Антитерористичните служби са изпуснали поне няколко възможности да арестуват Салман Абеди, преди той да извърши самоубийствения бомбен атентат в края на концерта в Манчестър Арена преди три нощи, пишат днес британските медии.
В сряда вечерта стана ясно, че 23-годишният терорист е бил в полезрението на полицията от поне пет години. Той не е криел своите екстремистки възгледи и на няколко пъти е било съобщавано за съмнителното му поведение на британската спешна антитерористична телефонна линия, но нищо не е било направено по въпроса.
Агенциите за борба с тероризма са изправени пред серия неудобни въпроси, след като стана ясно, че Абеди е казал на свои приятели още преди години, че „да извършиш самоубийствен атентат е ок" и дори ги е призовавал да се обадят на горещата антитерористичната линия. В последствие те са направили това.
Британският „Телеграф" също пише, че властите са били наясно каква опасност представлява Абеди поне в пет различни случая и поне пет години преди да се случи атаката в понеделник.
Очевидно властите са били наясно, че бащата на Абеди, който живее в Либия, е свързан с добре известна военизирана ислямистка група от Либия, която е забранена във Великобритания. Абеди също така е поддържал контакти с различни джихадисти на Острова, които от своя страна имат общо с „Ислямска държава".
Бащата на Салман - Рамадан Абеди - беше задържан снощи от либийските власти в столицата Триполи. Също в Либия поотделно бяха арестувани и двамата братя на атентатора по подозрение в терористична дейност.
Бащата на терориста даде серия интервюта вчера, в които отрича вината на сина си. Пред „Блумбърг" той казва: „Бях наистина шокиран, когато разбрах от новините... и все още не мога да повярвам. Той винаги е бил срещу подобни атаки, заявявайки че няма религиозно извинение за тях. Не разбирам как той ще се окаже свързан с атака, която води до убийството на деца".
Но според приятелско семейство, родителите на Абеди са били толкова притеснени от поведението на Салман, че са го помолили да напусне Великобритания и да дойде да живее с тях в Либия.
Бащата дори е конфискувал паспорта му, за да не се върне на Острова, но Салман е помолил майка си да му го върне, като е заявил, че иска да отиде на поклонение в Саудитска Арабия. След като тя му го е дала, с него той се е върнал обратно в Англия, където е започнал да подготвя атаката си.
За „очевидни пропуски" при действията на секретните служби, според „Телеграф" говори и фактът, че службите за сигурност чак сега разследват връзките между Абеди и експерт по взривните устройства, който е живеел на същата улица в Манчестър, както и скандалът с изтеклите снимки от разследването в американски медии. Това говори за не достатъчно добра координация между британските и американските служби за сигурност, което определено е проблем.
Преди две години членове на мюсюлманската общност са съобщили на антитерористичните служби, че са обезпокоени от екстремистките възгледи на Абеди, но отново не са били предприети никакви мерки.
Пред „Телеграф" Мохамед Шафик, председател на Фондация „Рамадан" в Манчестър заявява:
„Хората в общността се притесняваха от начина, по който се държеше този младеж и са съобщавали за него, но не бяха предприети никакви действия оттогава насам".
Мохамед Шафик разказва и че на Абеди му е бил забранен достъпа до местна джамия, след като се е конфронтирал с имама, който е изнасял анти-екстремистка реч.
След като джамията е съобщила на властите за възгледите на младежа, Абеди е бил поставен в „списъка за наблюдение" на службите.
Преди пет години, а после - преди четири - приятели на Абеди поотделно също са сигнализирали на горещата антитерористична линия. Според източник на БиБиСи единият е бил притеснен, че той подкрепя тероризма, а другият е сигнализирал заради думите на Абеди, че „да извършиш самоубийствен атентат е ок".
Източници от американските разследващи служби също твърдят, че членове и на семейството на Абеди са се свързали с британската полиция, за да й кажат, че той е „опасен", но отново тази информация не е била взета предвид.
