериозната подкрепа за правителството сред младите хора спада постепенно, показват проучванията.
"Изградихме си вярата, че всички ще имат еднакви възможности да влязат в добри университети, стига да работят усилено. С този скандал обаче научихме, че това не се прилага в действителност. Искаме да накажем правителството, че предаде надеждите ни за справедливост", коментира Парк Мин-мо, студентка в женския университет Сокмюнг в Сеул.
През десетилетията след войната в Корея през 1950-1953 г. бедните южнокорейски семейства залагат изключително много на образованието и гледат на образователната система като на път, по който "дракон може да се издигне от канавките" - начин децата им да могат да се изкатерят по социалната стълбица.
В последните години обаче доверието, което корейците имат към образователната си система, започна да избледнява на фона на няколко сериозни скандала, които показаха как богатите и влиятелните в страната облагодетелстват собствените си деца за прием в добрите университети, а след това и за осигуряването на добра работа.
В Южна Корея заплатите и длъжността на служителите "с бели яки" през 60-те често могат да се предвидят по това кой кой университет е посещавал и с какви оценки го е завършил. Съответно конкуренцията за местата в "правилните" университети започва още от детската градина, като някои богати родители харчат хиляди долари месечно за частно обучение, за да помогнат на децата си да си осигурят места в елитни подготвителни училища и топ университети.
Семействата с връзки и възможности често прибягват до съмнителни тактики, за да вкарат децата си в най-добрите университети, като например да използват влиянието си, за да им осигурят добри стажанстки позиции в големи корпорации, изследователски мозъчни тръстове или в университетски лаборатории, които да им предложат възможност да получат съавторство за научни публикации.
Одитите на образователното министерство на университетите от 2017 г. насам са разкрили 794 изследователски доклада, в които ученици в гимназиален курс на образованието си са посочени като съавтори на научни публикации, включително най-малко 11, когато преподаватели са посочили собствените си деца като съавтори.
Междувременно едно изследване от 2014 г. показва, че живеещите в по-богатата част на Сеул е 20 пъти по-вероятно да влязат в дадена изключително конкурентна програма в университет, спрямо децата от по-бедните части на града.
Това разделение се отразява дори и от сериалите и филмите в страната. Пример за това е хитовият филм "Паразит" с участието на една от големите звезди на южнокорейското кино Бонг Джун-хо. Там се набляга именно на привилигироваността на "децата със златни лъжички" за сметка на техните връстници от не толкова богати семейства. Дори и култовата песен на рапъра PSY, която придоби огромна популярност в YouTube преди няколко години, говори именно за разглезеността на децата в един от най-луксозния квартал на Сеул - Гангнам.
"Южнокорейските милениали смятат честността за най-важната ценност - нагласа, която по-старите поколения не успяха да разберат. Сега, когато икономиката се забавя, а привлекателните работни места са все по-трудни за намиране, младите хора стават все по-чувствителни по темата за справедливостта и за следването на правилата", коментира Ан Бьонг-джин, политолог от университета Кюнг Хи в Сеул.
Случаят, който свали президента Парк, довел до първия подобен импийчмънт в историята на Южна Корея, се базира именно на подобно фаворизиране.
Той започна, когато студентите в женския университет Евха в Сеул, се заеха да организират митинги срещу нейното правителство през 2016 г. Тогава беше публикувана информация за злоупотреба с влияние от страна на Чой Скоун-сил - близка приятелка на президента, която записала дъщеря си Чунг Йо-ра в Евха през 2015 г., предреждайки по този начин много по-квалифицирани кандидати.
Заради това извиване на ръцете от страна на Чой, професорите в Евха дават добри оценки на Чунг, въпреки че по-късно се оказва, че тя самата рядко се появява на лекции.
Чой и Парк също така бяха осъдени за заговор за събиране на подкупи в размер от 7,3 милиона долара от Samsung - най-големия конгломерат на Южна Корея. Самата Чунг, която е пряко облагодетелствана от усилията на майка си и на президента Парк, направи публичен коментар във Facebook, с който само засили негативните настроения.
"Можете да вините единствено родителите си заради липсата на ресурси", написа тя.
Този скандал доведе и до избора на Мун Дже-ин, който състави либерално правителство с идеята, че то ще подхожда далеч по-егалитарно от своите консервативни противници. Самият Мун обеща на младите хора в страната равни възможности и по-справедливи резултати при кандидатстването в университети.
Назначението на проф. Чо за правосъден министър пък беше посрещнато с големи надежди заради собствените му позиции в подкрепа на равните възможности за образование, заявявани още от дните му на преподавател. По това време той беше следван от над 1 млн. души в социалните медии и дори беше сочен като фаворит за евентуален наследник на Мун на президентския пост.
Впоследствие, както и самият той призна, думите му не са съответствали особено на делата му, но според него все пак семейството му не е направило нищо незаконно. Това обаче не подобрява отношението на някогашните му фенове към него.
"Чувствахме се по-силно предани, защото това се случва в либералното правителство", каза Хван Сенг-Хван, студент в Корейския университет. "Мислехме, че ако либералите са по-некомпетентни, то поне ще са по-малко корумпирани. Сега те разбиха очакванията ни."
Е... как ще ги стигнем корейците...
Всъщност, как корейците ще стигнат нас - тук така беше преди 1989 година :-)))))