Демографската ситуация в Полша, подобно на много други държави от Източна Европа, от години е проблем, който кара управляващите да клатят недоволно глава.
Комбинацията от ниска раждаемост, висока смъртност и широка миграция на Запад е добре позната рецепта, която в католическата република изпитват също на свой гръб.
Но ако попитате лидера на най-голямата партия в страната коя е основната причина за този проблем, то той има интересен отговор - алкохолът и по-специално консумацията му от жените.
Този уикенд на партийно събитие на управляващата "Право и справедливост" в град Елк, в североизточната част на Полша, бившият премиер на страната и партиен водач Ярослав Качински се оплака от проблема с ниската раждаемост, посочвайки неговият корен - прекомерната консумация на алкохол от младите жени.
Според него за демографската ситуация в страната са виновни множество фактори, но посочи специфично едни - това, което той нарече "определено отношение на хората и особено на дамите".
"Няма да видим много бебета, ако се запази ситуацията, при която момичетата и младите жени до 25-годишна възраст пият като равни с мъжете на същата възраст", заяви пред събралото се множество в Елк 73-годишният Качински, който никога не се е женил, нито има деца.
"Младите жени се състезават с мъжете по консумация на алкохол. Обективно погледнато, това е вредно. И един честен политик, ако бъде информиран за това, трябва да говори по темата", заявява Качински.
Лидерът на "Право и справедливост" заяви още, че според думите на лекар, с когото той е говорил, "за да стане един мъж алкохолик, той трябва да превишава мярката си средно в продължение на 20 години, докато за една жена са нужни само две години".
Качински разказва също така как лекарят му е заявил, че е успял да излекува от алкохолизъм около една трета от пациентите си мъже, но нито една от жените си пациентки. Бившият премиер все пак уточнява, че не подкрепя идеята жените да имат деца в много ранна възраст, тъй като "една жена трябва да узрее, преди да стане майка".
"Но ако до 25-годишна възраст тя пие много - тук малко се шегувам - това не вещае нищо добро в тази област", заключва консервативният лидер.
Посещението му в Елк е част от по-широката обиколка из страната, която той прави в опит да активизира избирателите на "Право и справедливост" преди изборите за парламент, които ще се проведат в Полша през октомври 2023 г.
Подготовката на партиите за вота вече тече усилено, като "турнето" на Качински из много по-малки градове в страната е важна част от предстоящата кампания.
По време на тези посещения той тества кои са темите и тезите, които събират най-голяма подкрепа, за да може след това партията му да ги оформи в предизборната си платформа и в завършения вид.
Така любопитен момент от посещението му в Елк беше и коментарът, че най-малко деца (на глава от населението) се раждали в столицата Варшава.
"Това не е само икономически проблеми, но и проблем в определено отношение на някои хора, особено на жените", коментира политикът.
Според Централната статистическа служба раждаемостта в Полша намалява от няколко години насам.
Коефициентът на раждаемост в Полша е под средния за Европейския съюз, като през миналата година страната отбеляза най-стръмния спад на населението си от Втората световна война насам.
И все пак, противно на това, което говори Качински, данните показват, че повече деца се раждат от жени от градските региони, включително Варшава.
Нещо повече - според правителствената агенция за превенция на проблемите с алкохола, жените в Полша средно пият значително по-малко спрямо мъжете.
Статистика на сайта на агенцията показва, че около 10% от жените на възраст между 18 и 29 години пият повече от 7,5 литра алкохол годишно, като повечето от тях са студентки в големите градове или необвързани, безработни жени.
Коментарите на Качински очаквано предизвикаха вълна от критики спрямо него, като много жени от опозиционни партии и коалиции разкритикуваха лидера на "Право и справедливост" за думите му, определяйки ги като "откъснати от реалността" и "женомразки".
"Нека започнем с коригиране на очевидната неистина, изречена от Ярослав Качински - в Полша почти не се раждат деца, не защото жените прекаляват с алкохола, а защото възрастните мъже от "Право и справедливост" не могат да се справят", коментира Агнешка Демянович-Бонк от партията "Нова левица".
Като примери с това несправяне на управляващите по въпроса с демографската криза тя посочи проблеми в политиките им за насърчаване на младите семейства, включително недостига на жилища и неефективната борба с безплодието.
От идването си на власт през 2015 г. до момента "Право и справедливост" има две основни политики за насърчаване на раждаемостта и подпомагане на младите семейства - осигуряването на финансова надбавка от 100 евро за второ и всяко следващо дете, както и максималното ограничаване на възможността за извършване на аборт по време на бременност.
Именно това, според депутата от опозиционната "Гражданска платформа" Александра Гаевска, обаче работи в обратната посока - все по-малко жени да искат да забременяват и да раждат деца.
Според нея отказът на "Право и справедливост" да поднови държавното финансиране за ин витро процедури, липсата на инвестиции в детски градини и ясли, както и цялостната липса на чувство за сигурност сред жените в Полша са факторите, които спъват раждаемостта.
Нейната колежка Демянович-Бонк е на мнение, че сегашните коментари на Качински са опит да се отклони вниманието на обществото от икономическите проблеми, през които преминава Полша в момента.
"Дори ако Ярослав Качински наистина иска да се справи с проблема с алкохолизма на тази или онази група, като президент на партията, която е на власт от години, той трябва да предостави причини и решения, а не само да се оплаква за последиците", коментира тя.