Може ли да се направи околосветско пътешествие за един ден? Ако посетите Експо 2015 в Милано, ще имате точно това усещане. На световното изложение, което се провежда в италианския град и ще продължи до 31 октомври, може да се видят пейзажи, храни и обичаи от 140 държави.
Архитектурни шедьоври, чудеса на техниката и много храна са събрани на площ от 1 млн. м².
Темата на Експо 2015 е „Храна за планетата. Енергия за живот". Очаква се то да бъде видяно от над 20 млн. посетители, като само от откриването /1 май/ досега експозицията е разгледана от близо три милиона души.
Изложението е разположено извън града, по точно в Ро-фиера, новата панаирна площ на Милано. Има удобен достъп както с метро /близо 15 спирки от центъра/, така и с влак. Билетите за панаира не са евтини не само за българския стандарт - 38 евро на човек. Има и вечерни билети по пет евро, но два часа определено не са достатъчни, за да се разгледа изложението.
Нулевият павилион
Първият обект, на който се натъква посетителят, е Нулевият павилион. Това е тематичният принос на ООН върху темата за храната и нейната еволюция на планетата.
Архитектурата и цялостното изпълнение наистина впечатляват. По достъпен и въздействащ начин е показано какво е произвел човека на земята от появяването му до днес. Започва се от опитомяването на животните, показано чрез макети, и се стига до борсовите котировки на зърното, ориза, олиото, кафето, инсталирани в отделна зала.
Специално внимание е отделено на отпадъците. Цифрите не са новина: 805 млн. души в света нямат достатъчно храна, докато четири пъти повече от нужното им количество ядене се изхвърля всяка година /1,3 млрд. тона/. Затова Експо 2015 не е само изложение, а и възможност за размисъл, за дебати и конференции. В края на събитието ще бъде представена Миланската харта, документ, който подкрепя борбата с глада в света и цели земните ресурси да се използват по-ползотворно.
Павилионите на нациите
Зад Нулевия павилион са подредени 53-те национални павилиона. Авангардни, иновативни, в различни форми, с много зеленина или причудливи ефекти, всяка държава е избрала свой акцент и начин да привлече вниманието на посетителите.
Започва се с Ирландия и се завършва с Оман. От традиционното /Англия, Испания, Австрия/, през екзотичното /Виетнам, Китай/.
Австрия е засадила в своето пространство 1 декар алпийска гора, захранвана изцяло с екологично чисти източници, Франция представя градина с всички култури, които растат на територията й: домати, маслини, но също и нар, лимони и бакла. Вътре в павилиона по авангарден начин е изложено многообразието на храни и кухненски прибори. Впечатляващо е и посещението на израелския павилион: по изящен холивудски начин с 3D се промотира местното земеделие и най-вече капковото напояване. Посетителите могат да купят и свое дърво, което после ще бъде засадено в Светите земи.
Много активно е представен и Казахстан, който предлага музикален спектакъл. Експо-то през 2017 г. ще бъде в Астана на тема „Енергетика".
Пред някои павилиони /Колумбия, Израел, ОАЕ/ се вият и опашки. Държавите са представени по края на основната улица Декумано, изградена по специален начин, за да бъде по-прохладна и да пази от вятър и дъжд. Навсякъде има тълпи от посетители: италианци, туристи, много ученици, семейства с деца.
Разположени са и различни ресторанти и капанчета, в които можете да опитате храна от цял свят: паста, разбира се, пица, суши, фалафел, наденички - всичко, което ви хрумне. Всичко се продава, обаче - единственото нещо, което ни подариха беше картичка с папата в павилиона на Ватикана.
Участват и по-малки държави от Източна Европа. Впечатляващ е павилионът на Беларус с голямо воденично колело, потънало в цветя и зеленина. Освен типичните продукти, беларусите предлагат и сладолед с водка. Павилиони имат също Молдова, Румъния, Полша. Сърбия и Черна гора участват в клъстърите.
Ориз, какао, кафе
Клъстърите представят отделни храни и суровини: ориз, какао, кафе и др., и съответно държавите, свързани с тях. В сектора на кафето е представен целия процес от производството до консумацията: как и къде расте кафето, цъфтежа и зреенето на плода, печенето и опаковането. Има и изложба на кафе-машини, като един от експонатите е от 1906 г.
Освен различни държави, в Експо участват и големи световни марки от хранителната индустрия като Или, Лаваца, Барила, Киндер фереро, Линдт, Мартини, Кока-Кола, Макдоналдс и др.
Киндер представят спортния си проект за физическа активност на деца, в който малките посетители могат да поиграят на специалните съоръжения под вещото ръководство на студенти по физическо възпитание. За децата има и специален парк.
Тук е и италианският печатен колос - вестник „Кориере дела сера", който предлага дискусии и срещи с водещите си журналисти.
Защо България не участва?
На фона на това богато разнообразие естествено възниква въпроса къде е българският павилион. За съжаление, такъв просто няма. За първи път от 1998 г. страната ни не участва на световното изложение. През 2014 г. тогавашният министър на земеделието Димитър Греков подписва договор за включване на България в Експо 2015. На сайта на изложението дори има снимка на проектопавилиона от 584 кв. м, изготвен от български архитекти и подробно описание на родното представяне.
На 17 февруари 2015 г., обаче, Министерски съвет реши да се откаже от участие с мотива, че има "изключителното забавяне през миналата година на подготовката". При изграждането на съоръженията не можело да се спазят сроковете за обществени поръчки. Впоследствие отпада и лансираната идея да бъдем представени поне в един от клъстърите.
Не е ясно дали Италия няма да ни съди и да поиска неустойки за неизпълнените ангажименти. Още една пропусната възможност за привличане на туристи и представяне на родните хранителни продукти.
Дворец Италия
Но да се върнем в Милано. В края на улицата на нациите се вижда огромният италиански павилион „Дворец Италия". В зали, покрити с огледала, се прожектират основните художествени, културни и кулинарни богатства на Италия, както и световните открития, направени от италианци. Чува се глас, който пита какъв би бил света, ако родината на Данте наистина я нямаше.
Отвън е дървото на живота, заобиколено от пеещи фонтани. Вечер има специални светлинни спектакли, а на близката арена се провеждат и представления на Цирк дю Солей.
Един ден определено не стига, за да се разгледа дори половината от изложението. Но преживяването си заслужава. Тръгваме си с усещането, че сме били на толкова много нови места и с убеждението, че храната събира хората по един уникален начин.