Отгоре на всичко Абеди е можел да пътува често между Великобритания и Либия, където вероятно е бил обучен за самоубийствени атентати. Оказа се, че властите знаят и че той е пътувал до Сирия.
Неговият по-малък брат - Хишам - е публикувал снимка в социалните медии с картечница. Той беше арестуван в Либия по подозрения, че е бил наясно със замисления атентат в Манчестър предварително и - нещо повече - възможно да е замислял своя собствена атака в Триполи.
Всъщност Хашим е бил разследван от месец и половина, заради подозрения че има връзки с ИДИЛ. При ареста той е заявил, че изповядва същата идеология, като своя брат Салман и е знаел всичко за това какво ще се случи в Манчестър.
Според говорител на либийските власти пред БиБиСи, едно от последните действия на Абеди, преди да извърши атентата, е било да звънне на своята майка. Либийската полиция е била наясно, че Абеди ще бъде в Триполи на 18 април и е знаела, че той ще остане там за две или три седмици.
След като взема паспорта от родителите си и се завръща във Великобритания, Салман наема
апартамент чрез сайта за споделено настаняване Airbnb. Той отсяда там до деня на атаката. Напуска вечерта преди концерта на Ариана Гранде.
Той е внесъл бомбата си в Манчестър Арена в раницата и я е детонирал в 22:30 часа след като поп-звездата е изпълнила последната си песен.
Според източници на „Дейли Телеграф" е имало две места за подготовка на бомбата, като химикалите са били смесени в наетия чрез Airbnb апартамент, но сглобяването на самата бомба е извършено другаде, като все още не е известно точно къде.
Не пет!55 възможности да са имали възможност службите да го арестуват те просто не са имали право!Че човека е правоверен! Дали ще ходи на поклонение в Мека, или ще бомби Манчестър се тая! Утре може да взриви Москва, други ден Вашингтон! Има право човека! Решил-убил! Питайте тия дето сключват за сто милиарда сделка за оръжие със Саудитска Арабия! Е! Какво, толкова?! Някой и друг долар изтекъл в погрешна посока! Който, иска да си направи справка да гледа филма :"Коствени жертви"! Документален да беше,нямаше да е по-добър!
Nikkor | 25.05.201722:40 Апропо, до 2050-та година Англия вероятно ще стане първата европейска ислямска държава. Още нищо не са видели. --------------------------------------------------------------------- За първи път бях в Лодон през 1991 година, а за последен през лятото на 2016. Между двата Лондон-а няма нищо общо. През 2016 жив англичанин не видях, за сметка на това по Оксфорд стрийт пъплят групи от бурки без лица, а кварталите са окупирани от всевъзможни чужденци. Скъпи имоти се изкупуват на едро от арабски бизнесмени. Арабски принцове в поршета-кабрио с арабски регистациони табели паркират пред Селфриджис! Nikkor, прав си........а допускам и по-ранна дата.
Много е просто!Службите не са направили нищо, защото там е опасно да се обвиняват "бежанците" - може да ти излезе име на ксенофоб
Съвсем наскоро даваха по ВВС 1 филм в 3 серии по действителен случай. Няколко пакита и други муслеми превръщат няколко 14-15 годишни момичета в проститутки в Рочдейл (Манчестър). Филмът е гнусен, та гнусен, като самата история. Въпреки множеството сигнали и улики, властите не предприемат никакви действия, за да не ги упрекнат в расизъм. Впрочем, муслемите в UK са на почит. Осигурява им се всичко и си умират да ги интегрират. Виж, отношението към европейците, особено източно-европейците, съвсем не е така. На индо-пакитата се гледа като на свои хора, а ние сме нежеланите гости. Изобщо не разбират, че исляма не подлежи на интеграция. И аз мисля, че Англия върви много на зле с тая мусулманска паплач. Само дето това дето аз го мисля, няма никакво значение.
straight | 26.05.201708:54 "...исляма не подлежи на интеграция..." _______________ няма какво повече да се добави...