В България сякаш сме свикнали да чуваме за депутати, които дълго време не се явяват на работа в парламента. Дори имаше случай с конкретен народен представител, който в продължение на няколко мандата бе ходил броени пъти.
Такива истории обаче са рядкост за Европа и Америка, поради което подобни случаи стават повод за голям шум. Особено ако има и други фактори, които да провокират сериозна дискусия относно здравословното състояние на народните избранници...
Един такъв случай е свързан с 81-годишната Кей Грейнджър от американския щат Тексас, която стана популярна като "липсващата" Кей Грейнджър, тъй като не се е появявала в Конгреса от лятото насам.
Оказва се, че през цялото това време тя е била в дом за възрастни хора.
До април месец тази година Грейнджър действа като председател на Комитета по бюджетните разходи в Камарата на представителите на САЩ и винаги е била важен глас при всички бюджетни дебати. Затова и отсъствието ѝ се оказа особено видимо при текущите обсъждания за приемането на законопроекта за федералните разходи за 2025 г.
Ситуацията ѝ обаче привлече най-много внимание заради статия в The Dallas Express от 20 декември със заглавие "Къде е конгресменът Кей Грейнджър?", в която се съобщава, че тя пребивава в "местен хоспис за хора с деменция, след като е намерена да се лута загубена и объркана в своя избирателен район".
Малко по-късно от офиса ѝ публикуват нейно официално изявление. В него тя признава, че през последната година страда от здравословни проблеми, които са се влошили осезателно след септември, и съответно няма възможност да пътува често между Вашингтон и избирателния ѝ район в град Форт Уърт, Тексас.
"През това време сътрудниците ми останаха непоколебими и продължиха да предоставят по изключителен начин всички услуги, както са правили винаги през последните 27 години", казва Грейнджър.
От 1996 г. тя неизменно представя Републиканската партия в Конгреса, където се изявява като експерт по бюджетни въпроси и консерватор със сравнително умерени дясно-центристки възгледи по социални и икономически въпроси. Преди кариерата си като конгресмен е четири години кмет на Форт Уорт.
През ноември 2023 г. Грейнджър обяви, че няма да се кандидатира за следващ мандат, като тогава не спомена за здравословното си състояние.
Нейното място в Конгреса ще бъде заето от 56-годишния Крейг Голдман от Републиканската партия, който спечели изборите в нейния избирателен район през ноември, и ще стъпи в длъжност през януари.
Дотогава обаче Грейнджър все още е на длъжност и би трябвало да изпълнява функциите си.
Синът ѝ също излезе с изявление след появилите се скорошни информации. Той отрича майка му да е настанена в специализирано заведение за хора с ментални проблеми и казва, че е в дом за възрастни, където имат крило за хора с деменция.
Грейнджър обаче не е в него и живее напълно самостоятелно.
"Няма нищо лошо някой да иска да живее заедно с други хора на своята възраст", казва Брандън Грейджър за Dallas Morning News. "Тя е в сграда с много други хора на нейната възраст, които са много активни, и тя наистина ги обича. Прави физически упражнения и постоянно е сред хора. Това е прекрасно за нея в този момент от живота ѝ."
Ситуацията с Кей Грейнджър провокира въпроси относно възрастта на представителите на американския политически елит.
Към момента в Конгреса има общо 23 активни депутати на възраст над 80 години. От тях 16 са в Камарата на представителите, а 7 са сенатори. Най-стар е 91-годишният републиканец Чък Грейсли от Айова.
Текущият президент Джо Байдън е нa 82 години, като именно менталното му състояние стана повод той да се оттегли от президентската надпревара, която бе спечелена от Доналд Тръмп.
Самият Тръмп ще бъде на 82 години в края на своя мандат през 2028 г.
Това навежда на мисълта за по-дълбоки структурни проблеми в сърцето на американския политически елит.
"Дългото отсъствие на Кей Грейнджър разкрива проблем в Конгреса. Възнаграждават се старшинството и връзките повече, отколкото заслугите и идеите. Имаме склеротична геронтокрация", написа в X демократът от Калифорния Ро Хана.
"Нуждаем се от ограничения на броя мандати. Трябва да изкараме големите пари от политиката, за да може ново поколение американци да управляват и да служат", смята той.