През изминалия уикенд огромни тълпи от хора се стекоха към някои от големите туристически забележителности и големите градове на Китай, като в същото време пренебрегват препоръките на здравните власти, че рискът от пандемията от коронавирус далеч не е приключил.
Снимки от природния парк в планината Хуангшан в провинция Анхуей от 4 април показват хиляди хора, почти притиснати един в друг.
Много от тях носят предпазни маски, но са и нетърпеливи да излязат на чист въздух след седмици карантина по домовете.
Посетителите толкова бързаха, за да влязат в популярния природен парк, че в 7:48 часа сутринта управата предприе решителен ход и извести събралите се, че паркът е достигнал критичния си капацитет от 20 хил. посетители и няма да приема повече туристи.
Междувременно в Шанхай прочутата крайбрежна зона Бунд отново беше препълнена с търговци и туристи, след като месеци наред беше заприличала на пустиня. Много от ресторантите в града, които само допреди дни бяха затворени, също бързо се завръщат към бизнеса си, а за много от тях е необходима предварителна резервация.
Подобен сценарий се разиграва и в столицата Пекин, където местните се стичат към градските паркове и открити пространства.
Рязкото завръщане към привидна нормалност идва след повече от три месеца, откакто вирусът беше регистриран в Ухан.
Пандемията, която оттогава насам обхвана целия свят и вече е заразила повече от 1,2 млн. души, докара китайците до пълен локдаун в опит да се овладее предаването на заразата. По време на пика на заболяването в Китай на ден се регистрираха хиляди нови случаи на COVID-19, но в последните седмици ходът на епидемията се забави значително.
В понеделник тази седмица Китай отчете само 39 нови случая, всички от тях привнесени от идващи от чужбина хора.
Но докато правителството постепенно облекчава мерките, китайските здравни експерти предупреждават обществото да продължава да проявява повишено внимание. Зенг Гуанг, главен епидемиолог към китайския Център за контрол и превенция на заболяванията, предупреждава, че пандемията далеч не е свършила.
"Китай дори не е близо до края, просто навлиза в нова фаза", казва Гуанг.
Той смята, че докато заболяването се вихри още в много части на света, въобще не може да се говори за край на пандемията. Но със съобщенията, че броят на инфектираните спада чувствително, китайското правителство започна усилията да рестартира индустрията и нормалния живот в страната.
Сривът в социалния живот засегна всеки сектор от икономиката на страната, което води до опасенията, че щетите може да са дългосрочни. През последните дни обаче се появяват знаци, че може би властите бързат твърде много да отворят бизнесите отново и че може Китай да бъде ударен от втора вълна на коронавируса.
В края на март бяха отменени плановете кино салоните отново да отворят врати за посетители - две седмици, след като им беше казано да възобновят дейността си. Многобройните туристически атракции в Шанхай бяха отворени едва 10 дена, преди отново да бъдат затворени на 31 март.
След като в социалните мрежи се появиха снимки от тълпите в Хуангшан, "People Daily" - официалният вестник на управляващата комунистическа партия, строго порица туристите и припомни хората да не се събират на големи тълпи.
В коментар, публикуван на уебсайта на изданието, авторът посочва, че държанието на хората след карантина е разбираемо, но това не означава да спрат да бъдат бдителни.
Той предупреждава, че сред тълпите може да има асимптоматични преносители на коронавируса, а последиците могат да са жестоки. Освен това се допълва, че след случилото се през този уикенд Хуангшан ще спре да приема посетители за неопределен период от време.
Тревогите, че Китай облекчава мерките срещу COVID-19 твърде скоро, накараха експертите от Хонконг да заговорят за "трета вълна" от разпространението на инфекцията в града. Юен Куок-юнг, един от водещите епидемиолози в Хонконг, казва, че може да има нова вълна на коронавирус в Континентален Китай и тя ще е причинена от случаи, внесени от Европа и САЩ.
Така в града също може да възникне нов пик на заболяването, причинено от своя страна от идващите от централните части на Китай. Куок-юнг уточнява, че заразата още е сред обществото и на този етап не е оптимист за изкореняването й.
Той подчертава, че най-много го притеснява, че не се тестват пациенти с леки симптоми, което пречи да се прекъсне веригата на предаване.
Глобалният финансов център все още се опитва да овладее втората вълна от привнесени случаи, след като в края на март там се завърнаха мигранти от Обединеното кралство и други части на Европа. Само за две седмици броят на новорегистрираните случаи скочи от 370 на 900.
Така местните власти решиха да затегнат мерките, за да овладеят епидемията от COVID-19. Подобно затягане може да принуди ресторантите отново да затворят за посетители и да минат на доставки по домовете и дори нов пълен локдаун в града.
Рискът, както казва Куок-юнг, е всяване на допълнителна паника, но според него "алтернативата е по-страшна".